Europsko radno pravo i europsko pravo socijalne sigurnosti

Katedra radnopravnih i socijalnih znanosti

Integrirani preddiplomski i diplomski studija prava, IX. semestar, izborni predmet

OKVIRNI SADRŽAJ PREDMETA:

Kolegij nudi kritičan prikaz problematike zapošljavanja kroz europsku regulativu i interpretaciju meritornih presuda Europskog suda pravde. Ukratko sumira pravnu osnovu problematike kretanja radne snage, jednakog tretmana u kontekstu plaća i drugih zajamčenih prava, protezanje problematike jednakog tretmana na moguće druge oblike diskriminacije pri radu i zapošljavanju, individualnu zaštitu radnika (mladih i atipični radnika, part-time radnika, atipičnih ugovora o zapošljavanju), radne uvjete, sigurnost na poslu te kolektivno radno pravo.

U domeni europskog prava socijalne sigurnosti kolegij će se fokusirati na osnovne uredbe u ovom području, pojašnjavanje funkcioniranja tzv. sustava koordinacije pravnih pravila i njihova značenja, te beneficija koje radnici uživaju u slučaju smrti i porodiljnog, odnosno roditeljskog statusa, obiteljske beneficije, prava koja uživaju nezaposlene osobe i sl.

OPĆA I POSEBNA ZNANJA KOJA SE STJEČU PREDMETOM, NJEGOVA VEZA S DRUGIM PREDMETIMA TE DOPRINOS ZA DALJNJE OBRAZOVANJE:

Osnovni je cilj kolegija upoznati polaznice i polaznike s pravima koja, u kontekstu supstancijalnog europskog prava, državljani EU uživaju kao radnici. Sukladno tomu kolegij je usmjeren na proučavanje europske regulative u domeni slobode kretanja radne snage i sustava socijalne politike, odnosno socijalne sigurnosti.

Program kolegija sadržajno korespondira kolegijima koji se izvode na inozemnim/europskim učilištima te predstavlja logičan slijed izobrazbe u domeni radnog i socijalnog prava.

OBLICI PROVOĐENJA NASTAVE :

Natava će se provoditi kroz predavanja, konzultacije, mentorski rad, samostalne zadatke te uz primjenu multimedije i Interneta. S obzirom na recentnu pandemiju koronavirusom Covid-19, u slučaju potrebe, moguće je održavanje nastve i u virtualnom okruženju.

ISHODI UČENJA:

Nakon uspješno završenog ispita student će moći:

1. Objasniti osnove funkcioniranja i implementiranja europskog radnog prava i europskog prava socijalne sigurnosti na nacionalnoj razini.
  2. Riješiti jednostavne probleme iz područja europskog radnog prava i europskog prava socijalne sigurnosti.
  3. Opisati sadržaj i funkciju analiziranih instituta.
  4. Objasniti ulogu Suda EU i nacionalnih sudova u kreiranju europskog radnog prava.
  5. Analizirati stupanj i kvalitetu harmoniziranosti izabranih instituta europskog radnog prava i prava socijalne sigurnosti (esej).

ISPITNA LITERTURA:

Obvezna literatura:

1. Ravnić, A. , Osnove radnog prava – domaćeg,usporednog i međunarodnog, Udžbenici Pravnog fakulteta u Zagrebu, Pravni fakultet u Zagrebu, Zagreb, 2004., str. 653-692.
  2. Bodiroga-Vukobrat, N. , Horak, H., Martinović, A. , Temeljne gospodarske slobode u Europskoj uniji, Inžinjerski biro, Zagreb, 2011., str. 119-161.
  3. Vasiljević,S., Vinković, M., Temeljna prava i zabrana diskriminacija u praksi europskih i nacionalnih sudova, Narodne novine, Zagreb, 2019.
  4. Blanpain, R. , European Labour Law, Kluwer Law International, 2014. – izabrani dijelovi čiji će prijevod biti osiguran ili nadomješten periodikom objavljenom na hrvatskom jeziku.
  5. Pennings, F. , European Social Security Law, Intersentia, Antwerp, 2015.

Dopunska literatura:

1. Bercusson, B., European Labour Law, Cambridge University Press, 2009.
  2. Davis, A.C.L. EU Labour Law, Elgar European Law, 2012.
  3. Odredit će se ovisno o temi izabranih eseja.