Građansko procesno pravo


Građansko-pravne znanosti

Ovdje možete dobiti informacije o djelatnicima katedre, literaturi potrebnoj za polaganje ispita, kalendaru predavanja te o ostalim podacima i događajima relevantnima za kolegij

Ovdje možete dobiti informacije o djelatnicima katedre, literaturi potrebnoj za polaganje ispita, kalendaru predavanja te o ostalim podacima i događajima relevantnima za ovaj predmet.

 

VJEŽBE / KOLOKVIJI

Sve informacije u vezi vježbi te vremena održavanja i sadržaju kolokvija - na predavanju. 

 

Kontakti djelatnika katedre

 

Doc. dr. sc. Zvonimir Jelinić

 

 zjelinic@pravos.hr

 
 
doc. dr. sc. Katarina Knol Radoja
 
doc. dr. sc. Paula Poretti
 

 

PODACI O KOLEGIJU

Građansko procesno pravo je kolegij koji se bavi sudovima i pravnim pravilima kojima se regulira procesna djelatnost suda, stranaka i ostalih sudionika u građanskim postupcima (radnim, trgovačkim, imovinskim, obiteljskim i drugim građanskopravnom sporovima). Predstavlja jezgru pravne profesije i odvjetništva s obzirom da je velika većina postupaka pred hrvatskim sudovima upravo građanske naravi. Treba znati da je upravo GPP predmet od osobitog značaja za sve studente koji žele postati dobri pravnici, suci i odvjetnici.   

 

LITERATURA - GRAĐANSKO PROCESNO PRAVO

Napomena u vezi literature: Dostupnu obveznu literaturu iz građanskog procesnog prava nužno je kombinirati s relevantnim zakonskim tekstovima.  Prilikom pronalaženja zakonskih tekstova koji imaju integrirane sve izmjene i dopune temeljnog propisa s mogućnosti paralelnog pregleda trenutno važećih odredbi te njihovih prijašnjih izmjena i dopuna pozivate se da koristite pretraživače dostupne putem knjižnice Pravnog fakulteta u Osijeka.

Obvezatna literatura 

Triva, S., Dika, M.: Građansko parnično procesno pravo, Narodne novine, Zagreb, sedmo izdanje, 2005.

Zakon o parničnom postupku, Narodne novine, 148/2011 – pročišćeni tekst, 25/2013, 89/2014, 70/2019.

Dopunska literatura

Dika, M.: Stranke, njihovi zastupnici i treći u parničnom postupku, IV, Narodne novine, Zagreb, 2008.

Dika, M.: Parnične radnje, V, Narodne novine, Zagreb, 2008. Dika, M.: Tužba, VI, Narodne novine, Zagreb, 2009.

Dika, M.: Pravni lijekovi, X, Narodne novine, Zagreb, 2010.

Garašić, J.(ur.), Europsko građansko procesno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2013. (izabrana poglavlja)

Jelinić, Z., Ostvarivanje prava na pristup sudu kroz sustave besplatne i subvencionirane pravne pomoći, Magistarski rad, Zagreb, 2008.

Poretti, Paula, Pravo EU u građanskom procesnom pravu, u: Petrašević, Tunjica; Vuletić, Igor (ur.), Procesno-pravni aspekti prava EU, Pravni fakultet Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku, 2016., str. 91-124.

Uzelac, A.: Istina u sudskom postupku, 1997. Uzelac, A.: Teret dokazivanja, 2003.

 

OBAVIJEST O OBVEZAMA STUDENATA KOJI NAMJERAVAJU ISPITU PRISTUPITI PUTEM KOLOKVIJA KAO PARCIJALNOG, KONTROLNOG I KONTINUIRANOG OBLIKA PROVJERE ZNANJA 

Polaganje ispita putem kolokvija jedna je od prednosti Bolonjskog procesa koji nalaže kontinuirano učenje, poticanje aktivnosti i praćenje rada studenata. Time se nameću veće odgovornosti profesorima i studentima, između ostalog, odgovornost profesora za uredno izvođenje nastave kao i odgovornost studenata da istu redovito pohađaju. Redovito pohađanje nastave i vježbi predstavlja neizostavni segment procesa studiranja.
Dakle, ispunjavanje uvjeta za polaganje ispita putem parcijalnih (kontrolnih i kontinuiranih) pisanih provjera znanja–kolokvija zahtijeva od studenata da određenu pozornost tijekom studiranja posvete i nastavnom procesu te aktivnostima na nastavi. S druge strane, imajući na umu da različite okolnosti mogu spriječiti pojedine studente da tijekom nastavnog razdoblja koje prethodi svakom od kolokvija sudjeluju u nastavi, potrebno je unaprijed odrediti pravilo koje uspješno izmiruje dvije okolnosti –obvezu pohađanje nastave i mogućnost izostanaka, sve u cilju stjecanja uvjeta za pristup parcijalnim – kontrolnim provjerama znanja u vidu kolokvija.
Uzimajući u obzir sve prethodno navedeno, obavještavaju se studenti da tijekom nastavnog razdoblja koje prethodi svakom pojedinačnom kolokviju opravdano mogu izostati najviše tri puta, odnosno tri nastavna (tjedna) ciklusa prethodno određena kalendarom nastave. Spomenuto pravilo primjenjivati će se na redovite i izvanredne studente.

Želimo Vam puno uspjeha u pripremi i polaganju ispita. Možete računati na našu kontinuiranu pomoć i dostupnost.