Dana 18.12.2019. Doktorski studij Pravo organizirao je DOKOS – doktorski kolokvij

Doktorski kolokvij događaj je na kojem mentori i njihovi doktorandi, ali i ostali nastavnici studija, suradnici i gosti, izmjenjuju znanja i ideje te dogovaraju buduće aktivnosti. DOKOS je prilika za raspravu o brojnim temama koje se otvaraju napredovanjem kroz studij te razmjenu iskustava o izazovima na putu ka doktorskoj tituli!

Uvodno je v.d.dekana prof. Tunjica Petrašević pozdravio sudionike, ali ih ujedno i informirao o smjeru razvoja doktorskoga studija u budućnosti. Naglasio je kako će veći dio promjena biti interesantan za buduće doktorande, ali da će zasigurno i postojeće generacije profitirati novim mehanizmima poticanja znanstvenoga istraživanja i rada.

Kolokvij je bio tematski podijeljen u nekoliko sesija. U prvoj su sesiji doktorandi dobili informacije o mogućnostima istraživačkih boravaka i programa za doktorande u okviru dostupnih ljetnih škola, međunarodnih doktorskih kolokvija te stipendiranja kroz programe ERASMUS + i SEELS mreže. Koordinator za ERASMUS doc.dr.sc. Davor Muhvić govorio je o pravilima programa mobilnosti za studente, pa i doktorande: proceduri, rokovima te formalnim sastojcima prijave. Izv.prof.dr.sc. Tunjica Petrašević, raniji prodekan za znanost, međunarodnu suradnju i poslijediplomske studije predstavio je SEELS mrežu i suradni Europa Institut u Saarbruckenu. Kako se radi o aktivnostima za koje redovito pristižu pozivi i obavijesti i našim doktorandima, ovo je bila prilika za opis mehanizma prijave i sheme stipendiranja boravka.                   

Poslijedoktorand dr.sc. Marko Sukačić podijelio je svoja iskustva korištenja ERASMUS mobilnosti u svrhu studijskih boravaka u Njemačkoj. Istaknuo je kako dijeli mišljenje da bi pri izradi disertacije doktorand trebao provesti barem kraće vrijeme u inozemstvu. Uz brojne dobiti boravka u inozemnoj knjižnici, u poticajnom okruženju, ukazao je i na uobičajene prepreke, poput složenijeg mehanizma pretraživanja knjižne građe velikih biblioteka (brojni  magazini, signature), ali i vremena potrebnog za skeniranje građe kako bi se ista mogla koristiti i po povratku kući. Sukačić je istaknuo kako mu je neposredni kontakt s tamošnjim profesorima pomogao otkloniti neke nedoumice i usmjeriti istraživanje, ali i otvorio puteve za nove suradnje s njima kroz međunarodne konferencije i radionice na koje je pozvan.

Doktorandica međunarodno-pravog modula Ivana Rešetar Čulo u završnoj je fazi izrade disertacije, te je prenijela svoja iskustva na tom putu. Istaknula je niz otvorenih pitanja na koje je nailazila: od odabira prave teme, strukture, dinamike, literature, metodologije i stila. U procesu istraživanja i pisanja osobito je istaknula značaj suradnje i podrške s mentoricom prof. Mirom Lulić, s kojom je pisala i radove te održala javna predstavljanja na konferencijama. Prva je sesija završila temom tehničke naravi, ipak neizostavnom u svakom istraživačkom radu – korištenjem sustava za sprečavanje plagiranja. Dražen Dujak, djelatnik knjižnice PFO predstavio je program Turnitin za koje Sveučilište u Osijeku ima licencu. Sve mogućnosti ali i rezultati provjere dokumenta otvorile su zanimljivu raspravu. Najavljeno je održavanje zasebne radionice na ovu temu, kako s nastavnicima tako i doktorandima.

U nastavku kolokvija Toni Pranić, predavač na kolegijima Sociologije, podijelio je iskustva sa  doktorskog studija na Corvinus sveučilištu u Budimpešti. Struktura studijskih obveza, višestruka provjera istraživačke teme pred povjerenstvima, obveza objave u najprestižnijim časopisima samo se neke od osobina toga programa.

