VIZIJA, MISIJA, SVRHA I CILJEVI

ZELENA PRAVNA KLINIKA

Zelena pravna klinika Pravnog fakulteta Osijek onovana je kao zasebna ustrojbena jedinica Fakulteta Odlukom Fakultetskog vijeća
Pravnog fakulteta Osijek od 11. siječnja 2021. godine.

VIZIJA

• Zelena pravna klinika Pravnog fakulteta Osijek osnovana je s ciljem osiguranja nužne, učinkovite i primjerene zaštite prirode i okoliša te pravne zaštite svih građana u područjima zaštite prirode i okoliša, kao i omogućavanja studentima uvjeta i prilika za adekvatno stručno, znanstveno i društveno aktiviranje u području zaštite prirode i okoliša.
  • Zelena pravna klinika je osnovana na načelu za koje je obrazovanje u području prava više od poznavanja i razumijevanja propisa i teoretskih postavki pravnog sustava. Pravno obrazovanje uključuje stjecanje znanja i praktičnih vještina, ali i osvješćivanje studenata o tome da je njihov aktivni angažman u rješavanju pravnih problema s kojima se nose građani ključan doprinos društvu i njegovom održivom razvoju.

MISIJA

• Misija Klinike je osposobljavanje studenata Pravnog fakulteta Osijek za rad u pravnoj praksi kroz organizirani timski rad na stvarnim predmetima građana koji se Klinici obraćaju za pravnu pomoć u područjima zaštite prirode i okoliša, kao i osposobljavanje studenata za aktivno sudjelovanje u fakultetskim  društvenim programima i aktivnostima na zaštiti prirode i okoliša.

SVRHA

• Svrha Klinike je omogućavanje uključenim studentima stjecanje neposrednog iskustva u funkcioniranju pravnih instituta u njihovom socijalnom kontekstu, produbljivanje i problematiziranje znanja o primjeni pravnih propisa u pravnoj praksi te stjecanje pojedinih praktičnih vještina potrebnih za prepoznavanje problema, izbor i obradu slučaja, primanje upute od stranaka i nastavnika mentora kao i odabir najbolje strategije za zastupanje interesa stranke. Pružanje besplatne pravne pomoći je u javnom interesu i namijenjeno je ostvarivanju ustavnih načela jednakosti sviju pred zakonom, prava na pristup sudovima i drugim tijelima koja odlučuju o pravima građana i pravnih osoba, te poštenog suđenja u razumnom roku.
  • Zelena pravna klinika kao dio integralnog sustava pružanja besplatne pravne pomoći ima za svrhu potpunu integraciju kliničkog pravnoga obrazovanja u studijske programe Pravnog fakulteta Osijek.
  • Kroz svoj rad Klinika povezuje studente studijskih programa Pravnog fakulteta Osijek i druge fizičke i pravne osobe te institucije koje za svrhu svoga rada imaju područja zaštite prirode i okoliša sa svrhom razvoja novih znanja, vještina i etičkih vrlina kod studenata.

CILJEVI ZELENE PRAVNE KLINIKE SU:

•  utjecati na daljnji razvoj kulture zaštite prirode i okoliša i mogućih pravnih alata kojima se može služiti u promicanju pravne kulture zaštite prirode i okoliša na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, a kroz otvaranje dijaloga o ekološkim, pravnim, ekonomskim i drugim društvenim pitanjima i problemima, posebno potrebnim reformama javnog sektora u područjima zaštite prirode i okoliša,
  • doprinositi razvoju svijesti studenata o vrijednosti i važnosti rada u javnom interesu te promovirati rad pro bono,
  • pomagati ranjivim socijalnim skupinama i osobama koje ne mogu ravnopravno ostvariti pravo na pravnu zaštitu,
  • unaprjeđivati pravno obrazovanje kroz stjecanje praktičnih vještina poput timskog rada i poticanja osobne inicijative,
  • doprinositi razvoju društveno korisnog učenja.

RAD I KLJUČNA NAČELA POSTUPANJA

• Klinika je u svojem radu usmjerena na pomaganje ugroženim socijalnim skupinama građana i drugim osobama koje nisu u stanju koristiti svoja prava, a nemaju osiguranog kvalificiranog pravnog zastupnika i sredstava za plaćanje stručne pravne pomoći ili bi ostvarivanje stručne pomoći bilo moguće jedino uz trošenje sredstava koja su im nužno potrebna za vlastito uzdržavanje ili uzdržavanje osoba koje su po zakonu dužne uzdržavati, a pravna pomoć se traži radi ostvarenja zahtjeva koji nije očito neosnovan te nema obilježja zlouporabe prava.
  • Kao pružatelji pravne pomoći, studenti kliničari svakoj stranci pristupaju jednako i uz poštivanje i zaštitu privatnosti stranaka. Osobni podaci o strankama neće se iznositi bez izričite privole stranaka.
  • Voditelj Klinike, njegovi zamjenici i Mentorstvo osiguravaju da su pravni savjeti i pravne informacije koje Klinika pruža na razini vrijednosti pravne struke i načela postupanja koja osiguravaju uspješno pružanje pravne pomoći kao i u skladu s pravilima profesionalne etike.
  • Korisnike pravne pomoći obavještava se da pravna pomoć pružena u dobroj vjeri od strane studenata kliničara predstavlja stajalište Klinike. Pravna pomoć ne mora nužno odražavati stajalište i rad Fakulteta.
  • Za sve vrste i oblike pravne pomoći, osim za opće pravne informacije, Klinika će tražiti pisano očitovanje korisnika o tome da je s ovom okolnošću upoznat, kao i suglasnost o ograničavanju odgovornosti Klinike samo za štetu koja je učinjena namjerno pogrešnim pravnim savjetovanjem.