Zaštita ljudskih prava u Republici Hrvatskoj

Ustavne i političke znanosti

Naziv predmeta Nastavnik Predavanja Seminar Vježbe ECTS Status
Zaštita ljudskih prava u Republici Hrvatskoj prof. dr. sc. Anita Blagojević 20 0 0 6 O

Ciljevi predmeta:

U suvremenoj međunarodnoj zajednici pitanje zaštite ljudskih prava jedno od njenih najaktualnijih i najdinamičnijijh područja. U skladu s navedenim, cilj ovog predmeta je razvijanje niza općih i posebnih znanja o ljudskim pravima. Pod temama koju ulaze u corpus općih znanja podrazumijevamo cjeline u kojima se obrađuju definicije ljudskih prava, njihove podjele i sustavi njihove zaštite. Ova materija općenite naravi stavlja se u kontekst zaštite ljudskih prava na razini Republike Hrvatske, te se referira na tijela, institucije, instrumente i mehanizme zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj. Nastavno na odnosna opća znanja, nadovezuje se iscrpan prikaz prioritetnih područja odnosne zaštite, a napose pojedinih posebno ugroženih kategorija stanovništva (pr. djece, starijih, invalidnih, itd.). Zahvaljujući širokom spektru znanja koji pruža predmet Zaštita ljudskih prava u Republici Hrvatskoj, isti je atraktivan akademski obrazovanim pojedincima različitih profesija, kako znanstvenicima tako i praktičarima koji se u svom radu susreću s problematikom zaštite ljudskih prava.

Očekivani ishodi učenja za predmet:

Nakon završenog kolegija student će moći:

1. Definirati pojam, vrste i podjele ljudskih prava
  2. Objasniti povijest razvoja ljudskih prava
  3. Razlikovati moguće sustave zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj
  4. Analizirati prioritetna područja zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj
  5. Interpretirati moguća rješenja u cilju poboljšanja sustava zaštite ljudskih prava u Republici Hrvatskoj.

Sadržaj predmeta:

• Ljudska prava u ustavnom uređenju i zakonima Republika Hrvatska;
  • Međunarodni ugovori u području ljudskih prava i Republika Hrvatska;
  • Primjena međunarodnih normi o zaštiti ljudskih prava u hrvatskom pravnom sustavu;
  • Ljudska prava u procesu pridruživanja i pristupnim pregovorima s Europskom unijom;
  • Ustavni sud Republike Hrvatske i zaštita ljudskih prava;
  • Pravosudna tijela u sustavu zaštite ljudskih prava;
  • Tijela Hrvatskog sabora (Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, Odbor za ravnopravnost spolova, itd.) i Vlade Republike Hrvatske u području zaštite ljudskih prava (Ured za ljudska prava, Ured za nacionalne manjine, Ured za ravnopravnost spolova, Ured za udruge, itd.);
  • Pučki pravobranitelj i specijalizirani pravobranitelji;
  • Organizacije civilnog društva specijalizirane u području zaštite ljudskih prava;
  • Centar za ljudska prava;
  • Problematika kršenja ljudskih prava: rasna i druga diskriminacija, ravnopravnost spolova, nacionalne manjine, pravo na pošteno suđenje, mediji i ljudska prava, vjerska prava i slobode, pravo na rad, pravo na zdrav okoliš, trgovanje ljudima, suzbijanje korupcije itd.;
  • Djelovanje RH na međunarodnoj razini u području zaštite ljudskih prva;
  • Europski sud za ljudska prava i Republika Hrvatska.

Obvezatna literatura:

1. Sokol, S., Smerdel, B., Ustavno pravo, Pravni fakultet, Zagreb, 2009.; str. 101-157, 176-206.
  2. Andrassy, J. et al., Međunarodno pravo, 2. izmijenjeno izdanje, Školska knjiga, Zagreb, 2010.

Dopunska literatura:

1. Omejec, J., Primjena Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u radu domaćih sudova (Prvi dio), Hrvatska pravna revija, 7-8/2007.
  2. Omejec, J., Primjena Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u radu domaćih sudova (Drugi dio), Hrvatska pravna revija, 9/2007.
  3. Crnić, J., Uloga Ustavnog suda Republike Hrvatske u zaštiti temeljnih ljudskih prava i sloboda, Hrvatska pravna revija, 5/2005.
  4. Razumijevanje ljudskih prava: Priručnik o obrazovanju za ljudska prava, Urednici: Wolfgang Benedek i Minna Nikolova; Mreža za ljudsku sigurnost, ETC Graz i Istraživačko-obrazovni centar za ljudska prava i demokratsko građanstvo, 2005. (dostupno na besplatni download na: http://www.etc-graz.at/typo3/fileadmin/user_upload/ETC-Hauptseite/manual/versionen/croatian/RAZUMIJEVANJE_LJUDSKIH_PRAVA.zip/) – odabrana poglavlja

Relevantni propisi:

1. Ustav Republike Hrvatske, NN 85/10. (pročišćeni tekst) i 5/14. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske
  2. Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, NN 155/02, 47/10, 80/10, 93/11.
  3. Ustavni zakon o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, NN 49/02. (pročišćeni tekst).
  4. Zakon o pučkom pravobranitelju, NN 76/12.
  5. Zakon o ravnopravnosti spolova, NN 116/03, 69/17.
  6. Zakon o pravobranitelju za djecu, NN 73/17.
  7. Zakon o pravobranitelju za osobe s invaliditetom, NN 107/07.
  8. Zakon o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj, NN 51/00., 56/00.
  9. Zakon o odgoju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina, NN 51/00., 56/00.,
  10. Kazneni zakon, NN 125/11., 144/12., 56/15, 61/15 i dr. relevantni propisi.

Načini praćenja kvalitete koji osiguravaju stjecanje izlaznih znanja, vještina i kompetencija:

Putem anonimne ankete koja će se provesti na početku i na kraju predavanja. U anketama će studenti na početku predmeta iznijeti što od njega očekuju i postoje li neke teme od posebnog interesa. Na kraju predmeta studenti će putem ankete moći iznijeti svoje stavove i razmišljanja o kvaliteti nastave, te dati svoje prijedloge, sugestije i kritike kako bi se ista poboljšala.