Terorizam i ljudska prava


Ustavne i političke znanosti

Naziv predmeta Nastavnik Predavanja Seminar Vježbe ECTS Status
Terorizam i ljudska prava prof. dr. sc. Anita Blagojević 15 0 0 5 I

 

Ciljevi predmeta:

Cilj ovog predmeta je upoznati studente s konceptualnim sredstvima potrebnim za razumijevanje i analiziranje fenomena terorizma, s naglaskom na analiziranje trendova suvremenog antiterorizma. Slijedom navedenoga, odnosnim bi predmetom studenti trebali razviti spoznaje o terorizmu i borbi protiv terorizma, te primijeniti kritički pristup prema različitim pitanjima i problemima u vezi terorizma, prvenstveno prema odnosu borbe protiv terorizma i zaštite ljudskih prava.

 

Očekivani ishodi učenja za predmet:

Nakon završenog kolegija student će moći:

  1. Definirati i razlikovati temeljne pojmove vezane uz terorizam i antiterorizam
  2. Interpretirati glavne aktere borbe protiv terorizma
  3. Razlikovati moguće strategije borbe protiv terorizma
  4. Analizirati utjecaj antiterorističkih mjera na ljudska prava
  5. Primjenjivati stečena znanja u funkciji zaštite ljudskih prava.

 

Sadržaj predmeta:

  1. Povijest terorizma (Povijesni korijeni terorizma; Terorizam u razdoblju nakon Francuske revolucije; Terorizam u razdoblju nakon Prvoga svjetskog rata; Terorizam u razdoblju nakon Drugoga svjetskog rata; Analiza odabranih slučajeva)
  2. Definiranje terorizma (Pokušaji Lige naroda u cilju definiranja terorizma; Normativni okvir UN-a; Normativni okvir Vijeća Europe i EU; Definicije terorizma u zakonodavstvima pojedinih država; Definicije znanstvenika)
  3. Tipologija i karakteristike terorizma (Oblici terorizma; ''Stari'' i ''novi'' terorizam; Uzroci terorizma; Ciljevi terorizma; Opravdanje terorizma)
  4. Antiterorizam (Antiterorizam na razini UN-a; Antiterorizam na razini EU; Antiterorizam na razini Vijeća Europe; Antiterorizam na razini OESS-s; Antiterorizam na razini NATO-a; Antiterorizam na razini pojedinih država)
  5. Ljudska prava u kontesktu terorizma i antiterorizma (Koncept ''rata protiv terorizma''; Koncept ''neprijateljskog borca''; Posebni antiteroristički sudovi i vojne komisije; Proglašenje izvanrednog stanja u borbi protiv terorizma)
  6. Sudska praksa Europskog suda za ljudska prava u materiji terorizma (Analiza odabranih slučajeva).

 

Obvezatna literatura:

  1. Blagojević, A., Ljudska prava u kontekstu terorizma i antiterorizma, Pravni fakultet, Osijek, 2010.
  2. Blagojević, A., Terorizam, antiterorizam i ljudska prava, doktorska disertacija, Pravni fakultet, Osijek, 2009.

 

Dodatna literatura:

  1. Derenčinović, D., Ogledi o terorizmu i antiterorizmu, Pravni fakultet, Zagreb, 2005.
  2. Manojlović, O., Antiteroristički zakoni u SAD, Kanadi i UK: borba protiv terorizma v. ljudska prava, Pravnik, Vol.52, 2002.
  3. Human Rights and the Fight Against Terrorism, The Council of Europe Guidelines (PDF).

 

Načini praćenja kvalitete koji osiguravaju stjecanje izlaznih znanja, vještina i kompetencija:

Putem anonimne ankete koja će se provesti na početku i na kraju predavanja. U anketama će studenti na početku predmeta iznijeti što od njega očekuju i postoje li neke teme od posebnog interesa. Na kraju predmeta studenti će putem ankete moći iznijeti svoje stavove i razmišljanja o kvaliteti nastave, te dati svoje prijedloge, sugestije i kritike kako bi se ista poboljšala.