Pravna etika

Katedra pravno-teorijskih znanosti

Izborni kolegij na 5. godini sveučilišnog integriranog studija Pravo

Ciljevi predmeta:

• Cilj ovog kolegija je uvesti studente u svijet profesionalne pravničke etike.
  • Kroz prizmu praktične etike, filozofije prava te političke filozofije studenti će biti upoznati s različitim pristupima sljedećim pitanjima: (1) što je i koje mjesto u liberalnom demokratskom društvu zauzima etika, (2) kako se etiku može primijeniti u pravu i pravničkoj/odvjetničkoj profesiji, (3) u kakvom odnosu stoji pravosudni poredak i etika, (4) podržava li suvremeni političko-društveni poredak etiku u pravosuđu i odvjetništvu kao profesiji te (5) koje perspektive ima etika u pravosuđu i među odvjetnicima.
  • Filozofija prava odredit će odnose između društvenih i pravnih normi, subjektivnog i objektivnog prava, pravednosti kao mjerila prava te odnos prava i morala.
  • Politička filozofija imat će zadatak prije svega pojasniti tzv. “profesionalnu etiku” i to osobito kroz prizmu pravosudnog poretka društva u kojemu etika mora ostati okvir pravičnosti u postupanjima.

Nakon položenog ispita iz kolegija studenti će moći:

• Prepoznati i opisati različite teorijske pristupe problematici etičkog diskursa u pravu.
  • Objasniti zašto djelovanje pravnog poretka ne ovisi  samo o mehaničkoj primjeni pozitivnog prava.
  • Primijeniti naučene koncepte na važna praktična pitanja s kojima se pravnici (odvjetnici, suci, državni odvjetnici, javni bilježnici i ostali) svakodnevno susreću u pravnoj praksi. Osobito se to odnosi na složenu problematiku odnosa između odvjetnika i klijenta.
  • Argumentirati važnost postojanja povjerenja između odvjetnika i klijenta.
  • Kritički uspoređivati različite oblike udruživanja koji pridonose boljoj i efikasnijoj odvjetničkoj praksi.

Sadržaj predmeta:

1. Određivanje predmeta praktične etike i relevantnosti etike za društvo u cjelini.
  2. Načini reguliranja pravničke profesije (autonomni izvori prava - kodeksi, zakoni, etička povjerenstva).
  3. Prikaz hrvatskog uređenja pravničke profesije; prikaz standarda usvojenih u zemljama Europske unije, prikaz propisa u Sjedinjenim Američkim Državama.
  4. Sukob obične moralnosti i profesionalne uloge (Fred Zacharias); Dopušta li uloga odvjetnika ili čak i zahtjeva od pojedinaca koji je obavljaju da promoviraju interese svojih klijenata čak i kada to čineći dolaze u sukob sa konvencionalnim moralom; Sukob općeprihvaćenog društvenog morala s posebnim moralom.
  5. Etičnost u odnosima odvjetnik – klijent (uspostava odnosa, tijek odnosa i podjela rada, dužnost komuniciranja i kontakti);
  6. Odvjetničke tarife i pravednost.
  7. Reklamiranje odvjetničkih usluga i privlačenje klijenata.
  8. Zastupanje entiteta i grupa.
  9. Pravni lijekovi za nesavjesno obavljanje profesije.
  10. Očuvanje povjerenja; Tajnost podataka i odvjetnička tajna.
  11. Ponašanje odvjetnika tijekom postupka; Odvjetnikove dužnosti prema sudu; Odvjetnik kao tražitelj istine; Odvjetnikove dužnosti prema drugoj strani u sporu (lažni iskazi, dokazivanje, priprema svjedoka).
  12. Sukobi interesa (odvjetnik – klijent, sukob interesa između dva klijenta, treće strane).
  13. Organizacija i reguliranje pravničke profesije (odvjetnička udruženja, odvjetnička komora).
  14. Problemi u primjeni: aktualni problemi za raspravu.

Obvezna literatura:

1. LUKŠIĆ, Branimir, Pravo i etika, HFD, Zagreb, 1995.
  2. VENDEL, Bredli, Advokatska etika, JP Službeni glasnik, Beograd, 2011.
  3. Etički kodeks državnih odvjetnika i zamjenika državnih odvjetnika, NN 25/08
  4. Kodeks javnobilježničke etike, NN 55/11
  5. Kodeks odvjetničke etike, NN 72/08
  6. Kodeks sudačke etike, NN 131/06

Dopunska literatura:

1. BABIĆ, Dragan, Pravo i moral, CITR, Osijek, 1987.
  2. BELLOW, Garry; MOULTON, Bea, Ethics and Professional Responsibility, The Foundation Press, Inc., Mineola, 1981.
  3. BERDICA, Josip, „Pravednost kao prva vrlina društvenih institucija: Propitkivanje s Rawlsom“, Filozofska istraživanja, 33 (2014) 4, str. 667-682
  4. FULLER, Lon, Moralnost prava, Beograd, Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu - Centar za publikacije, 2001.
  5. PARKER, Christine; EVANS, Adrian, Inside Lawyers' Ethics, CUP, Cambridge, 2007.
  6. PETRIĆ, Silvija, „Odgovornost odvjetnika za savjet i mišljenje“, Zbornik Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, 31 (2010) 1, Suppl., str. 23-49
  7. PRIMORAC, Igor, Etika na djelu, KruZak, Hrvatski Leskovac, 2006.
  8. SCHWARTZ, Mortimer D.; WYDICK, Richard C., Problems in Legal Ethics, West Publishing CO., St. Paul, 1988.
  9. SINGER, Peter, Praktična etika, KruZak, Hrvatski Leskovac, 2003.
  10. TUCAK, Ivana, „Pravna država i ljudska prava: Izazov kulturnog relativizma“, Pravni život, 66 (2007) 14, str. 479-490
  11. VRBAN, Duško, „O zasnivanju pravne etike”, Pravni vjesnik, 15 (1999) 1-2, str.123-135
  12. ZACHARIAS, Fred C.,  „Five Lessons for Practicing Law in the Interests of Justice”, 70 Fordham Law Review 1939 (2002)

Pozitivni propisi:

1. Kodeks odvjetničke etike Europske unije (usvojen na plenarnoj sjednici Vijeća odvjetničkih komora i pravničkih udruženja - Council of the Bars and Law Societies of the European Union – „CCBE” 28. studenog 1998. u Lyonu)
  2. Statut Hrvatske javnobilježničke komore - urednički pročišćeni tekst, NN 64/2014, 69/2014
  3. Statut Hrvatske odvjetničke komore, NN 115/2013
  4. Tarifa o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika, NN 142/12
  5. Zakon o besplatnoj pravnoj pomoći, NN 62/08, 44/11, 81/11
  6. Zakon o odvjetništvu, NN 9/94, 117/08, 50/09, 75/09, 18/11
  7. Zakon o javnom bilježništvu - pročišćeni tekst, NN 78/93, 29/94, 16/07
  8. Zakon o državnom odvjetništvu, NN 76/09, 153/09, 116/10, 145/10, 57/11, 130/11, 72/13, 148/13, 148/13