Djelatnici


Katedra upravnog prava

PREDSTOJNIK KATEDRE
Prof. dr. sc. Boris Ljubanović  ljboris@pravos.hr    

utorak 10:00 - 11:00

(po dogovoru mailom)

kabinet br. 13

031 224 513

ČLANICA KATEDRE
Doc. dr. sc. Ana Đanić Čeko  adjanic@pravos.hr    

utorak 10:00 - 11:00

(po dogovoru mailom)

kabnet br. 12

031 224 512

Prof. dr. sc. BORIS LJUBANOVIĆ, redoviti profesor

Rođen 6. travnja 1974. u Osijeku, gdje je završio osnovnu i srednju školu. Na Pravnom fakultetu u Osijeku diplomirao (1997.), magistrirao (2001.) i doktorirao (2005.) nakon što je uspješno obranio doktorsku disertaciju pod naslovom «Problemi određivanja nadležnosti tijela državne uprave u izvršavanju kaznenih sankcija». Kao izvrstan student dobio više nagrada tijekom diplomskog studija (dekana, rektora, Lions cluba). Bio je stipendist ugledne Zaklade «Zlatko Crnić» iz Zagreba. Zaposlio se na osječkom Pravnom fakultetu 1998. najprije kao znanstveni novak, a zatim kao asistent za predmet Upravno pravo. Položio pravosudni ispit (2003.) Od 2005. konzultant je Svjetske banke i Središnjeg državnog ureda za upravu na projektima reforme javne uprave.

Konzultant SIGMA-e na projektu Analiza posebnih upravnih postupaka u Republici Hrvatskoj. Konzultant CARDS 2003 na projektu Potpora reformi državne službe i javne uprave Suradnik na projektu Reforme Zakona o općem upravnom postupku Suradnik na projektima Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, i to: Hrvatska javna uprava naspram renesansi države i globalizacije te Prilagodljivost hrvatskog kaznenog prava uvjetima tranzicije Suradnik na EUNICOP projektu Pečuh – Osijek Suradnik na DUNICOP projektu Pečuh – Osijek Član Jean Monnet Katedre za europsko procesno pravo Redoviti član Akademije pravnih znanosti Hrvatske Član uredništva časopisa Hrvatska i komparativna javna uprava, Pravni vjesnik. Član Stručne skupine za upravno postupanje i upravna pojednostavljenja osnovane od strane Ministarstva uprave Voditelj  Specijalističkog diplomskog stručnog studija na Pravnom fakultetu u Osijeku. Profesor na doktorskom studiju Pravnog fakulteta u Zagrebu te Specijalističkom diplomskom stručnom studiju na Veleučilištu u Šibeniku. Stečajni upravitelj. Predstojnik Katedre, u dva mandata član Matičnog odbora za polje pravo (saziv 2017.-2021., 2021.-2025.) te potpredsjednik za tehnološki razvoj i inovacije, zatim je imenovan 2021. za vanjskog člana u saborski Odbor za pravosuđe Hrvatskog sabora, član Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava.

Govori engleski jezik. 

 

 

Doc. dr. sc. ANA ĐANIĆ ČEKO, docentica

 

 

Ana Đanić Čeko rođena je u Našicama 27. veljače 1985., gdje je završila osnovnu i srednju školu. Pravni fakultet upisala je u srpnju 2003., a na istom je diplomirala početkom listopada 2008. diplomskim radom koji je ocijenjen „uspio s odlikom“. Tijekom studija bila je stipendistica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa za darovite studente, članica ELSE i Pravne klinike  Pravnog fakulteta u Osijeku te članica Studentskog Lider kluba.


Krajem prosinca 2008. zapošljava se kao asistentica na Katedri upravnih znanosti (upravno pravo i uprava) na predmetu Upravno pravo (kasnije katedra mijenja naziv u Katedra za upravno pravo). U suradničko zvanje poslijedoktorandice na Katedri upravnog prava Pravnog fakulteta u Osijeku izabrana je 1. prosinca 2016. U znanstveno-nastavno zvanje docentice izabrana je  23. listopada 2018.

2012. završila je pedagoško-psihološku i didaktičko-metodičku izobrazbu na Učiteljskom fakultetu u Osijeku. Aktivno sudjeluje u pripremi i održavanju seminarske nastave, predavanja, ispita, kolokvija i vježbi na kolegijima (obveznim i izbornim) na Stručnom upravnom studiju, Integriranom preddiplomskom i diplomskom Sveučilišnom  studiju Pravo, Sveučilišnom preddiplomskom studiju Socijalni rad i Specijalističkom diplomskom stručnom studiju javne uprave, Poslijediplomskom sveučilišnom doktorskom studiju Pravo na Pravnom fakultetu u Osijeku te na Upravnom studiju na Veleučilištu L. Ružička u Vukovaru i Veleučilištu u Požegi. Mentorica je studentima u Pravno-ekonomskoj klinici i Zelenoj pravnoj klinici.

