NOVA publikacija “Planning the Future of Cross Border Families: A Path Through Coordination“

Projekt EU Fam

urednice: Ilaria Viarengo i Francesca C Villata, Hart Publishing, 2020.
Ova se knjiga temelji na rezultatima EUFam's projekta koji je odobrila Opća uprava za pravosuđe Europske komisije te je proveden pod vodstvom Sveučilišta u Milanu, uz partnerstvo sveučilišta u Heidelbergu, Osijeku, Veroni, Valenciji te Max Planck instituta za međunarodno i europsko procesno pravo (Luxembourg).
Knjiga nastoji pružiti iscrpan pregled regulatornog okvira međunarodnog privatnog prava u obiteljskim i nasljednim pitanjima. Knjiga se bavi trenutnim značajkama uredaba Bruxelles IIa, Rim III, Uredbe o nasljeđivanju, Haškog protokola i Haške konvencije o uzdržavanju iz 2007. te novih uredaba o imovinskim režimima bračnih drugova i registriranih partnera.
Autorske priloge potpisuje više od 30 stručnjaka za prekogranična pitanja obitelji i nasljeđivanja. Oni dotiču pravna pitanja prekograničnih obitelji obzirom na aktualne društvene fenomene, ispituju pravila o nadležnosti, mjerodavnom pravu te režimima priznavanja i izvršenja stranih odluka, bave se problemima prakse u obiteljskom i nasljednom pravu EU obzirom na treće države, nužnim forumom, problematikom Brexit-a i interakcijom EU prava s drugim pravnim instrumentima. Knjiga također sadrži i nacionalna izvješća 6 država članica te anekse koji će biti korisni akademskoj zajednici i praktičarima te akterima razvoja europske i nacionalne politike pravosudne suradnje u građanskim stvarima.

Nastavnici i suradnici Pravnog fakulteta iz Osijeka autori su većeg broja poglavlja ove knjige:
7. Maintenance
Mirela Župan and Martina Drventić

15. Parallel Proceedings – Lis Pendens and Concurrent Procedures
Mirela Župan and Martina Drventić

30. The Application of the EUFam's Regulations in Croatia
Mirela Župan, Ines Medic, Paula Poretti, Nataša Lucic and Martina Drventić

39. EUFam's Policy Guidelines
Carmen Azcárraga Monzonís, Maria Caterina Baruffi , Diletta Danieli, Mirjam Escher, Rosario Espinosa Calabuig, Amandine Faucon Alonso, Caterina Fratea, Arantxa Gandía Sellens, Filippo Marchetti, Marta Requejo Isidro, Philippos Siaplaouras, Lenka Válková, Ilaria Viarengo, Josef Wittmann and Mirela Župan

40. Model Protocol for Coordination Among Judges
EUFam's Working Group 'Judicial Committee'