Institucije za zaštitu ljudskih prava u RH

Ustavne i političke znanosti

Naziv predmeta Broj sati Status   Nastavnik ECTS
  Institucije za zaštitu ljudskih prava u RH 20 I   prof. dr. sc. Anita Blagojević 8

Ciljevi predmeta:

Predmet Institucije za zaštitu ljudskih prava u Republici Hrvatskoj ima za cilj pružiti sveobuhvatni pregled pravnih akata iz domene ljudskih prava i aktivnosti nadležnih tijela, institucija, instrumenata i mehanizama zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj.  Poseban naglasak u okviru kolegija stavlja se na ustavnosudsku zaštitu ljudskijh prava, zaštitu ljudskih prava u okviru institucije pučkog pravobranitelja, te na analizu problematičnih ili prioritetnih područja zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj.

Očekivani ishodi učenja za predmet:

Nakon završenog kolegija student će moći:

1. Definirati i razlikovati temeljne pojmove vezane uz zaštitu ljudskih prava
  2. Objasniti pravni okvir zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj
  3. Razlikovati institucionalni okvir zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj
  4. Analizirati nadležnosti Ustavnog suda Republike Hrvatske u kontekstu zaštite ljudskih prava
  5. Primjenjivati stečena znanja u funkciji zaštite ljudskih prava.

Sadržaj predmeta:

Predmet Institucije za zaštitu ljudskih prava u Republici Hrvatskoj čine slijedeće tematske cjeline:

• općenito o sustavu zaštite ljudskih prava;
  • sustav zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj – relevantni pravni propisi;
  • sustav zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj – relevantne institucije;
  • pučki pravobranitelj i specijalizirani pravobranitelji;
  • Ustavni sud Republike Hrvatske;
  • organizacije civilnog društva i zaštita ljudskih prava;
  • prioritetna područja zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj.

Obvezna literatura:

1. Smerdel, B., Sokol, S. Ustavno pravo, Pravni fakultet, Zagreb, 2009., str. 101-157, 176-206.
  2. Ustav Republike Hrvatske, NN 85/10. (pročišćeni tekst) i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske.
  3. Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, NN 155/02, 47/10, 80/10, 93/11.
  4. Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, NN 49/02. (pročišćeni tekst).
  5. Zakon o pučkom pravobranitelju, NN 76/12.

Dopunska literatura:

1. Blagojević, A., O ulozi ustavnih sudova postkomunističkih europskih država u tranziciji prema demokraciji: hrvatski slučaj, u: Ustavi i demokracija. Strani utjecaji i domaći odgovori, HAZU, Zagreb, 2012.
  2. Blagojević, A., Ombudsman za zaštitu prava nacionalnih manjina – trend ili potreba, Pravni vjesnik, br. 2, 2011.

Načini praćenja kvalitete koji osiguravaju stjecanje izlaznih znanja, vještina i kompetencija:

Putem anonimne ankete koja će se provesti na početku i na kraju predavanja. U anketama će studenti na početku predmeta iznijeti što od njega očekuju i postoje li neke teme od posebnog interesa. Na kraju predmeta studenti će putem ankete moći iznijeti svoje stavove i razmišljanja o kvaliteti nastave, te dati svoje prijedloge, sugestije i kritike kako bi se ista poboljšala.