Bibliografske i citatne baze podataka

Knjižnica

Bibliografske baze sadrže podatke o radovima objavljenim u različitim publikacijama. Važne su za stjecanje uvida u određeno znanstveno područje. Ne sadrže cjelovite tekstove radova.
Citatne baze sadrže podatke o citiranosti radova objavljenih u različitim publikacijama. Koriste se za stjecanje uvida u određeno znanstveno područje i za praćenje odjeka određenog rada ili autora unutar znanstvenog područja. Ne sadrže cjelovite tekstove radova.

Hrvatska znanstvena bibliografija CROSBI otvoreni pristup

Online bibliografija u mrežnom okružju, podržana novim informacijskim tehnologijama, nudi znatno veće mogućnosti od one tiskane. Pored standardnih bibliografskih podataka, online bibliografija može uključivati i druge informacije kao što je cjelovit tekst rada (Arnold, 1995) ili multimediju. Takva bibliografija zbog svog dinamičnog karaktera može uključivati i radove koji još nisu objavljeni u tiskanom obliku, a možda neće ni biti. Prilagodljivi karakter online bibliografije dopušta pohranu podataka o vrstama radova koje tradicionalne bibliografije najčešće ne pokrivaju, npr. patentima, računalnim programima, prilozima, elaboratima, izvještajima i dr. Online je bibliografija "opremljena" sučeljima za pretraživanje, filtriranje i redanje prema relevantnosti i lako je dostupan izvor za razne scientometrijske analize na nacionalnoj ili globalnoj razini. No, najveća vrijednost CROSBI bibliografije sadržana je u činjenici da je stvaraju sami autori, dok bibliotekari, računalni i informacijski specijalisti osiguravaju obrasce, standarde i praćenje cijelog procesa.

Web of Science – pretplata MZOS

Bazu podataka održava Institute for Scientific Information (ISI), od 1991. do danas. Web of Science obuhvaća oko 8700, prema ocjeni međunarodne istraživačke zajednice vodećih svjetskih časopisa iz svih područja znanosti.

Scopus – pretplata MZOS

Scopus je najveća citatna baza podataka koja je na raspolaganju hrvatskim znanstvenicima i uključuje preko 18,000 časopisa (16,500 sa recenzijom) i nekoliko tisuća drugih vrsta publikacija. Proizvodi je poznati izdavač STM literature Elsevier. Putem baze podataka Scopus možete pratiti citiranost pojedinih autora, radova i dr. od 1996. g., a podaci o radovima dosežu sve do 1893. g. Scopus možete pretraživati putem Scopus sučelja ili putem SciVerse sučelja koje objedinjuje Scopus, ScienceDirect i Scirus, sva tri elsevierova proizvoda. Scopus je jedna od tri citatne baze koje su na raspolaganju znanstvenicima, pored Thomsonovog Web of Science-a i Google Scholara.

WorldCat

WorldCat je najveća mreža knjižničnih sadržaja i usluga u svijetu. WorldCat knjižnice posvećene su pružanju pristupa svojim resursima na webu, gdje većina ljudi započinje s pretraživanjem informacija. WorldCat.org vam omogućuje pretraživanje zbirki knjižnica u vašoj zajednici i tisuće drugih diljem svijeta. WorldCat raste svakodnevno zahvaljujući naporima knjižničara i drugih stručnjaka za informiranje.