EUROPSKI ZELENI PLAN: INSTITUCIONALNI I EKONOMSKI IZAZOVI U EU U IZAZOVNOM STRATEŠKOM OKRUŽENJU

ZELENA PRAVNA KLINIKA

radionica za studente i okrugli stol Rovinj
Izv. prof. dr. sc. Dunja Duić i doc. dr. sc. Ana Đanić Čeko sudjelovale su na okruglom stolu pod nazivom  „Europski zeleni plan: Institucionalni i ekonomski izazovi za EU u izazovnom strateškom okruženju“ koja se održala u hotelu Eden u Rovinju u organizaciji i u suradnji Hans Seidel Stiftung i Instituta za razvoj i međunarodne odnose.

Doc. dr. sc. Ana Đanić Čeko 24. ožujka 2022. održala je radionicu za studente sa  Fakulteta političkih znanosti, Pravnog fakulteta Osijek, međunarodnog Sveučilišta Libertas te Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije. Cilj radionice je bio upoznati studente sa Europskim zelenim planom kako bi sutradan na konferenciji bili spremni za raspravu te ukazati na izazove klimatske i ekološke krize u cilju postizanja klimatske neutralnosti uvažavajući zajamčeno ljudsko pravo na zdrav život i održiv okoliš. Isto tako, kroz grupni rad za 5 odabranih područja iz Europskog zelenog plana, izradili su zajedničku Deklaraciju mladih sa zeleniju budućnost (u skladu sa Europskim zelenim planom). Također je i predstavljen rad Zelene pravne klinike Pravnog fakulteta Osijek.

25. ožujka 2022. održan je okrugli stol na kojem je izv. prof. dr. sc. Dunja Duić održala izlaganje na temu "Pravni ovir Europskog zelenog plana.“ U interaktivnom okruglom stolu s renomiranim stručnjacima otvorena su važna pitanja vezana uz pravni, institucionalni, geopolitički i ekonomski aspekt Europskog zelenog plana u izazovnom strateškom okruženju i potencijalnim implikacijama za Hrvatsku.