Djeca u sukobu sa zakonom

Katedra kazneno-pravnih znanosti

Izborni predmet Diplomski sveučilišni studij Socijalni rad (1. godina)

Ciljevi predmeta

Položaj i uloga maloljetne osobe naglašeno je važna u društvu kao i u njegovom pravnom sustavu. Za kazneno je pravo od osobitog interesa prikladan tretman maloljetne osobe kao počinitelja kaznenih djela uz omogućavanje diverziteta u odgojnim mjerama. Posebna je pažnja usmjerena na zaštitu djece na različitim razinama. Cilj je ovog predmeta prikazati osnovne pojmove vezane uz položaj maloljetnika u kaznenom pravu slijedeći propisane normativne standarde vezane uz odgovor kaznenopravnog sustava na maloljetničku delinkvenciju te prikazati osnove u zaštiti djece kad je riječ o kaznenopravnom mehanizmu.

Po završetku kolegija student će:

1. Objasniti pojam delinkvencije maloljetnika.
  2. Pronaći i analizirati temeljne pokazatelje vezane uz kretanje delinkvencije maloljetnika.
  3. Definirati posebnosti kaznenopravnog sustava prema maloljetnicima (temeljna načela, institute, relevantne zakone i predviđene sankcije).
  4. Prepoznati i kritički vrednovati važnost poštivanja temeljnih načela kaznenog zakonodavstva za maloljetnike te zajamčenih ljudskih prava.
  5. Primijeniti stečena predmetna znanja u kontekstu obavljanja zadaća socijalnog radnika. 6. Uključiti se u javne rasprave vezane uz maloljetnike u kontekstu kaznenog prava i kaznenopravne zaštite djece.

Obveze studenata

Studenti su dužni pohađati minimalno 70% nastave. Svaki student slobodno odabire način polaganja ispitne materije: kolokviji (kontinuirana provjera znanja), izrada istraživačkog rada i njegova elaboracija na jednu od ponuđenih tema ili završni ispit koji se sastoji iz pisanog i usmenog dijela.

Članovi Katedre uključeni u izvođenje nastave iz kolegija:

• doc. dr. sc. Barbara Herceg Pakšić

Obvezatna literatura

1. Carić, Ante, Mlađe osobe u kaznenom pravu (počinitelji i žrtve), Pravni fakultet u Zagrebu, 2002. (odabrana poglavlja)
  2. Maloljetni počinitelji kaznenih djela, prijave, optužbe i osude; Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske Kazneni zakon NN 125/11, 144/12, 56/15, 61/15, 101/17, 118/18 (odabrani članci)
  3. Zakon o sudovima za mladež NN 84/11, 143/12, 148/13, 56/15
  4. Zakon o izvršavanju sankcija izrečenih maloljetnicima za kaznena djela i prekršaje NN 133/12 Cvjetko, Božica – Singer, Mladen, Kaznenopravna zaštita djece, Nakladni zavod Globus, Zagreb: 2013.

Dodatna literatura

Nastavnik će pravovremeno uputiti studente na recentnu i aktualnu literaturu koja prati suvremena pitanja odabrane materije.