Uvod u kazneno pravo s osnovama kriminologije

Katedra kazneno-pravnih znanosti

Izborni predmet na Preddiplomskom sveučilišnom studiju Socijalni rad (3. godina)

Cilj predmeta

Osnovni cilj predmeta je pružiti studentima uvid u osnove hrvatskog kaznenopravnog sustava kako bi razvili znanja o temeljnim sadržajima kaznenog i kaznenog procesnog prava kao stožernih grana javnog prava. Osnovni je cilj također i upoznati studente s osnovama kriminologije kao empirijske društvene znanosti koja se bavi proučavanjem uzroka i pojavnih oblika kažnjivih ponašanja. Specifični ciljevi su opisati i analizirati osnovne institute općeg dijela kaznenog i kaznenog procesnog prava, odabrana poglavlja posebnog dijela te najvažnije teorije o uzrocima i pojavnim oblicima kažnjivih ponašanja.

Nakon završenog kolegija student će moći:

1.Definirati i interpretirati temeljne institute općih dijelova kaznenog i kaznenog procesnog prava

2.Definirati i interpretirati pojedina kaznena djela te temeljne pojmove vezane uz kazneni postupak

3.Razlikovati i primijeniti pojedine kaznenopravne institute na konkretne primjere iz sudske prakse

4.Opisati najvažnije teorije o uzrocima kažnjivih ponašanja

5.Opisati karakteristike pojavnih oblika kažnjivih ponašanja

Obveze studenata

Studenti su dužni aktivno sudjelovati na minimalno 70% nastave te položiti gradivo putem dva kolokvija ili cjelokupno putem ispita (pisani + usmeni).

Članovi Katedre uključeni u izvođenje nastave iz kolegija:

• izv. prof. dr. sc. Igor Vuletić
  • doc. dr. sc. Zvonimir Tomičić

Obvezna literatura

1. Novoselec, Bojanić: Opći dio kaznenog prava, Zagreb, 2013., odabrana poglavlja
  2. Davor Krapac, Kazneno procesno pravo, prva knjiga: Institucije, Narodne novine, Zagreb, 2014.
  3. Derenčinović, Getoš: Uvod u kriminologiju s osnovama kaznenog prava, Zagreb, 2008., odabrana poglavlja
  4. Vuletić Igor: Materijalnopravni položaj mlađih osoba u hrvatskom kaznenom pravu, Maloletnici kao učinioci i žrtve krivičnih dela i prekršaja, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja, 2015., str. 131 – 141
  5. Vladimir Ljubanović, Ante Novokmet, Zvonimir Tomičić, Kazneno procesno pravo – izabrana poglavlja, Pravni fakultet Osijek, Osijek 2020.

Dodatna literatura

1. Vuletić Igor, Rešetar Branka: Osvrt na obiteljske prilike u odrastanju počinitelja kaznenih djela s elementima nasilja u Rešetar, Aras (ur.): Represivne mjere za zaštitu osobnih prava i dobrobiti djeteta, Interdisciplinarni, komparativni i međunarodni osvrti, Osijek, 2014., str. 83 - 93