Uloga socijalnog radnika u kaznenom pravosuđu


Katedra kazneno-pravnih znanosti

Izborni predmet na Diplomskom sveučilišnom studiju Socijalni rad (1. godina)

Ciljevi predmeta

Socijalni radnici kao stručni suradnici na sudovima i u državnim odvjetništvima, te kao djelatnici u probacijskim uredima, centrima za socijalnu skrb i ustanovama odnosno službama za potporu žrtvama i svjedocima, na različite načine sudjeluju u kaznenom i prekršajnom postupku, kao i postupku izvršenja kaznenopravnih sankcija. Osnovni cilj predmeta je pružiti studentima uvid u konkretne pravne i procesne situacije u kojima se mogu naći kao socijalni radnici, te ih upoznati s njihovom ulogom i zadatcima. 

Student će nakon odslušanog kolegija moći:

  1. Provesti odgovarajuće savjetovanje žrtava kaznenih djela, svjedoka, zatvorenika i njihovih obitelji
  2. Profesionalno se ponašati u kompleksnim procesnim situacijama vezanim uz kazneni i prekršajni postupak te postupak izvršenja kaznenopravnih sankcija
  3. Primijeniti propise kaznenog procesnog prava, prekršajnog prava i izvršnog kaznenog prava u skladu s načelima socijalnog rada
  4. Zastupati ljudska prava svih kategorija osoba koje su sudionici postupanja u kaznenom pravosuđu
  5. Identificirati institucije, odnosno socijalne servise na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini kojima se žrtve kaznenih djela, svjedoci, zatvorenici te osobe otpuštene s izvršenja kazne mogu obratiti za pomoć 6. Osnaživati obitelji i planirati pomoć rješavanja problema vezanih uz postpenalni prihvat i nasilje u obitelji

Obveze studenata

Studenti su dužni aktivno sudjelovati na minimalno 70% nastave te položiti gradivo putem kolokvija ili cjelokupno putem ispita (pisani + usmeni).

Literatura

Obvezatna literatura

  1. Vladimir Ljubanović, Ante Novokmet, Zvonimir Tomičić, Kazneno procesno pravo – izabrana poglavlja, Pravni fakultet Osijek, Osijek, 2020
  2. Davor Krapac i suradnici, Kazneno procesno pravo, prva knjiga: Institucije, Narodne novine, Zagreb, 2014. (odabrana poglavlja)
  3. Elizabeta Ivičević karas, Penitencijarno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2016. (odabrana poglavlja)
  4. Mladen Knežević, Penologija u socijalnom radu (i socijalni rad u penologiji), Zagreb, 2008.
  5. Zvonimir Tomičić, Ante Novokmet, Mirjana Kondor-Langer, Nestanci djece i prava djece žrtava kaznenih djela prije i tijekom kaznenog postupka, u: Prekogranično kretanje djece u Europskoj uniji (ur. Mirela Župan), Pravni fakultet Osijek, Osijek, 2019., str. 183-208.

Dodatna literatura

  1. P. Veić, S. Gluščić, Prekršajno pravo, Narodne novine, Zagreb, 2013.
  2. M. Škorić, D. Rittossa, Nova kaznena djela nasilja u Kaznenom zakonu, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, vol. 22, br.. 2/2015, Zagreb, 2015., str 483-521.
  3. Z. Tomičić, Procesni položaj djeteta svjedoka u hrvatskom kaznenom postupku, u Stevanović, Ivana (ur.), Maloletnici kao učinioci i žrtve krivičnih dela i prekršaja, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, Beograd, 2015. str. 143-155.