Povezali smo Novi Zeland i Hrvatsku


Studij Socijalni rad

Na kolegiju Mreže za podršku obitelji i osnaživanje u zajednici gosti predavači bili su prof. Ksenija Napan, Novi Zeland i Marina Okreša, mag.act.soc., Vukovar

U sklopu kolegija Mreže za podršku obitelji i osnaživanje zajednice, na sveučilišnom diplomskom studiju Socijalnog rada u Osijeku imali smo priliku ugostiti dva gosta predavača, izvanrednu profesoricu Kseniju Napan sa sveučilišta Massey na Novom Zelandu i Marinu Okrešu, mag.act.soc. iz Centra za socijalnu skrb Vukovar.

Socijalna radnica na odjelu za brak i obitelj vukovarskog Centra za socijalnu skrb, Marina Okreša, približila nam je kroz primjere iz prakse kako uključiti zajednicu u izradu plana rada s obiteljima, kako korisnike osnažiti i koje modele podrške u radu koriste.

Profesorica Ksenija Napan sa Sveučilišta Massey u Aotearoi na Novom Zelandu, za glavne istraživačke interese izdvaja integraciju naizgled suprotstavljenih polariteta poput znanosti i duhovnosti, zabave i učenja, društvenih promjena i društvene kontrole i istraživanja kreativnih načina obavljanja socijalnog rada i poučavanja/učenja. Ona je znatiželjna znanstvenica koja se bavi učenjem temeljenim na istraživanju. Razvila je dvije metode poučavanja (Contact-Challenge metoda i Akademsko zajedničko kreativno istraživanje) temeljene na načelima suradničkog učenja za početnike i napredne socijalne radnike koji su primjenjivi u nizu drugih disciplina. Dobitnica je niza nagrada, a među ostalima proglašena je za najboljeg predavača sveučilišta Massey i dobitnica je nagrade LOTY.  

Studenti su imali priliku slušati zanimljivo predavanje iz područja rada s obiteljima u zajednici, primjeni ne-institucionalnih metoda rada i o uvođenju i razvoju inovativnih metoda rada prilagođenih potrebama korisnika. Obiteljska grupna konferencija, kao metoda, potječe s Novog Zelanda no i drugi načini korištenja resursa zajednice, posebno prirodnih resursa, bilo je zanimljivo vidjeti i čuti kroz prezentirane primjere iz prakse.