Općenito o studiju


Doktorski studij

Struktura i organizacija doktorskog programa

Za popis obveznih i izbornih predmeta pogledajte padajući izbornik.

Doktorski studij traje tri (3) godine odnosno šest (6) semestara, a završava izradom i obranom doktorske disertacije kojom doktorand stječe akademski stupanj doktora znanosti (dr. sc.). Broj ECTS bodova tijekom doktorskoga studija iznosi 180, pri čemu jedan ECTS bod podrazumijeva radno opterećenje od 30 radnih sati. Radni sati obuhvaćaju izravnu nastavu, mentorski rad i samostalan istraživački rad doktoranda potreban za svladavanje programa doktorskog studija. 


Obvezni predmeti

Na I. studijskoj godini, u cilju pripreme za budući znanstveni rad i usvajanje znanja iz područja metodologije i pravnih znanosti, program je posvećen usvajanju znanja iz dvaju obveznih metodoloških predmeta te istraživačkog seminara s metodološkim fokusom. Nesporna je stoga važnost metodologije i pravnih znanosti za kvalitetno svladavanje programa doktorskoga studija te istraživački i znanstveni rad doktoranda pro futuro. Oba metodološka predmeta (Metodologija i pravne znanosti, Metodologija društvenih znanosti) nose po 10 ECTS bodova dok Istraživački seminar I s metodološkim fokusom (Metodologija i pravne znanosti) nosi 8 ECTS bodova.

Izborni predmeti

U I. i II. studijskoj godini program se nastoji približiti individualnim istraživačkim interesima doktoranada (konzultativnom) nastavom organiziranom kroz izborne predmete. Doktorand je obvezan položiti najmanje tri izborna predmeta. Želja za poticanjem individualnih istraživačkih sklonosti doktoranada te sustavnog praćenja i usmjeravanja na stjecanje znanja iz područja doktorske disertacije, zrcali se u načinu odabira izbornih predmeta. Naime, iste definiraju mentor i doktorand kroz individualni plan istraživanja te godišnji radni plan. Treba imati na umu činjenicu da je s obzirom na objektivizaciju i svladavanje programa doktorskog studija izborne predmete nužno birati u skladu s individualnim planom istraživanja, vodeći računa da se izborni predmeti biraju kod barem dva različita nastavnika. Izborni predmeti nose 8 ECTS bodova.

Istraživački seminari

Tijekom I. studijske godine doktorandi, osim pohađanja nastave i polaganja ispita iz obveznih i izbornog predmeta, imaju obvezu izraditi dva istraživačka seminara. Jedan istraživački seminar ima fokus na znanstvenu metodologiju te se izrađuje kod nastavnika metodološkog predmeta. Drugi istraživački seminar izrađuje se kod nastavnika izbornih predmeta studija. Istraživački se seminar u program uvodi s namjerom daljnjega produbljivanja istraživačkih interesa, poticanja kritičkoga mišljenja i usvajanja znanstvene metodologije. Teme istraživačkih seminara definiraju se kroz individualni plan. Istraživački seminar sadržajno treba biti što uže povezan s temom istraživanja doktorske disertacije. Istraživački seminar ne može biti rad izrađen prije upisa na doktorski studij, niti se isti seminar može koristiti u svrhu većeg broja usporedivih studijskih obveza (istraživačkih seminara ili znanstvenih radova). Izradi istraživačkih seminara doktorand može pristupiti tek kada položi predmet Metodologija i pravne znanosti i istraživački seminar iz Metodologije i pravne znanosti. Istraživački seminari nose 8 ECTS bodova.

Znanstveni radovi

Obveza izrade znanstvenoga rada tijekom studija podrazumijeva izradu novoga znanstvenog rada, stoga se doktorandu ne može priznati eventualno ranije objavljen(i) znanstveni rad(ovi). Znanstveni rad podrazumijeva rad koji je objavljen ili prihvaćen za objavu nakon što je recenziran kao izvorni znanstveni rad, prethodno priopćenje, pregledni znanstveni rad ili poglavlje u znanstvenoj knjizi, zborniku radova ili zborniku radova s međunarodne konferencije. Rad objavljen u znanstvenom časopisu podrazumijeva časopis s međunarodnim uredništvom i međunarodnim recenzentima, odnosno časopis koji se referira u priznatoj međunarodnoj bazi podataka (HeinOnline, Scopus i WoS) definiranoj uvjetima za znanstveno napredovanje u području društvenih znanosti (polje pravo ili srodno polje). Znanstveni rad mora biti izložen na domaćoj ili međunarodnoj konferenciji te objavljen ili prihvaćen za objavu, što je u skladu s Pravilnikom o studijima i studiranju na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.

