Tradicija katedre


Strani jezici

Dobro došli na stranice Katedre stranih jezika! Evo kratkoga pregleda aktivnosti Katedre od njezina osnutka do danas...

U vrijeme osnivanja Pravnoga fakulteta, 1975. godine, strani jezici nisu bili dijelom izvedbenoga programa. Kada su 1980-ih uvedeni u redovan nastavni program, nastavu su održavali vanjski suradnici, uglavnom profesori s tadašnjega Pedagoškog fakulteta (uz ostale, to su krajem 1980-ih bili Lidija Obad, Rade Kovačević i Slavica Juriša). Ratna zbivanja 1991. godine nakratko su prekinula rad Fakulteta, a kada se 1992.nastavlja s radom, uz nastavu stručnih predmeta organizira se i nastava engleskoga i njemačkog jezika za pravnike koju održava Željko Rišner, najprije kao vanjski suradnik, a od veljače 1994. kao stalno uposleni predavač. Time i formalno nastaje Katedra stranih jezika na Pravnom fakultetu. Iste, 1994. godine, na Katedri se zapošljava i prof. Ljubica Kordić, a svoj današnji sastav Katedra dobiva 2006. kada se zapošljava i prof. Dubravka Papa.

Od osnivanja Katedre pa do danas njezini su članovi pokretali i sudjelovali u nizu aktivnosti na Fakultetu, na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Kao konferencijski prevoditelji sudjelovali su tijekom 1990-ih i početkom 2000-ih na nizu skupova u zemlji i inozemstvu (Augsburg, München, Bonn, Köln, Beč…). Prevodili su predavanja gostujućih profesora u okviru različitih projekata (npr. ABA-CEELI, Language for Law, Regionalismus in Europa…), a i danas sudjeluju u prevođenju dokumenata Pravnoga fakulteta te sažetaka i integralnih tekstova na engleski i njemački jezik u fakultetskim publikacijama. Nakon organiziranja serije predavanja gostujućih predavača, Katedra je pod pokroviteljstvom zaklade Robert Bosch iz Njemačke pokrenula međunarodnu suradnju s Pravnim fakultetom u Pečuhu. U okviru te suradnje, Ljubica Kordić organizirala je tri skupa naslovljena „IurOP 2005: Recht dreidimensional“, „IurOP 2006: Recht verbindet“ i „IurOP 2007: Recht europäisch“ na kojima su profesori, ali i studenti, naizmjenično u Osijeku i Pečuhu, imali mogućnost razmjene iskustava s mađarskim kolegama. Iz te su suradnje kasnije izrasli drugi uspješni projekti Fakulteta.

Katedra je sudjelovala i u radu dislociranih studija, najprije u Požegi (1993. – 1999.), a zatim u Vukovaru (od 2003.) i Petrinji (2005. – 2010.). Svojim iskustvom njezini su profesori pomogli u osnivanju Veleučilišta te izboru i usavršavanju nastavnika stranih jezika u Požegi i Vukovaru.

Članovi Katedre redovito sudjeluju kao autori radova i izlagači na znanstvenim i stručnim skupovima u zemlji i inozemstvu. Rezultat sudjelovanja na tim skupovima su i brojni znanstveni i stručni radovi objavljeni u prestižnim svjetskim i domaćim znanstvenim časopisima i publikacijama uglednih nakladnika (Peter Lang, Logos) te zbornicima radova i drugim tiskanim i online izdanjima, što predstavlja značajan doprinos vidljivosti Fakulteta na međunarodnoj razini.

U cilju vlastitoga usavršavanja, ali i podizanja kvalitete nastave, članovi Katedre redovito sudjeluju na brojnim radionicama. Uz ostalo, aktivno su sudjelovali u projektima za usavršavanje nastavnika stranih jezika na pravnim fakultetima u jugoistočnoj Europi koje su 2003. – 2005. u Budimpešti organizirali američka vlada i američko veleposlanstvo u Mađarskoj. Od 2006. do 2009. članovi Katedre sudjeluju u Tempus projektu Foreign Languages in the Field of Law, čiji je koordinator za Slavoniju i Baranju prof. dr. sc. Ljubica Kordić. U rujnu 2016. Katedra sudjeluje na radionici za nastavnike i prevoditelje engleskoga jezika prava 2nd Legal English Workshops, Supraśl, održanoj u organizaciji Centra za pravni engleski  u Bialystoku u Poljskoj. O izazovima nastave stranoga jezika za posebne potrebe u uvjetima izolacije izazvane pandemijom COVID-19 nastavnici su u veljači 2021. razmijenili iskustva na radionici Upotreba digitalnih alata u nastavi u organizaciji Udruge nastavnika jezika struke na visokim učilištima, čiji su nastavnici na Katedri suosnivači i članovi.

Članovi Katedre bili su uključeni kao suradnici u niz projekata na Fakultetu. Od 2020. Ljubica Kordić voditeljica je projekta Jean Monnet Module LEULEX (Language and EU Law Excellence) u kojem sudjeluje i Filozofski fakultet u Osijeku.

Kada je riječ o nastavi kao osnovnoj djelatnosti Katedre, njezini članovi predaju engleski i njemački jezik na sva tri studija na Pravnom fakultetu. To obuhvaća obvezne kolegije Engleski jezik 1, 2, 3 i 4 te Njemački jezik 1, 2, 3 i 4 na 1. i 2. godini te izborni kolegij English for EU Law na 5. godini Integriranog sveučilišnog studija. Na Stručnom studiju prava studenti slušaju kolegije Engleski jezik 1, 2, 3 i 4 te Njemački jezik 1, 2, 3 i 4 na prvoj i drugoj godini studija. Na Studiju socijalnog rada studenti imaju predavanja i seminar iz Engleskog jezika 1 i Njemačkog jezika 1 u zimskom semestru 1. te predavanja iz Engleskog jezika 2 i Njemačkog jezika 2 u zimskom semestru 2. godine. Uz to, studentima nude i izborni kolegij Jezik i multikulturalnost u ljetnom semestru 1. godine studija.

Katedra sustavno prati stručnu literaturu i njezini članovi kroz vlastito usavršavanje doprinose unapređenju nastave. Uz to, trude se stalnim inovacijama i primjenom novih metoda i tehnologija nastavu učiniti što zanimljivijom i učenje jezika struke što uspješnijim za studente. Briga za studente trajan je proces koji ne završava stjecanjem diplome na kraju studija nego se nastavlja kroz programe cjeloživotnog obrazovanja, čiji je Katedra za strane jezike jedan od začetnika na Pravnom fakultetu. Godine 2007. i 2008. studentima viših godina, apsolventima, ali i diplomiranim pravnicima, bilo je omogućeno stjecanje dodatnih znanja kroz tečaj English for EU Law koji se programski nastavljao na izborni predmet na 5. godini. Od studijske godine 2012./2013. Katedra, najprije u suradnji sa Pravnim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, a zatim od sljedeće godine samostalno organizira tečaj za pravnike lingviste u okviru programa cjeloživotnog obrazovanja pri čemu surađuje s Katedrom za Europsko pravo te s Filozofskim fakultetom u Osijeku.

Organizacijski, Katedra je od svoga nastanka 1994. sve do 2019. djelovala samostalno. Zbog zakonskih izmjena i potrebe za reorganizacijom Fakulteta, 2019. je nakratko udružena s Katedrom za tjelesni odgoj i zdravstvenu kulturu u Katedru za strane jezike i kineziologiju, da bi od 2020., nakon novoga preustroja, bila spojena s Katedrom za sociologiju u Katedru za strane jezike i sociologiju.