Domagoj Srb

Studijski boravak, UNIVERSIDAD COMPLUTENSE DE MADRID, ljetni semestar 2020.

Završavao sam treću godinu kada sam počeo razmišljati o mogućnosti razmjene u sklopu programa Erasmus, što me i potaknulo da riješim sve ispite s četvrte i tako si omogućim bezbrižan odlazak na razmjenu. Prije same prijave, razmišljao sam o državi u koju bih volio ići, a konačna odluka bila je Španjolska, iako ne Madrid gdje sam na kraju . Nakon što sam obavio proceduru prijave na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, prihvaća me Universidad Complutense de Madrid.

Odlazim sredinom siječnja 2020. u nadi da ću iskusiti 6 korisnih i zabavnih mjeseci. U samom početku je bilo teško dok se ne obave sve formalnosti, poput prijave na sveučilište, uređivanje Learning agreementa i slično, no nakon toga sve postaje lakše. Kada uhvatiš „ritam Erasmusa“, trudiš se ići na predavanja, obavljati neke svoje dnevne rutine, ali i upoznavati grad, istraživati nova mjesta, muzeje, stadione, parkove, tko što voli. Pokušaš i upoznati nove ljude, naučiti barem malo jezika, razumjeti njihovu kulturu i na kraju iskoristiti vrijeme koje imaš. I tako sam bio u Madridu prvih mjesec i pol dana, ali na moju nesreću, ali i nesreću svih ostalih, Covid-19 uzima maha, pogotovo u Španjolskoj, gdje oko 10. ožujka proglašavaju alarmantno stanje.

To znači da nema predavanja (samo online), nemaodlazaka u parkove, kafiće, muzeje, ni bilo čega sličnog. Obzirom na kritičnu situaciju u Španjolskoj, jedina mogućnost bila je odlazak do trgovine i ljekarne te do bolnice u slučaju potrebe. Nije bila dozvoljena ni obična šetnja. I tako sam u stanu u Španjolskoj, pratim online predavanja, u nadi da će se situacija popraviti i da će ipak biti još Erasmusa za mene. Nakon otprilike 3 tjedna situacija se ne popravlja i odlučujem se na povratak kući, gdje su me čekala 2 tjedna samoizolacije.

Ne mogu u potpunosti opisati kakvo je jedno Erasmus iskustvo, jer ga nisam u potpunosti doživio, ali jedina poruka je da u slučaju bilo kakvih sumnji treba li ići ili ne, moj savjet je svakome tko razmišlja da se okuša u Erasmus iskustvu.

Domagoj Srb
Student 5. godine IPDSP PRAVOS