Tradicija katedre


Katedra upravnog prava

Na Katedri upravnih znanosti dugi niz godina predstojnik Katedre bio je uvaženi i istaknuti profesor emeritus Branko Babac. Diplomirao je (1963.), magistrirao (1980.) i doktorirao (1982.) na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.  Mentor magistarskog i doktorskog rada bio je akademik Eugen Pusić. Nakon diplomiranja radio je u ondašnjim općinskim javnim tužilaštvima u Osijeku (kao vježbenik te zamjenik općinskog javnog tužitelja) i Vinkovcima (kao općinski javni tužitelj), PIK-u «Belje», Darda (kao glavni pravni zastupnik) te u poduzeću «Obnova» Osijek (kao direktor Općekadrovskog sektora).

Na Pravnom fakultetu u Osijeku bio je asistent (od 1976.), znanstveni asistent (od 1980.), docent (od 1982.), redoviti profesor (od 1986.), te redoviti profesor u trajnom zvanju (od 2000.) iz predmeta Upravna znanost. Redoviti je profesor i iz predmeta Upravno pravo (od 1988.). Bio je dekan Pravnoga fakulteta ( 1988. do 1990.) te niz godina predstojnik Katedre upravno-pravnih znanosti. Professor je emeritus Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku (od 2010.). Bio je član Vlade RH i ministar pravosuđa, te pučki pravobranitelj RH.

Tijekom svoje plodne znanstvene karijere objavio je šest znanstvenih knjiga, od čega jednu u koautorstvu te 62 izvorna znanstvena djela. Njegovo je središnje djelo knjiga: «Upravno pravo – Odabrana poglavlja iz teorije i praxisa», Osijek, 2004. Ta je knjiga imala zadatak poslužiti studentima osječkoga Pravnog fakulteta kao udžbenik, ali i udovoljiti europskim standardima te slijedom toga europeizaciji hrvatskoga upravnog prava.

Profesor Babac obavljao je i niz drugih javnih poslova na Pravnom fakultetu i izvan njega. Bio je glavni urednik Godišnjaka Pravnoga fakulteta u Osijeku (od 1982. do 1985.), te kasnije urednik fakultetskoga Pravnog vjesnika (od 1999. do 2007.). Obnašao je dužnost člana, kako se tada zvala, Matične komisije za oblast prava  (od 1982. do 1991.), a potom člana Matičnog povjerenstva za pravne znanosti (od god. 1996. do 1998.). Nakon građanskoga preokreta, bio je član Vlade RH i obnašao dužnost ministra pravosuđa (god. 1990. i 1991.). Obnašao je i dužnost (prvoizabranog) pučkog pravobranitelja RH (ombudsman, mediateur) (od  1993. do 1996.), te člana Državno-odvjetničkog vijeća (od 2005. do 2009.). Potonje navedene dužnosti stavljaju prof. Babca na istaknuto mjesto u galeriji javnih ličnosti našega političkog života. Svoje je obveze uspješno usklađivao, tako da dobitak jedne takve osobnosti kao što je njegova za politiku, nije značio gubitak za znanost. Za svoje javne zasluge prof. Babac je od Predsjednka RH odlikovan Spomenicom Domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti i Redom hrvatskoga trolista.

Današnji članovi Katedre su  prof. dr. sc. Boris Ljubanović, redoviti profesor u trajnom zvanju (zaposlen od 1998.) i doc. dr. sc. Ana Đanić Čeko (zaposlena od 23. prosinca 2008.). Katedra,  koja je u nekoliko navrata usred organzacijskih i ustrojbenih promjena mijenjala nazive, danas nosi naziv Katedra upravnog prava i znanosti.