Povijest države i javne uprave

Pravno-povijesne znanosti

U okviru predmeta Povijest države i javne uprave studenti stječu znanja o nastanku i razvitku pojedinih pravnih sustava i institucija kroz povijest. Također je predviđeno da studenti steknu znanja o razvitku pojedinih državnih sustava kroz razne oblike društvenih uređenja. Proučavajući navedeno na primjerima država koje su ostavile značajnog traga u svjetskoj povijesti i primjenjujući komparativnu metodu studenti također stječu temeljna znanja o pravnim sustavima, oblicima državne organizacije, ustroju pojedinih država, te o pojedinim pravnim istitutima u njihovim prvim pojavnim oblicima, te njihov razvojni tijek sve od drugog tisućljeća prije Krista pa do dvadesetog stoljeća. Jedan od ciljeva predmeta jest da osnove stečene u okviru predmeta Povijest uprave na Stručnom upravnom studiju polaznici dopune sadržajima vezanim uz isto.

Ispitna pitanja iz predmeta Povijest države i javne uprave