Izrada i javna obrana teme doktorske disertacije kruna je II. godine doktorskoga studija i nosi 10 ECTS bodova. Broj dodijeljenih bodova u skladu je s Pravilnikom o studijima i studiranju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te s cijelom strukturom studija. ECTS opterećenje za ovu aktivnost odražava značaj promišljenog i znanstveno utemeljenoga te opravdanoga prijedloga teme doktorske disertacije i istraživanja, kao temeljnih preduvjeta uspješne realizacije doktorskoga studija za svakog doktoranda.


Mentor i pristupnik definiraju individualni istraživački plan i godišnji radni plan. Individualni istraživački plan sastavni je dio ugovora o studiranju. Rokovi individualnog plana definiraju se ovisno o modelu studiranja u punom ili u pola radnog vremena (full time ili part time). Po upisu na studij Vijeće doktorskog studija donosi odluku o formalnom imenovanju mentora, temi doktorske disertacije te prihvaćanju individualnog istraživačkog plana. Individualni istraživački plan s definiranom istraživačkom temom mora biti izrađen pri upisu. U godišnji radni plan koji se izrađuje za svaku akademsku godinu unose se sve studijske obveze , godišnji plan za prvu godinu studija mora biti izrađen prije upisa svake akademske godine. Po isteku svake akademske godine od upisa doktorand podnosi mentoru, a mentor Vijeću doktorskog studija, godišnji izvještaj. Mentor je dužan jedanput na godinu podnijeti izvješće o napredovanju doktoranda i ispunjavanju obveza iz individualnog istraživačkog plana, odnosno godišnjeg radnog plana. Isti se podnose jedanput na godinu Odboru za praćenje mentorskoga rada koji svojim izvješćem kvantitativno i kvalitativno analizira mentorski rad i predlaže modele njegova unaprjeđenja. Doktorandu koji ne izvršava obveze prema individualnom istraživačkom te godišnjem planu, na prijedlog mentora Pravni fakultet Osijek može ponuditi raskid ugovora o studiranju.

Studijske obveze osiguravaju individualni istraživački pristup, snažnu vezu mentora i doktoranda te umrežavanje u nacionalne i međunarodne istraživačke grupe. Studij potiče doktorande u njihovoj realizaciji podupiranjem individualnih istraživačkih potreba doktoranada kroz fond za doktorande te nagrađivanjem izvrsnosti doktoranada. Studij raspoloživim stipendijama, suradnjama s domaćim i inozemnim institucijama kroz projekte te programima suradnje i razmjene studenata i istraživača osigurava međunarodnu pokretljivost i umrežavanje doktoranada u europskom istraživačkom prostoru. Pravni fakultet Osijek te vodstvo studija samostalno, a osobito preko Vijeća mentora sustavno planiraju diseminaciju znanstveno-istraživačkih rezultata te samostalno ili u suradnji s drugim institucijama organiziraju ili upućuju doktorande na aktivnosti namijenjene javnoj prezentaciji istih. Studij osigurava institucijsku podršku kroz samostalnu referadu za doktorski studij, dostupnost aktualnih sadržaja na mrežnim stranicama i društvenim mrežama te dostupnost knjižnične građe i online baza podataka. Studij podupire mentore u postizanju kvalitete doktorskih disertacija upućivanjem na mentorske radionice ili njihovim organiziranjem. Doktorandima i mentorima sustavno se nude sadržaji vezani uz znanstvenu čestitost, etičnost u istraživanju, baze podataka, programe za provjeru plagiranja (npr. Turnitin, Plagscan i dr.) i drugo.

Struktura studijskoga programa doktorskoga studija utemeljena je na istraživačkom usmjerenju, organizirana prema mentorskom sustavu i prilagođena svakomu doktorandu. Pri izradi opterećenja doktoranada izravnom nastavom i samostalnim istraživačkim radom izraženim ECTS bodovima i satima ukupnoga opterećenja poštovale su se odredbe članka 98. Pravilnika o studijima i studiranju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, smjernice za primjenu ECTS bodova (Europska komisija, ECTS Users’ Guide) i Priručnik za Bolonjski proces (An Introduction to the European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS)). Broj ECTS bodova u nastavi je 24 % (ukupno 44 ECTS boda od 180). Razvidno je kako program poštuje omjer od maksimalno 30 % izravne nastave predviđene studijskim programom i 70 % ukupnih obveza predviđenih studijskim programom koje se odnose na znanstveno-istraživački, samostalan i mentorski rad.