Radionica za doktorande i nastavnike, 15. lipnja 2020.

Knjižnica Pravnog fakulteta u Osijeku organizirala je 15. svibnja 2020. godine radionicu pod nazivom “Kako i gdje objaviti znanstveni rad i njegova vidljivost u istraživačkom prostoru”. Radionici su održali Dražen Dujak, dipl. knjižničničar i voditeljica Knjižnice i Europskog dokumentacijskog centra Ljiljana Siber, knjižn. savjetnica.

Radionica je organizirana s ciljem  pružanja  pomoći i podrške u korištenju digitalnih sadržaja i suvremenih znanstvenih informacijskih alata u svrhu znanstvene produktivnosti, vidljivosti i odjeka znanstvenog rada, znanstvenika i Fakulteta.

Sudionici, doktorandi i nastavnici pratili su radionicu putem internetske platforme Zoom te prisustvovanjem u Vijećnici Pravnog fakulteta.

U uvodnom dijelu radionice, voditeljica Knjižnice upoznala je sudionike o sadržaju i načinu odvijanja radionice.

Predavači su na praktičan način upoznali sudionike kako da odaberu časopis za objavu znanstvenoga rada u relevantnim međunarodnim bazama podataka u skladu s Pravilnikom o napredovanju u znanstvena zvanja te procijene kvalitetu  časopisa primjenom alata za rangiranje časopisa unutar određene skupine/polja kroz bibliometrijske pokazatelje (Impact factor, H-indeks i kvartile)  koje nude citatne baze: Web of Science kroz Journal Citation Reports i Scopus kroz SRJ ( SCImago Journal & Country Rank).

U bazama: Web of Science, Scopus, Heinonline sudionicima su objasnili način pristupa, dostupnost kolekcija unutar njih te na primjerima objasnili uređivanje i pregledavanje autorskog profila, zastupljenost i bibliometrijske pokazatelje časopisa, citiranost kao i njeno značenje prilikom tematskog pretraživanja koristeći ponuđene limitatore poput higly cited in field.

Osvrnuli su se na bazu podataka internetske tražilice Google scholar, kako otvoriti javno dostupan profil, te na primjeru objasnili produktivnost i utjecaj (citiranost) na vrijednost H-indeksa.

Kako bi se povećala vidljivost znanstvenog rada , pretraživost, a time i korištenost u znanstvenoj zajednici predavači su sudionike upoznali i proveli kroz međunarodne besplatne društvene mreže u otvorenom pristupu (Academia.edu, ResearchGate) te načinu uključivanja i samoarhiviranja vlastitih znanstvenih radova i  njihove korisnosti u razmjeni znanstvenih informacija.

Predavači su se osvrnuli na Institucijski repozitorij i Zenodo i mogućnostima pohranjivanja digitalnih objekata.

U nastavku radionice sudionici su upoznati s ulogom i značenjem jedinstvenih identifikatora znanstvenika. Kreiranje identicikacijskih oznaka omogućava bolju dostupnost informacija i komunikaciju među autorima s obzirom na stalni porast objavljene znanstvene literature. Jedinstveno identificiranje pokazali su na primjeru  16- znamenkastog koda ORCID (Open Research and Contributor ID). ORCID broj  riješava problem nejedinstvenosti i nezaštićenosti objavljivanja publikacija pod imenom i prezimenom autora.  Sudionici su upoznati gdje i kako ga kreirati ukoliko ga ne posjeduju uspoređujući ga s ID brojem u Scopusu i ResearcherID-em kojeg dodjeljuje Clarivate Analytic. Ovaj dio radionice zaključili su objašnjavanjem značenja DOI broja (Digital Object Identifier)- digitalni identifikator objekta na primjeru časopisa našega Fakulteta Pravni vjesnik.

Na kraju radionice predavači su podsjetili sudionike kako pristupaju digitalnim sadržajima preko proxy servera dostupnih preko nacionalne licence kao i putem pretplate vlastitim sredstvima te upoznali sudionike što Knjižnica i njeni djelatnici čine za vidljivost i promociju znanstvene produktivnosti Fakulteta kroz mrežne stranice, online katalog Knjižnice i mogućnostima daljnje podrške.