Diplomski studij


Studij Socijalni rad

Nastava se izvodi u obliku predavanja, vježbi i seminara, pri čemu se 27 ECTS bodova odnosi na terensku praksu na posljednoj godini studija. Studenti tjekom cijelog studija biraju ukupno tri izborna predmeta. Nastava na diplomskom studiju se izvodi u turnusima/blokovima.

 

 

 

  

UVJETI UPISA NA VIŠU GODINU

Student stječe pravo na upis u višu nastavnu godinu studija ako do roka upisa: pribavi potpis nastavnika svih predmeta prethodne godine studija, ovjeri prethodni semestar i položi ispite s ukupno 55 ECTS bodova u prethodnoj akademskoj godini.

Ako student ne ostvari uvjete za upis u višu godinu studija, može upisati ponavljanje godine pod uvjetom da je položio ispite s ukupno 24 ECTS bodova u godini koju ponavlja. 

 

ZAVRŠETAK STUDIJA

Sveučilišni diplomski studij završava kada studenti ispune sve studentske obveze: odslušaju predviđenu nastavu prema studijskom programu, polože ispite predviđenih obveznih i izbornih kolegija, obave obveznu terensku nastavu, izrade i obrane diplomski rad.

 

 ISHODI UČENJA DIPLOMSKOG STUDIJA

 

OPĆENITO O DIPLOMSKOM STUDIJU SOCIJALNI RAD

Diplomski sveučilišni studij Socijalni rad razvija profesionalne kompetencije socijalnih radnika kroz usvajanje teorija i metoda socijalnog rada i njihovu praktičnu primjenu u obavljanju djelatnosti socijalnog rada sukladno Zakonu o djelatnosti socijalnog rada (NN 16/2019).

Nastava se izvodi u obliku predavanja, seminara, vježbi, pojedinačnih i grupnih konzultacija, ispita i kolokvija. Diplomski sveučilišni studij Socijalni rad Pravnog fakulteta Osijek priprema studente za obavljanje djelatnosti socijalnog rada na svim razinama. Struktura diplomskog studija s ukupno 120 ECTS bodova omogućuje studentima stjecanje kompetencija procjene i uključivanja; razumijevanja teorija o društvenoj, ekonomskoj i ekološkoj pravednosti; vježba profesionalne i etičke standarde prakse te istraživanja koja se temelje na praksama i politikama.

 

Studijski program počinje osnovnim kolegijima na kojima studenti grade opće vještine kao što su znanje o osnovama istraživanja, razumijevanje i kritičko reflektiranje o modelima rada i socijalnim politikama. Kako studenti stječu naprednije kompetencije, nastava se fokusira na vještine procjene što će kasnije pomoći u kreiranju intervencija za pojedince, obitelji, grupe, organizacije i zajednice. Uz standardnu nastavu u učionici, Diplomski sveučilišni studij Socijalni rad pruža 800 sati praktične nastave gdje je, ovisno o preferencijama studenata, naglasak na direktnom radu s klijentima ili u zajednici, uz praćenje iskustvenog učenja.

Sadržaj praktične nastave se razvija u bliskom partnerstvu s različitim lokalnim institucijama i ustanovama, pružajući tako studentima širok opseg mogućnosti uključivanja u lokalno specifično učenje te povezivanja teoretskih i konceptualnih sadržaja u stvarnom okruženju.

Na kraju studijskog programa studenti su dužni izraditi diplomski rad, koji će predstavljati kompleksan zadatak kroz koji će nastavnici procijeniti kompetencije studenata, od kritičkih vještina do intervencija.

Diplomski sveučilišni studij Socijalni rad odgovara potrebama lokalne zajednice, na način da pruža suvremen kurikulum koji će pripremiti studente socijalnog rada za rad i promicanje dobrobiti pojedinaca i zajednice u kompleksnom okruženju 21. stoljeća.

Student može nastaviti studij na poslijediplomskom specijalističkom i doktorskom studiju prava ili srodnom studiju uz uvjete propisane za upis na taj studij.