Osnove radnog i socijalnog prava


Katedra radnopravnih i socijalnih znanosti

Ciljevi predmeta

Stručni upravni studij ima za cilj obrazovanje prvostupnika koji se osposobljavaju za stručno, etično i samostalno obavljanje upravnih i pravnih poslova u državnoj upravni, lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, sudovima, trgovačkim društvima, institucijama javnog sektora i drugim pravnim osobama. U tom smislu predmet Osnove radnog i socijalnog prava prvostupnike treba osposobiti za razumijevanje pravnog okvira koji regulira radna i socijalna prava u Republici Hrvatskoj i usvajanje instituta radnog i socijalnog prava čije je poznavanje neophodno u profesionalnom radu pro futuro.

Očekivani ishodi učenja za predmet

Nakon uspješno završenog predmeta student će moći:
1.Objasniti osnovne institute radnog i socijalnog prava
2. Prepoznati, odnosno diferecnirati koja pravna pravila treba primijeniti na konkretna radno-pravna pitanja
3. Protumačiti razlike između vrsta pravnih izvora radnog prava, tipova ugovora o radu, načina prestanka ugovora o radu, oblika otkaza, vrsta mirovina, razina zdravstvene zaštite i oblika zdravstvenog osiguranja te opseg socijalne skrbi u RH
4.Primijeniti stečeno znanje na jednostavnije praktične primjere iz područja radnog i socijalnog prava
5. Odredediti načine i oblike ostvarivanja radnih i socijalnih prava
 

Sadržaj predmeta

U okviru materije kolegija Osnove radnog i socijalnog prava sadržaj općeg teoretskog dijela predmeta fokusiran je na determiniranje osnovnih pojmova radnog prava, definiciju, predmet i nazive radnog prava, odnose s drugim pravnim granama, izvore radnog prava, te kriterije i način periodizacije povijesnog razvoja radnog prava. U okviru općeg teoretskog dijela posebna se pozornost posvećuje uvodu u međunarodno radno i europsko radno pravo (EU i Vijeće Europe).Pozitivno pravni dio radnog prava obuhvaća individualno radno pravo i kolektivno radno pravo. Sadržaj individualnog radnog prava usmjeren je na zabranu diskriminacije pri zapošljavanju i radu, sklapanje ugovora o radu, pravni položaj malodobnih radnika, zaštitu života, zdravlja, privatnosti i dostojanstva radnika, obrazovanje i osposobljavanje za rad, radno vrijeme, odmore i dopuste, noćni rad, zaštitu majčinstva, problematiku plaća, zaštitu radnika privremeno ili trajno nesposobnih za rad, izume i tehnička unapređenja radnika te zabranju natjecanja s poslodavcem, naknadu štete, prestanak ugovora o radu i ostvarivanje prava i obveza iz radnog odnosa te ulogu i značaj agencija za privremeno zapošljavanje. Kolektivno radno prava obuhvaća sudjelovanje radnika u odlučivanju, sindikate i udruge sindikata, značaj kolektivnog pregovaranja i kolektivnih ugovora, štrajk i rješavanje kolektivnih radnih sporova. Socijalno pravo fokusirano je na poznavanje osnova mirovnskog, invalidskog i zdravstvenog osiguranja te sadržaja socijalne skrbi u Republici Hrvatskoj.

 

OSNOVE RADNOG I SOCIJALNOG PRAVA-literatura 2021.-22..pdf

OSNOVE RADNOG I SOCIJALNOG PRAVA-seminar literatura 2021.-22..pdf