U sklopu vježbi iz kolegija Obiteljsko pravo i obiteljsko procesno pravo održana su gostujuća predavanja za redovne studente. Gostujuća predavanja održali su stručni radnici područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad Donji Miholjac.

Gostujuće predavanje na temu “Obvezno savjetovanje i obiteljska medijacija” dana 13. studenoga 2023. održali su Robert Kresić, mag. act. soc., socijalni radnik te Ljiljana Janković, dipl. psih., psihologinja zaposlena u područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Kroz ovo predavanje, studentima su upoznati s najčešćim razlozima pokretanja postupaka obveznog savjetovanja i obiteljske medijacije, poteškoćama u tim postupcima s kojima se suočavaju stručni radnici Hrvatskog zavoda za socijalni rad te ulogom pojedinih članova stručnog tima. Poseban naglasak bio je na ulozi socijalnih radnika u postupcima obveznog savjetovanja i obiteljske medijacije, a osim toga, predstavljena je i uloga psihologa te načini pristupa članovima obitelji. Uzimajući u obzir kompleksnost postupka razvoda braka, kroz predavanje je predstavljen i položaj djece u ovim postupcima.

Gostujuće predavanje održano je i 15. siječnja 2024. na temu “Lišenje poslovne sposobnosti”. Ovo gostujuće predavanje održao je Robert Kresić, mag. act. soc., socijalni radnik (zaposlen na Odjelu za skrbništvo područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad). Studentima je tako prikazano značenje lišenja poslovne sposobnosti u praksi, uloga stručnog tima, s posebnim naglaskom na ulogu pravnika. Budući da se radi o temi koja je usko vezana uz zaštitu ljudskih prava, studentima je prikazana važnost sveobuhvatnog pristupa te pristupanja lišenju poslovne sposobnosti kao krajnje mjere. Osim toga, predstavljeno je i skrbništvo za punoljetne osobe te dužnosti Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Nastavno na izmjene i dopune Obiteljskog zakona kojima se uvodi (iznimna) mogućnost potpunog lišenja poslovne sposobnosti, istaknute su i (moguće) praktične implikacije takvog zakonskog rješenja.