Završila je Poslijediplomski doktorski studij iz pravnih znanosti, smjer: Javno pravo i javna uprava na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Doktorirala je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 7. listopada 2016. s doktorskom disertacijom pod naslovom "Žalba u upravnom sporu u hrvatskom i poredbenom pravu" pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Marka Šikića. Ispite na doktorskom studiju položila je sa prosječnom ocjenom  5.00.

Znanstveno se usavršavala u okviru ERASMUS programa mobilnosti za nastavno osoblje, u akademskoj godini 2012./2013. na Fakultetu za javnu upravu u Ljubljani (Slovenija). Sudjelovala je u dvogodišnjem bilateralnom hrvatsko-slovenskom znanstvenoistraživačkom projektu pod nazivom „Zaštita prava čovjeka u upravno-pravnim i sudskim postupcima“ (Varstvo človekovih pravic v upravnopravnih in sodnih postopkih; 2012.–2013.)  u suradnji Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Fakulteta za državne i europske studije iz Kranja (Slovenija). U okviru Pravnog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i Pravnog fakulteta Sveučilišta u Pečuhu, sudjelovala je kao istraživač u projektu DUNICOP- Širenje sveučilišne suradnje Osijek-Pečuh (IPA prekogranični program Mađarska-Hrvatska 2007-2013) pod nazivom  Law-Regions-Development Legal implications of local and regional development. Sudjelovala je u projektu “Transformacija: Novi pristup upravljanju zaštićenim i NATURA 2000 područjima”. Nositelj projekta: Zeleni Osijek-udruga za zaštitu prirode i okoliša uz partnere Pravni fakultet Osijek, Zaštitarsko-ekološka organizacija Nobilis iz Čakovca (ZEO Nobilis), Udruga za zaštitu okoliša i prirode iz Karlovca (Eko Pan), World Wide Fund for Nature Austria (WWF Austria), EuropeAid (27.11.2015.-27.11.2017.). Sudjelovala je u projektu pod nazivom „Suradnja između javnih uprava u prekograničnim područjima Hrvatske i Mađarske radi pružanja boljih usluga građanima (CATCH)“- Program prekogranične suradnje Interreg V-A Mađarska–Hrvatska 2014.-2020.(01.06.2017.-30.09.2018.). Imenovana je koordinatoricom projektnog tima Pravnog fakulteta Osijek u projektu „Providentia Studiorum Iuris-Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj“. Nositelj projekta: Sveučilište u Rijeci, Pravni fakultet. Sveučilište u Zagrebu, Pravni fakultet Sveučilište u Splitu, Pravni fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Pravni fakultet (partneri u projektu). Trajanje projekta: ožujak 2019. – ožujak 2022. Imenovana je za članicu Partnerskog vijeća u sklopu projekta „Priprema Strategije stručnog usavršavanja u javnoj upravi 2019. –2023.“, Državne škole za javnu upravu u partnerstvu s Ministarstvom uprave. Sudjeluje kao istraživač u sklopu SEELS projekta „The Legal Status and Protection of Internationally Displaced Persons, Refugees, Asylum Seekers and ‘Invisible’ Persons without IDs“. Članica je projektnog tima u okviru projekta „Hrvatsko prekršajno pravo u europskom kontekstu – izazovi i perspektive“, Hrvatske zaklade za znanost (voditelj projekta: doc. dr. sc. Marin Bonačić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu). Članica je projektnog tima u projektu "Environmental Legislation and Sustainable Economic Development – the State of Play in Serbia and Experiences of the Croatian EU Membership" (financira Hanns-Seidel-Stiftun,g, suradnja Pravni fakultet Osijek i Institut za europske studije (IES) iz Beograda; 1. siječnja 2022.-31. prosinca 2022.).

Sudjeluje kao članica akademske zajednice (2021./2022.) u ime Katedre upravnog prava i znanosti PRAVOS-a u pripremi nastavnih materijala i zadataka temeljenih na aktualnoj upravno-sudskoj praksi na poziv Državne škole za javnu upravu i Ministarstva pravosuđa i uprave RH. Imenova je stoga vanjskom suradnicom Partnerskog vijeća za praćenje provedbe izobrazbe o ZUP-u (sudjelovanje u radu tematskih sjednica i osmišljavanju programa te izradi nastavnih materijala i zadataka).

Imenovana je za koordinatoricu i članicu organizacijskog odbora za organizaciju i provođenje Projekta promicanja vrijednosti koje se izučavaju u okviru pravnih studija "ZaPravo za pravo" projekta Pravnog fakulteta Osijek.

