Kazneno procesno pravo - odabrana poglavlja

Katedra kazneno-pravnih znanosti

Ciljevi predmeta

Ciljevi su stjecanje novog i povećanje postojećeg znanja iz Kazneno procesnog prava. Postavljeni ciljevi ostvaruju se razmatranjem strukturalnih manjkavosti i nedostataka u normativnom uređenju prethodnog postupka i uravnoteženja kaznenoprocesnog sustava, te s tim u vezi ustavnih obveza zakonodavca (sve prema Odluci Ustavnog suda RH od 19. srpnja 2012.). Osobito se analizira stanje hrvatskog kazneno procesnog poretka nakon Novele ZKP-a iz 2013. kojom je hrvatski zakonodavac nastojao udovoljiti ustavnim obvezama i implementirati u strukturu prethodnog postupka mehanizme djelotvorne sudske zaštite protiv nezakonitog (arbitrarnog) kaznenog progona, istraživanja i istrage u opsegu naznačenom u Odluci Ustavnog suda Republike Hrvatske. Poradi ostvarivanja željenih ciljeva potrebno je prikazati europske pravne standarde koji se tiču postupka prije suđenja, kao i najnovije odluke visokih sudova osobito Ustavnog suda RH i Europskog suda za ljudska prava koje su relevantne za kazneno postupovno pravo. Posebna se pozornost posvećuje intenzivnom razvoju hrvatskog kaznenog procesnog prava nakon pristupanja Republike Hrvatske u članstvo u Europskoj uniji. Taj razvoj obilježava transponiranje značajnog broja direktiva EU u hrvatski pravni poredak, kao i tumačenja njihove ispravne primjene u praksi Suda Europske unije.

Studenti bi nakon odslušanog predmeta i položenog ispita trebali biti u mogućnosti:

1. Samostalno definirati postojeći model kaznenog postupka i izdvojiti njegove strukturalne manjkavosti
  2. Samostalno definirati istraživačke probleme u hrvatskom kaznenom procesnom pravu i usporediti ih s odabranim načelima hrvatskog kaznenog procesnog prava
  3. Produbljeno kritički analizirati, evaluirati i sintetizirati znanstvenu literaturu vezanu uz noviji razvoj hrvatskog kaznenog procesnog prava te međunarodno, europsko i poredbeno pravo.
  4. Prepoznati, interpretirati i primijeniti judikaturu ESLJP-a i predvidjeti njezin utjecaj na razvoj hrvatskog kaznenog procesnog prava.
  5. Provesti istraživanje primjenom kritičkog razmišljanja i argumentacije pravnih problema i javno prezentirati obrazložena pravna mišljenja potkrijepljena pravnim izvorima te ocijeniti uspješnost reforme hrvatskog kaznenog postupka i preporučiti inovativna rješenja pro futuro.

Obveze studenta

Student je u obvezi pohađati predavanja, rješavati samostalne zadatke i aktivno istraživati. Znanje se provjerava tijekom nastave kroz interakciju nastavnika i studenata, te kroz mentorski rad. Da bi uspješno apsolvirao predmet student treba demonstrirati poznavanje i razumijevanje programom propisanog i od ispitivača jasno naznačenog gradiva te posjedovati analitičke, kritičke i prezentacijske pravničke sposobnosti razvijene kroz istraživački rad.

Članovi Katedre uključeni u izvođenje nastave iz kolegija:

• Izv. prof. dr. sc. Ante Novokmet

Obvezna literatura:

1. Vladimir Ljubanović, Ante Novokmet, Zvonimir Tomičić, Kazneno procesno pravo – izabrana poglavlja, Grafika, Osijek, 2020.
  2. Mirjan Damaška, Lica pravosuđa i državna vlast, Globus, 2008.
  3. Davor Krapac, Kazneno procesno pravo, Prva knjiga: Institucije, VI. izmijenjeno i dopunjeno izdanje, Narodne novine, Zagreb, 2014.
  4. Ante Novokmet, Sudska kontrola optužbe, Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu; Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske; Policijska akademija; Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Pravni fakultet Osijek, 2015.
  5. Zlata Đurđević, Sudska kontrola državnoodvjetničkog kaznenog progona i i strage: poredbenopravni i ustavni aspekt, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, br. 1/10, Zagreb, 2010.
  6. Zlata Đurđević, Rekonstrukcija, judicijalizacija, konstitucionalizacija, europeizacija hrvatskog kaznenog postupka V. novelom ZKP/08: prvi dio?, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, br. 2/13, Zagreb, 2013.
  7. Zvonimir Tomičić, Ante Novokmet, Nagodbe stranaka u kaznenom postupku – dostignuća i perspektive, Pravni vjesnik, br. 3-4 2012., Osijek, 2012.
  8. Novokmet, Ante, Sudska kontrola kaznenog progona prema Noveli Zakona o kaznenom postupku, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, br. 2/2013.

Dopunska literatura:

1. Mirjan Damaška, Napomene o sporazumima u kaznenom postupku, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, br. 1/2004., str. 3-20.
  2. Mirjan Damaška, Sudbina anglo – američkih procesnih ideja u Italiji, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, br. 1/2006, str. 3-15.
  3. Mirjan Damaška, Hrvatski dokazni postupak u poredbenom svjetlu, Hrvatski ljetopis za kazneno pravo i praksu, br. 2/2010., str. 821-837.
  4. Elizabeta Ivičević Karas, Zoran Burić, Na putu prema transponiranju Direktive o besplatnoj pravnoj pomoći u hrvatski kazneni postupak? Osvrt na Prijedlog osme novele ZKP-a, Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu, br. 2/2019., str. 417-446.
  5. Elizabeta Ivičević Karas, Laura Valković, Pravo na branitelja u policiji – pravna i stvarna ograničenja, Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu, br. 2/2017., str. 413-442.
  6. Zoran Burić, Željko Karas, Prilog raspravi o dvojbama vezanima uz novu definiciju osumnjičenika i radnju njegova ispitivanja, Hrvatski ljetopis za kaznene znanosti i praksu, br. 2/2017., str. 443-482.
  7. Zvonimir Tomičić, Ante Novokmet, Mirjana Kondor-Langer, Nestanci djece i prava djece žrtava kaznenih djela prije i tijekom kaznenog postupka, u: Prekogranično kretanje djece u Europskoj uniji (ur. Mirela Župan), Pravni fakultet Osijek, Osijek, 2019., str. 183-208.