Pravno vanjske i sigurnosne politke EU

Europsko pravo

Nositelj predmeta

Izv.prof. dr.sc. Dunja Duić

Izv prof..dr.sc. Tunjica Petrašević

Naziv predmeta

PRAVO VANJSKE I UNUTARNJE SIGURNOSTI EU

Studijski program

Integrirani preddiplomski i diplomski studij

Status predmeta

IZBORNI

Godina

V godina ( IX semestar)

Bodovna vrijednost i način izvođenja nastave

ECTS koeficijent opterećenja studenata

Broj sati (P+V+S)

30+0+0

1.       OPIS PREDMETA

1.1. Ciljevi predmeta

U okviru predmeta Pravo vanjske i unutarnje sigurnosti EU daje se uvid kako u unutarnje, tako i vanjske dimenzije migracijskog prava i politike EU ( područje slobode sigurnosti i pravde)  i u pitanja vanjske i sigurnosne politike EU . Predmet pristupa analizi ove tematike istovremeno uzimajući u obzir vanjsku i unutarnju sigurnost EU. Cilj je predmeta osposobiti  studente za razumijevanje migracijskog  procesa u EU i  njezinog utjecaja na pravo EU , na  važnost poštivanja ljudskih prava u kontekstu migracijskog prava EU i na važnost vanjske i sigurnosne politike EU kao čimbenika koji određuje važnost EU u svijetu.

1.2. Uvjeti za upis predmeta

Nema posebnih uvjeta za upis predmeta.

1.3. Očekivani ishodi učenja za predmet

Studenti bi nakon odslušanog predmeta i položenog ispita trebali biti u mogućnosti:

1.        Objasniti povijesni razvoj  vanjskih odnosa EU i područja slobode sigurnosti i pravde

2.        Definirati temeljne pojmove Zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU  i područja slobode sigurnosti i pravde

3.        Razlikovati institucije i instrumente koji se koriste u području migracijskog prava i vanjskih odnosa EU

4.        Povezati osnovne pojmove sa praktičnim primjerima iz područja unutarnje sigurnosti  i vanjskih odnosa

5.        Primijeniti stečena znanja na rješavanje praktičnih problema (rješavanje hipotetskih predmeta)

6.        Kritički analizirati pravnu regulaciju EU i sudsku prasku Suda EU

1.4. Sadržaj predmeta

·         temeljnI pojmovI i pravnI problemI vezani uz vanjske odnose

·         Mreža ugovora i sporazuma sklopljenih u sklopu vanjski odnosa

·         Zajednička vanjska I sigurnosna politika

·         Europska sigurnosna i obrambena politika

·         Područje slobode sigurnosti i pravde (Azil, Imigracija,  Schengen )

·         Ljudska prava

1.1.      Obvezatna literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa)

1.       Duić,D. ,Vanjska i sigurnosna politika EU, Narodne novine, Zagreb, 2018

2.       Duić , D ; Migracijsko pravo EU-a i prava djeteta ; Udžbenik u okviru Jean Monnet katedre za prekogranično kretanje djeteta ( ur. Župan ,Mirela) , Pravni fakultet u Osijeku ( u procesu objave , očekivano vrijeme izdavanja travanj 2019)

3.       Milardović, A., Stranci pred vratima EuropePan liber, Institut za europske i  globalizacijske studije, Zagreb, 2014.

4.       Priručnik o europskom pravu u području azila, zaštite granica i imigracije ; Luxembourg: Publications Office of the European Union, 2016.

1.2.       Dopunska literatura (u trenutku prijave prijedloga studijskog programa)

1.       Duić, D., ;Petrašević, T., Europska služba za vanjsko djelovanje, Suvremeni pravni izazovi: EU - Mađarska - Hrvatska / Župan, M. ; Vinković, M. (ur.). - Osijek : Gradska tiskara Osijek d.d. , 2012. , str. 93-105.

2.       Vukorepa, Ivana Migracije i pravo na rad u Europskoj uniji, , Zbornik Pravnog fakulteta u Zagrebu, Vol. 68, No. 1, 2018.

3.       Tadić, Dragović, Tadić: Migracijska i izbjeglička kriza – sigurnosni rizici za EU Polic. sigur. (Zagreb), godina 25. (2016), broj 1, str. 14-41

4.       Čorić, D. , EU plava karta i nadolazeće izmjene u sustavu EU plave karte, Bibliografija, Radno pravo:stručni časopis, (2017), str. 40.-50.

5.       Lalić, Novak, Goranka, Azil: pravni i institucionalni aspekti, Zagreb, Pravni Fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Studijski centar za javnu upravu i javne financije, 2017

6.       Rodin, Ćapeta, Goldner-Lang (ur.), Reforma Europske unije – Lisabonski ugovor, Narodne novine, 2009 (odabrana poglavlja)