Članica je međunarodnog uredništva zbornika radova THE POSITION OF THE INDIVIDUAL IN A MODERN LEGAL SYSTEMS, članica međunarodnog uredništva znanstvenog časopisa PERSPECTIVES OF LAW AND PUBLIC ADMINISTRATION te članica domaćeg uredništva serijske znanstvene publikacije zbornika radova EU AND COMPARATIVE LAW ISSUES AND CHALLANGES SERIES (ECLIC).

Sudjelovala je u održavanju aktivnosti vezanih za popularizaciju znanosti: FESTIVAL ZNANOSTI 2019, 2021, 2022; DANI EUROPE 2017, 2019, 2021, 2022, objave u Sveučilišnom glasniku, Glasu Slavonije.

Objavila je dvadesetak znanstvenih radova u domaćim i inozemnim znanstvenim časopisima i publikacijama iz područja upravnog prava i javne uprave te je aktivno sudjelovala kao izlagač na  domaćim i međunarodnim znanstvenim i stručnim konferencijama i skupovima te znanstvenim i stručnim projektima.  Upisana je pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta pod matičnim brojem znanstvenika: 316523.

Članica je Instituta za javnu upravu (IJU) i Hrvatskog instituta za lokalnu samoupravu (HILS). Od 2020. vanjska je suradnica Akademije pravnih znanosti Hrvatske. Od ožujka 2022. članica je Tajništva Instituta za javnu upravu. Od 2022. članica je Znanstvenog vijeća za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava.

Vanjski je recenzent ADJURIS-a (International Academic Publisher), recenzent časopisa Central European Public Administration Review, Zagrebačke pravne revije, Hrvatske i komparativne javne uprave, Pravnog vjesnika, Godišnjaka Akademije pravnih znanosti Hrvatske, određenih zbornika radova Međunarodnih znanstvenih i stručnih znanstvenih konferencija i skupova.

Članica je Povjerenstva za ocjenjivanje studentskih radova, Povjerenstva za unaprjeđivanje i osiguranje kvalitete visokog obrazovanja (1.10.2019.-30.9.2023.), predsjednica Povjerenstva za informatizaciju (1.10.2019.-30.9.2023.), članica radne skupine za pripremu pojedinih tematskih cjelina prijedloga Strategije programa Pravnog fakulteta Osijek za razdoblje od 2020. do 2025. (vezano za tematsku cjelinu: upravlljanje sustavom kvalitete), predsjednica Povjerenstva za razmatranje zamolbi za prijelaz na studijske programe Pravnog fakulteta Osijek i podnošenje prijedloga o odobrenju prijelaza Povjerenstva a nastavu i studente. Članica je Vijeća Poslijediplomskog sveučilišnog (doktorskog) studija Pravo Pravnog fakulteta Osijek (siječanj 2021.-siječanj 2025.). Voditelj/mentor redovitim i izvanrednim studentima prve godine Stručnog upravnog studija za akad. god. 2021./2022.

Koordinatorica projektnog tima Pravnog fakulteta Osijek u projektu „Providentia Studiorum Iuris-Unaprjeđenje kvalitete studiranja na pravnim fakultetima u Hrvatskoj“, koordinatorica vol. 2 u projektu "ZaPravo za pravo" te članica Organizacijskog odbora istog projekta (3.2.2020.-3.2.2024.). 

Dobitnica je nagrade 'Eugen Pusić' za najbolji rad u kategoriji mladih znanstvenika u 2020. godini za drugi najbolji rad pod naslovom „Prikaz povijesno-pravnog razvoja pravne zaštite putem žalbe u upravnom sporu u Hrvatskoj“.

Dobitnica je Zelene povelje Osječko-baranjske županije za 2021. godinu, kao znak priznanja za doprinos očuvanju okoliša te osiguravanju i poboljšanju kakvoće življenja za dobrobit sadašnjih i budućih naraštaja na području Osječko-baranjske županije.

Tajnica je Alumni Udruge PRAVOS te članica Upravnog odbora Alumija PRAVOS (od 14. siječnja 2021.). Zamjenica voditelja Zelene pravne klinike Pravnog fakulteta Osijek (od 29. siječnja 2021.). 

Aktivno se služi engleskim jezikom i posjeduje informatičku pismenost.

https://www.bib.irb.hr/pretraga?operators=and|.Đanić%20Čeko,%20Ana%20(316523)|text|author

https://scholar.google.hr/citations?hl=hr&user=fiqxAc8AAAAJ

https://pravos.academia.edu/AnaĐanić

https://www.researchgate.net/profile/Ana_Djanic_Ceko

zivotopis.pdf