SAMO DOBRE VIJESTI

Doktorski studij

Pozitivna iskustva naših doktoranada i nastavnika

...

Sudjelovanje na doktorskom kolokviju iz europskog i međunarodnog prava na Europa Institutu Sveučilišta u Saarbrückenu

Datum objave: 17.03.2020.

Martina Drventić, asistent – doktorand Hrvatske zaklade za znanost

Od 2. do 8. veljače 2020. godine, kroz stipendiju organizacije SEELS, sudjelovala sam na međunarodnom doktorskom kolokviju Current Challenges in European and International Law, održanog na Europa Institutu Sveučilišta u Saarbückenu. Na događaju su doktorandi izlagali dijelove svojih doktorskih disertacija, s naglaskom na istraživački problem i metodologiju. Nakon izlaganja svakog doktoranda, uslijedila je rasprava. Doktorandi su međusobno komentirali prezentirana istraživanja, a potom su uslijedili veoma korisni komentari i preporuke nastavnika panelista univ. prof. dr. Thomasa Giegericha sa Europa-Instituta i prof. dr. Darka Samardžića sa Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zenici.

Ovakav koncept izlaganja veoma je koristan nama doktorandima u smislu potvrđivanja dosadašnjeg istraživanja, odnosno dobivanja korisnih smjernica za daljnji rad od nastavnika, ali i samih kolega. Našem istraživanju koristilo je i vrijeme koje smo mogli provesti u knjižnici Instituta, gdje nam je osigurano mjesto za istraživanje, pristup knjižničnoj građi i svim on-line bazama. Upečatljivi dio programa svakako je bio posjet Europskom sudu za ljudsku prava u Strassbourgu - sudjelovanje na ročištu Velikog vijeća u predmetu Guðmundur Andri Ástráðsson v. Iceland (No. 26374/18) i prijem kod sutkinje Ivane Jelić (Crna Gora).

Istraživački boravak na Europa Institutu Sveučilišta u Saarbrückenu

Datum objave: 17.03.2020.

Danijela Romić, univ. spec. admin. publ.

Kao doktorandica Pravnog fakulteta u Osijeku, u okviru SEE EU Cluster of Excellence in European and International Law (financira DAAD) dobila sam stipendiju za jednomjesečni istraživački boravak na Europa Institutu Sveučilišta Saarland u Saarbrueckenu. Sveučilište ima tri iznimno bogato opremljene knjižnice u kojima se mogu naći i vrlo vrijedni, raritetni primjerci knjiga. Gostima istraživačima osiguran je potpuno slobodan pristup svim bazama podataka koje stoje na raspolaganju Sveučilištu. Dodatna pogodnost je iznimno dobro razvijena među knjižnična suradnja i susretljivo osoblje knjižnica. Radni prostori određeni za istraživače opremljeni su svom potrebitom infrastrukturom, ugodni su i osiguravaju vrlo poticajnu radnu atmosferu. Zahvaljujući svemu navedenom prikupila sam mnoštvo knjiga i radova koji su mi neophodni za pripremu teze i izradu samog doktorskog rada. Osim samog istraživanja boravak su obilježili brojni dodatni sadržaji. Tako sam, u organizaciji njihove studentske udruge za strane studente, proslavila doček kineske Nove godine, posjetila znamenitosti grada Bonna i Muzej novije nacionalne povijesti. Imali smo organizirani posjet Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu gdje smo pratili zasjedanje Velikog vijeća. Otišla sam na jednodnevni posjet Njemačkom institutu za upravno pravo u Speyeru i njihovoj bogatoj knjižnici. U samom Saarbrückenu posjetila sam brojne znamenitosti i vidjela izložbu velikog Rodina. Boravak na Europa Institutu bio je iznimno koristan i plodonosan, stoga pozivam sve doktorande da se odvaže na ovo iskustvo.

Izvor fotografije: https://europainstitut.de/