Željko Rišner

Strani jezici

nastavni materijali i konzultacije

Konzultacije u zimskom semestru 2021./22. održavaju se utorkom od 12.30 do 13.30 sati u kabinetu br 45 na međukatu u Radićevoj 13. Poželjno je da se zbog još uvijek aktuelnih problema izazvanih pandemijom zainteresirani studenti prethodno najave putem jedne od sljedećih e-mail adresa: zrisner@pravos.hr ili zrisner45@gmail.com.

Nastavni materijali za kolegije ENGLESKI JEZIK 1 i ENGLESKI JEZK 2

Engleski jezik 1

Cilj kolegija je upoznavanje studenata s osnovnom engleskom pravnom terminologijom, granama prava te nastankom i povijesnim razvojem sustava Common Law. Također se ukazuje na sličnosti i razlike u obrazovanju pravnika, u funkcioniranju dviju grana pravne profesije te u vrstama i organizaciji sudova i sucima koji njima predsjedaju. Osobita se pozornost posvećuje nastanku i razvoju parlamenta kao ishodišta parlamentarne demokracije.

What_Is_Meant_By_Law.ppt

SOURCES_AND_VARIETIES_OF_ENGLISH_LAW_1_.ppt

STATUTE_LAW_2020.pptx

BRITISH_JUDICIARY_2020.ppt

The_Rule_of_Precedent.pptx

THE_LEGAL_PROFESSION_IN_ENGLAND.pptx

REVISION.pptx

Engleski jezik 2

Cilj je kolegija pružiti studentima uvid u funkcioniranje kaznenih i građanskih sudova u praksi te prikazati tijek postupka u svakoj od ovih grana. Pokazuju se i preostale veze s Rimskim pravom te još jednom naglašava razlika između rasuđivanja na temelju moralnih vrijednosti i pravnoga rasuđivanja temeljenog na pravnim propisima. Ističe se važnost ustava u suvremenom svijetu te se objašnjava zašto Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske nema pisani ustav. Drugi dio gradiva posvećen je predsjedničkom sustavu i ovlastima predsjednika SAD, Ustavu SAD te sastavu i djelovanju američkoga Vrhovnog suda.

CIVIL vs. CRIMINAL LAW - TERMINOLOGYpptx.pptx

ROMAN_CIVIL_PROCEDURE.ppt

The_Significance_of_a_Constitution.pptx

Human Rights.pptx