Etika u profesionalnom razvoju socijalnih radnika

Katedra pravno-teorijskih znanosti

Obvezni kolegij na 2. godini diplomskog studija Socijalni rad

OPIS PREDMETA

Profesionalci iz područja socijalnog rada svoje prosudbe donose na temelju vlastitih etičkih prosudbi. Cilj je ovoga kolegija uvesti buduće socijalne radnike u područje etike kao dijela (moralne) filozofije koja proučava što je dobro a što zlo, što je ispravno a što neispravno iz perspektive vrijednosti, kreposti i načela. Kroz rasprave o suvremenim shvaćanjima vrijednosti i kreposti studenti će imati priliku uočiti koliko će njihovi osobni stavovi i odluke biti podložni ne samo kontroli i neformalnom društvenom nadzoru već i koliko će utjecati na njihovo razumijevanje obujma i dosega socijalnog rada. Osobita će se pozornost posvetiti trima ključnim etičkim pitanjima za socijalne radnike: ljudske vrijednosti, što je ispravno/dobro i kakav bi socijalni radnik trebao biti. Studenti će se upoznati s modelima osiguranja etičnosti praktičnog i istraživačkog rada u socijalnom radu. Proučavanjem konkretnih etičkih dilema u profesionalnom životu socijalnog radnika studenti će u sklopu svoje seminarske nastave imati priliku uočavati poteškoće u primjeni temeljnih etičkih načela.

OČEKIVANI ISHODI UČENJA

Nakon odslušanog kolegija student će moći:

1. profesionalno se ponašati u kompleksnim profesionalnim situacijama
  2. postupati prema načelima etičke odgovornosti u obavljanju stručnog i istraživačkog rada
  3. primijeniti znanja iz ovog dijela humanističkih znanosti u procesu podrške ostvarivanju ljudskih i građanskih prava te provođenju pravednih socijalnih politika
  4. pristupati pojedincu, obitelji, grupi i zajednici uvažavajući različitosti
  5. pokretati i uključiti se u javne rasprave vezane uz dokumente relevantne za profesiju socijalnog rada

OBVEZE STUDENATA

Redovni studenti dužni su redovito pohađati predavanja (minimalno 70 % nazočnosti na predavanjima). Izvanredni studenti mogu slušati predavanja u terminima redovnih studenata. Za izvanredne studente će se održati također uvodno predavanje (predviđeni termin je 19. listopada) kada će se predmetni nastavnik dogovoriti oko daljnjeg održavanja nastave/konzultacija.

U slučaju održavanja nastave na daljinu redovni studenti će biti dužni također redovito pohađati predavanja preko aplikacije Zoom na koju će se uključiti s upaljenom kamerom kako bi se evidentirala njihova stvarna nazočnost. Izvanredni studenti također mogu sudjelovati u on-line nastavi zajedno s redovnim studentima ali također uz obvezu upaljene kamere. Studenti koji ne budu imali upaljenu kameru bit će evidentirani kao nenazočni.

Nastavnici/suradnici uključeni u izvođenje kolegija:

PREDAVANJA

Opis kolegija
Uvodno predavanje
Link na Merlin

KONZULTACIJE

izv. prof. dr. sc. Josip Berdica Petar Šajfar, mag. act. soc.
Redoviti utorkom, od 12,00 do 13,30 sati utorkom, od 12,30 do 14,30 sati
Izvanredni sat vremena prije njihovih predavanja
e-mail: jberdica@pravos.hr  psajfar@pravos.hr
tel: 031 224 500 031 224 500