Istraživači na projektu


Međunarodno privatno pravo

Istraživači i suradnici na Projektu

Glavni istraživač: Izv.prof.dr.sc. Mirela Župan

Voditeljica Doktorskog studija prava. Predaje na dodiplomskoj, specijalističkoj, doktorskoj razini. Središnji znanstveni interes uključuje prekogranične obiteljske sporove, zaštitu djece, ljudska prava, statusne odnose, identitet. Istražuje i ostala prekogranična pitanja. Nagrađena stipendijom društva Max-Planck za doktorsko i poslijedoktorsko usavršavanje u Hamburgu. Gostujući profesor na Sveučilištu Pečuhu/ELTE Budimešta/Maribor (Slovenija). Aktivno provodi više EU znanstvenih projekata. Glavni istraživač projekta EUFam's (www.eufams.unimi.it/); nositeljica JM Katedre EUChild, (http://www.pravos.unios.hr/pravo-arhiva/chair-euchild), vanjski znanstveni suradnik B2Family (http://brussels2family.eu/). Aktivna u obrazovanju u pravosuđu (voditeljica „Europsko procesno obiteljsko pravo“ Pravosudne akademije; pozvani predavač Akademije za Europsko pravo-Trier itd. Članica radne skupine za Uredbu 2201/2003-Europska komisija (2015).

Gost istraživač: Prof. Thalia Kruger

Profesorica Pravnog fakultetu Sveučilišta u Antwerpenu. Nositeljica predmeta međunarodno privatno pravo, međunarodni građanski postupak i međunarodno obiteljsko pravo. Akademski stupanj doktora znanosti stekla je na Sveučilištu u Leuvenu (2005). Prethodno radno akademsko iskustvo: Viši predavač na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Cape Townu (2007-2008), znanstveni novak na Sveučilištu u Leuvenu (2000-2005). Iskustvo u projektima: voditeljica interdisciplinarnog projekta FP7 o religiji i sekularizmu u Europi (2010) te istraživač na projektu o međunarodnoj otmici djeteta financiranom od strane EU na Sveučilištu Leuven (2009-2010). Ostale akademske aktivnosti: organizatorica belgijske nacionalne radionice u okviru EUPILLAR projekta, organizatorica međunarodne konferencije o međunarodnoj otmici djeteta i ljudskim pravima (Antwerpen, 2014), predavač na Akademiji za europsko pravo (ERA), predavač na treninzima za belgijske suce, zapisničar i konzultant za Hašku konferenciju za međunarodno privatno pravo (2003-2009). Članica uredničkog odbora Droit de la consommation, recenzentica za časopise Family & Law i Journal of Private International Law.

Suradnici na projektu:

Martina Drventić, mag.iur.

Martina Drventić magistar je prava s radnim iskustvom u Ministarstvu socijalne politike i mladih na poslovima međunarodne zaštite djece, nakon čega je radila kao mlađi istraživač na projektu EUFam's. Pohađala je ljetnu škole „International Economic Law“ održanu u srpnju 2017. godine na Sveučilištu u Saarbrückenu. Autorica te suautorica je nekoliko znanstvenih radova s iskustvom izlaganja na međunarodnim konferencijama. Članica je radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Zakona o provedbi Haške Konvencije o   građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece. Trenutno obavlja zadatke suradnika na IZIP projektu "Prekogranično odvođenje i zadržavanje djece - hrvatska praksa i europska očekivanja“.

mr. sc. Senija Ledić (sutkinja, Županijski sud u Splitu),

Marijana Šego, mag.iur. (posebni skrbnik za djecu, Centar za posebno skrbništvo),

Mario Oreški, mag.iur.univ.spec.pol. (Ministarstvo vanjskih i europskih poslova),

Mario Oreški (47)  karijerni je diplomat koji cijeli svoj profesionalni život radi u diplomaciji, kako u domovini tako i u diplomatskim misijama i konzularnim uredima Republike Hrvatske (šest godina u Generalnom konzulatu u Milanu i četiri godine u Veleposlanstvu u Rimu). Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Splitu te završio Poslijediplomski sveučilišni studij na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. U zadnje vrijeme imenovan je  članom Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Zakona o provedbi Haške Konvencije o  građanskopravnim vidovima međunarodne otmice djece, članom Radne skupine za implementaciju PNR Direktive, članom  Radne skupine za izradu zakonskih propisa vezano uz državljane trećih zemalja i država članica Europskog gospodarskog prostora, članom Radne skupine za izradu nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o vanjskim poslovima, članom Radne  skupine za izradu Nacrta prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu, članom Radne  skupine za izradu Nacrta prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o europskim  radničkim vijećima.  Radi trenutno u Upravi za međunarodnopravne poslove u Zagrebu. Također je doktorand na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Osijeku.

Daniel Rupić (Centar za socijalnu skrb Koprivnica).

Daniel Rupić, zaposlen kao pravnik u Centru za socijalnu skrb Zagreb  na Odjelu za djecu, brak i obitelj. Područje interesa je obiteljsko pravo i pravna zaštita djece u građanskim postupcima. Trenutno student II. generacije (doktorand) poslijediplomskog doktorskog studija na Pravnom fakultetu Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku, Znanstveno područje pravo, Modul građansko i obiteljsko pravo. Aktivno korištenje njemačkog i engleskog jezika u govoru i pismu. Redovito sudjelovanje i pohađanje kolegija i edukacija u sklopu programa cjeloživotnog obrazovanja, od kojih je značajnije spomenuti završeno stručno interdisciplinarno usavršavanje - Komunikacija s djetetom u pravosuđu te Program stručnog usavršavanja za pravnike lingviste, kao i sudjelovanje na domaćim i međunarodnim konferencijama. Višegodišnji vanjski suradnik centara za socijalnu skrb u provođenju mjera obiteljsko-pravne zaštite i kaznenopravnih mjera izrečenih maloljetnicima. Član Hrvatske udruge za pravnu zaštitu obitelji.