Konvencijsko pravo i kazneno pravosuđe

Katedra kazneno-pravnih znanosti

Izborni predmet na Integriranom preddiplomskom i diplomskom sveučilišnom studiju (5. godina)

Ciljevi predmeta

Predmet Konvencijsko pravo i kazneno pravosuđe upoznaje studente sa kaznenopravnim aspektima zaštite temeljnih ljudskih prava i sloboda kako su proklamirani Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda i načinom na koji su razrađeni u praksi Europskog suda za ljudska prava. U tom se smislu najprije objašnjava postanak i razvoj Konvencije te pravna priroda judikata ESLJP-a te njihov utjecaj na nacionalne pravne sustave pojedinih država. Poseban naglasak je stavljen na analizu i proučavanje pojedinih presuda ESLJP-a u području zaštite prava na život, zabranu mučenja, pravo na slobodu i sigurnost, pravo na pošteno (pravično) suđenje, načelo zakonitosti, pravo na poštivanje privatnog i obiteljskog života, pravo na slobodu izražavanja, pravo na djelotvoran pravni lijek, zabranu diskriminacije s osobitim interesom za presude protiv Republike Hrvatske. Potom se objašnjava na koji se način izvršavaju presude ESLJP-a analizom pojedinih zakonodavnih intervencija u kaznenom zakonodavstvu i izmjenama u praksi postupanja tijela kaznenog postupka do kojih je došlo pod utjecajem recentnih odluka ESLJP-a.

Nakon završenog kolegija student će moći:

1. Definirati pojedina ljudska prava zajamčena Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda
  2. Opisati pravni učinak judikature Europskog suda za ljudska prava
  3. Analizirati presude Europskog suda za ljudska prava u kaznenim predmetima
  4. Ocijeniti pojedina zakonodavna rješenja iz aspekta usklađenosti s konvencijskim pravom
  5. Objasniti implementaciju konvencijskog prava u domaće zakonodavstvo i praksu
  6. Primijeniti stečena znanja na rješavanje praktičnih problema (rješavanje hipotetskih predmeta)

Obveze studenata

Studenti su dužni aktivno sudjelovati na minimalno 70% nastave te položiti gradivo putem dva kolokvija ili cjelokupno putem ispita (pisani + usmeni).

Članovi Katedre uključeni u izvođenje nastave iz kolegija:

• izv. prof. dr. sc. Igor Vuletić
  • doc. dr. sc. Ante Novokmet

Obvezatna literatura

1. Đurđević, Zlata / Elizabeta Ivičević Karas (ur.); Presude Europskog suda za ljudska prava protiv Republike Hrvatske u kaznenim predmetima, Narodne novine, Zagreb,2013.
  2. Batistić Kos, Vesna; Pozitivne obveze prema Europskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda; Narodne novine, Zagreb, 2012.
  3. Materijali s predavanja (web stranica Katedre kazneno-pravnih znanosti)

Dodatna literatura

1. Pavišić, Berislav, Kazneno pravo Vijeća Europe, Izvori – komentari – praksa, Golden marketing – Tehnička knjiga, Zagreb, 2006; (odabrana poglavlja)
  2. Omejec, J., Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u praksi Europskog suda za ljudska prava - Strasbourški acquis; Novi informator, Zagreb, 2014. (odabrana poglavlja koja se tiču kazneno-pravnih aspekata)
  3. Krapac Davor, Kazneno procesno pravo, Prva knjiga: Institucije, Narodne novine, Zagreb, 2015.