Samo dobre vijesti

Danijela Romić, univ. spec. admin. publ.

Kao doktorandica Pravnog fakulteta u Osijeku, u okviru SEE EU Cluster of Excellence in European and International Law (financira DAAD) dobila sam stipendiju za jednomjesečni istraživački boravak na Europa Institutu Sveučilišta Saarland u Saarbrueckenu. Sveučilište ima tri iznimno bogato opremljene knjižnice u kojima se mogu naći i vrlo vrijedni, raritetni primjerci knjiga. Gostima istraživačima osiguran je potpuno slobodan pristup svim bazama podataka koje stoje na raspolaganju Sveučilištu. Dodatna pogodnost je iznimno dobro razvijena među knjižnična suradnja i susretljivo osoblje knjižnica. Radni prostori određeni za istraživače opremljeni su svom potrebitom infrastrukturom, ugodni su i osiguravaju vrlo poticajnu radnu atmosferu. Zahvaljujući svemu navedenom prikupila sam mnoštvo knjiga i radova koji su mi neophodni za pripremu teze i izradu samog doktorskog rada. Osim samog istraživanja boravak su obilježili brojni dodatni sadržaji. Tako sam, u organizaciji njihove studentske udruge za strane studente, proslavila doček kineske Nove godine, posjetila znamenitosti grada Bonna i Muzej novije nacionalne povijesti. Imali smo organizirani posjet Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu gdje smo pratili zasjedanje Velikog vijeća. Otišla sam na jednodnevni posjet Njemačkom institutu za upravno pravo u Speyeru i njihovoj bogatoj knjižnici. U samom Saarbrückenu posjetila sam brojne znamenitosti i vidjela izložbu velikog Rodina. Boravak na Europa Institutu bio je iznimno koristan i plodonosan, stoga pozivam sve doktorande da se odvaže na ovo iskustvo.