Tradicija katedre


Obiteljsko-pravne znanosti

Razvoj Katedre za obiteljsko pravo započet je 1961. godine izvođenjem kolegija Porodično pravo u okviru dislociranog pravnog studija u Osijeku. Nositelj i izvoditelj pravnog studija u Osijeku u prvo vrijeme bio je Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. 

Na predmetu Porodično pravo, kojemu je devedesetih godina promijenjen naziv u Obiteljsko pravo, nastavu su izvodile u prvim godinama profesorice Pravnog fakulteta u Zagrebu, prof. dr. sc. Mira Alinčić i prof. dr. sc. Ana Mihanović Bakarć. Od 1976. godine do umirovljenja 1979. godine nastavu je izvodio prof. dr. sc. Dragan Cepelić, a od 1978. do 1994. godine nastavu je izvodio doc. dr. sc. Krunislav Olujić, koji nakon akadmske karijere nastavlja raditi na mjestu glavnog državnog odvjetnika RH, a potom i kao predsjednik Vrhovnog suda RH. Od 1994. do 2004. godine nastavu na Katedri je izvodila prof. dr. sc. Aleksandra Korać, nastavnica Pravnog fakulteta u Zagrebu. Doc. dr. sc. Anica Čulo je nastavu iz obiteljskog prava na Katedri za obiteljsko pravo izvodila od 2006. do 2014. godine, kad se zapošljava na Katedri obiteljskog prava Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Katedra za obiteljsko pravo danas je pripojena Katedri za građanko i obiteljsko pravo. Nastavu na predmetu Obiteljsko pravo izvodi prof. dr. sc. Branka Rešetar od 2000. godine, kad je zaposlena na Katedri za građansko pravo kao znanstena novakinja i doc. dr. sc. Natašu Lucić koja je 2012. godine postala članicom Katedre za obiteljsko pravo i izvodi nastavu iz Obiteljskog prava.

Prof. dr. sc. Branka Rešetar i doc. dr. sc. Nataša Lucić danas izvode nastavu na više studijskih programa Pravnog fakulteta u Osijeku: integriranom studiju prava (Obiteljsko pravo i Dijete i pravo), preddiplomskom studiju socijalni rad (Obiteljsko i obiteljsko procesno pravo, Prava djece i Prava osoba s invaliditetom),diplomslom studija socijalnog rada (Ljudska prava u socijalnom radu, Obiteljsko nasilje i Obiteljska medijacija), stručnom upravnom studiju (Statusno pravo građana), poslijediplomskom specijalističkom studiju ljudska prava (Prava djece), poslijediplomskom doktorskom studiju prava (Suvremeni instituti obiteljskog prava, Obiteljska medijacija i Međunarodno i europsko obiteljsko pravo). 

U okviru ERASMUS programa izvode se dva kolegija na engleskom jeziku: European Family Law i International and European Child Law. 

Prof. dr. sc. Branka Rešetar i doc. dr. sc. Nataša Lucić u suradnji sa stručnjacima drugih znanstvenih područja izvode interdisciplinarni program cjeloživotnog obrazovanja Komunikacija s djetetom u pravosuđu.

Prof. dr. sc. Branka Rešetar i doc. dr. sc. Nataša Lucić članice su Hrvatske udruge za pravnu zaštitu obitelji osnovane na Pravnom fakultetu u Osijeku te u okviru njezinog djelovanja redovito organiziraju skupove i konferencije s temama iz obiteljskog prava. 

Rujan 2021.