Povijest uprave

Pravno-povijesne znanosti

Zbog novonastale situacije molimo studente da prate stranicu Katedre za pravnu povijest i rimsko pravo i predm Povijest uprave:

Preuzimanje dokumenta za nastavu:

Pravna misao srednjeg vijeka (word dokument) 31.03.2020.

Pregled državne i pravne povijesti atene (word dokument) 31.03.2020

Pregled državne i pravne povijesti babilona (word dokument) 24.03.2020.

Toma akvinski (word dokument) 24.03.2020.

Predavanja pravne škole (objavljeno 17.03.2020.)

Ispitnja pitanja iz predmeta Povijest uprave (objavljeno 17.03.2020)

U okviru predmeta Povijest uprave studenti stječu znanja o nastanku i razvitku pojedinih pravnih sustava i institucija kroz povijest. Također je predviđeno da studenti steknu znanja o razvitku pojedinih državnih sustava kroz razne oblike društvenih uređenja. Proučavajući navedeno na primjerima država koje su ostavile značajnog traga u svjetskoj povijesti i primjenjujući komparativnu metodu studenti također stječu temeljna znanja o pravnim sustavima, oblicima državne organizacije, ustroju pojedinih država, te o pojedinim pravnim istitutima u njihovim prvim pojavnim oblicima, te njihov razvojni tijek sve od drugog tisućljeća prije Krista pa do dvadesetog stoljeća.. Također kompariranjem pojedinih sustava i pojedinih oglednih i karakterističnih država studenti stječu uvid u prednosti i nedostatke pojedinih od njih, te pokušavaju spoznati uzroke tomu.

U skladu s obvezom studenata da u svakom semestru studija izrade po jedan seminarski rad, predložene su slijedeće teme:

Ukoliko se odlučite za pojedinu temu, trebate doći osobno kod asistenta ili predmetnog profesora i provjeriti da li je tema slobodna

• (kabinet 46 i 47, međukat, Radićeva 13)

Seminarski rad neće biti prihvaćen ukoliko student samostalno uzme temu koja mu nije odobrena, te izradi i preda rad.

ISPITNA PITANJA IZ PREDMETA POVIJEST UPRAVE.doc