Ius commune – temelji privatnopravnih znanosti

Katedra pravne povijesti i rimskog prava

Svrha općeg predmeta poslijediplomskog doktorskog studija Ius commune – Temelji privatnopravnih znanosti jest pružiti studentima uvod u znanstveni studij privatnog prava, posebice u njegove pravnopovijesne, pravnokulturne i komparativnopravne aspekte. Putem analize tradicijskih europskih integracijskih paradigmi privatnopravnog karaktera, počev od antičkog ius gentium, preko srednjovjekovnog ius commune i novovjekovnih europskih građanskih kodifikacija, pa sve do nastajućeg privatnopravnog poretka EU, navedeni predmet ima za svrhu prenijeti studentima povijesna, pravnokulturna i komparativna znanja nužna za znanstveno i kritičko vrednovanje struktura i funkcija europskih privatnopravnih sustava te uzroka i posljedica njihovih međusobnih sličnosti i razlika, unifikacija i diverzifikacija. Pored toga, na osnovu analize odabranih temeljnih načela ius commune - koja predstavljaju „zajednički nazivnik“ suvremenih europskih privatnopravnih sustava - studente bi se uvelo u znanstvene metode kritičkog preispitivanja kako rješenja sadržanih u pozitivnim privatnopravnim sustavima, tako i mogućnosti stvaranja jedinstvenog europskog privatnopravnog poretka.  Navedeni opći predmet posebice bi trebalo preporučiti studentima  doktorskog studija koji su usmjereni na znanstveno usavršavanje iz privatnopravnih znanosti (građansko  pravo; europsko privatno pravo; obiteljsko pravo;  trgovačko pravo; međunarodno privatno pravo i dr.)

SADRŽAJ PREDMETA:

Temelji europskih privatnopravnih znanosti: Corpus iuris civilis kao osnova europske privatnopravne tradicije i pravne znanosti. Pravne škole (glosatori, postglosatori) i recepcija rimskog prava. Ius commune: recipirano rimsko pravo kao europsko opće pravo; daljnji razvoj europske pravne znanosti na temeljima općeg prava: francuska škola "elegantne jurisprudencije; prirodnopravna škola; njemačka historijskopravna škola.

Ius commune i kodifikacije privatnog prava: Građanski zakonici kao kodifikacije općeg prava (ius commune) u XIX st.: francuski CC; austrijski ABGB; pandektistika i moderne europske privatnopravne znanosti; utjecaj pandektistike na europske građanske zakonike i privatnopravne znanosti u XX st.: njemački BGB; talijanski CC; nizozemski NBW; ius commune i hrvatski privatnopravni sustav.

Ius commune i Common Law – kontinentalno ius commune i englesko privatno pravo; mixed legal systems – mješoviti pravni sustavi; ius commune kao izvor suvremenog pozitivnog prava u engleskom pravnom sustavu i europskim mješovitim pravnim sustavima (Škotska, Malta, Channel Islands i dr.).

Ius commune i europsko privatno pravo: ius commune kao temelj suvremene obnove jedinstvene europske privatnopravne kulture; uloga ius commune u stvaranju europskog pravnog sustava; načela ius commune u odlukama sudbenih tijela EU.