Samo dobre vijesti

Martina Drventić, asistent – doktorand Hrvatske zaklade za znanost

Od 2. do 8. veljače 2020. godine, kroz stipendiju organizacije SEELS, sudjelovala sam na međunarodnom doktorskom kolokviju Current Challenges in European and International Law, održanog na Europa Institutu Sveučilišta u Saarbückenu. Na događaju su doktorandi izlagali dijelove svojih doktorskih disertacija, s naglaskom na istraživački problem i metodologiju. Nakon izlaganja svakog doktoranda, uslijedila je rasprava. Doktorandi su međusobno komentirali prezentirana istraživanja, a potom su uslijedili veoma korisni komentari i preporuke nastavnika panelista univ. prof. dr. Thomasa Giegericha sa Europa-Instituta i prof. dr. Darka Samardžića sa Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zenici.

Ovakav koncept izlaganja veoma je koristan nama doktorandima u smislu potvrđivanja dosadašnjeg istraživanja, odnosno dobivanja korisnih smjernica za daljnji rad od nastavnika, ali i samih kolega. Našem istraživanju koristilo je i vrijeme koje smo mogli provesti u knjižnici Instituta, gdje nam je osigurano mjesto za istraživanje, pristup knjižničnoj građi i svim on-line bazama. Upečatljivi dio programa svakako je bio posjet Europskom sudu za ljudsku prava u Strassbourgu – sudjelovanje na ročištu Velikog vijeća u predmetu Guðmundur Andri Ástráðsson v. Iceland (No. 26374/18) i prijem kod sutkinje Ivane Jelić (Crna Gora).