Uključivanje doktoranata u istraživanja koje provode nastavnici Fakulteta bila je slijedeća tema. Predstavljeni su postojeći projekti umjereni zapošljavanju istraživača – projekt HRZZ, te dva financirana iz EU fondova za pravosuđe (projekt EUFams II) odnosno jednakost i ljudska prava (POAM). Doktorandica HRZZ Martina Drventić potom je detaljnije ukazala na ulogu doktoranata u netom završenom trogodišnjem projektu Europske agencije za obrazovanje: Jean Monnet Katedri za prekogranično kretanje djece u EU. Niz ciljanih aktivnosti za doktorande, primjerice dodatni kolegiji, doktorske konferencije i publikacije, pristupačni način rada sustavima za udaljeno učenje, vrednovanje dodatnih ECTS-a te međunarodne publikacije, samo su neke od dobiti za doktorande.

Sesija je završila najavom otvaranja natječaja za zapošljavanje jednog doktoranda na projekt POAM, ali i najavom doc.dr.sc. Ljubice Kordić natječaja za upis u novi ciklus dodatnog jezičnog usavršavanja za pravnike lingviste.

Drugi blok tema imao je u fokusu naše doktorande koji aktivno žive u hrvatskoj, regionalnoj i europskoj akademskoj zajednici. Značaj sudjelovanja na međunarodnim konferencijama poentirali su doktorandi europskog modula treće generacije. Romana Ćosić govorila je o znanstvenom radu i javnom predstavljanju rada u su-autorstvu s mentorom izv.prof. Tunjicom Petraševićem. Doktorand Igor Arežina ukazao je na prednosti interdisciplinarne suradnje i njihova potencijala za doktorande. Osobito je govorio o konferenciji Akademije za umjetnost i znanost na kojoj je sudjelovao s profesoricama s Anitom Papić i doc.dr.sc. Katarinom Knol Radoja. Doktorandica Barbara Đurić ukazala je na značaj sudjelovanja na konferenciji iz njezina istraživačkoga područja i usmjerenja, na kojoj je dobila priliku poslušati autoritete iz akademskih i praktičnih krugova za novo područje blokchain.

Doktorske konferencije bile su slijedeća tema. Doktorandica Martina Drventić sudjelovala je na takvoj u Veroni, ali i Liverpoolu. Ukazala je kako su takve konferencije odlučna prilika za stjecanje iskustva u prezentiranju istraživanja te znanja o novim područjima te metodama znanstvenog istraživanja.

Doktorand pravno-teorijskog modula Tomislav Nedić bavi se bioetikom, kako u znanosti tako i na poslu. Predstavio je idealan spoj kroz svoje svakodnevne obveze u Centru za izvrsnost, ali i njihov značaj za istraživanje i doktorsku disertaciju.

Poslijedoktorandica Lidija Šimunović otvorila je nekoliko mogućnosti za nova uključivanja doktoranata u aktivnosti Fakulteta. Izazove i dobiti pripreme tima za studentsko natjecanje sama je prošla u vrijeme dok je bila doktorandica, te ocjenjuje da je takovo stjecanje znanja i istraživanje za potrebe simuliranih predmeta dragocjeno z kritičko promišljanje i izvrsnost u izradi znanstvenih radova. Pozvala je doktorande na uključivanje u rad Pravno ekonomske klinike, koja također može biti poticajan spoj prakse i istraživanja.

Posljednja je tema dolazila iz perspektive doktoranda koji sudjeluje u organizaciji znanstvenog skupa. Iskustva stečena u organizaciji skupova Veleučilišta u Vukovaru detaljno i  slikovito prenijela je naša doktorandica upravnog modula Danijela Romić. 

Raspravu su aktivnim sudjelovanjem u kolokviju usmjerili naši mentori i nastavnici. Podršku doktorandima i ovaj je puta dala studentska referada i tajništvo fakulteta, tajnica Marijana Ljubić, voditeljica referade Sanja Arbanas te neposredno zadužena za doktorsku referadu Iva Klarić.

Sve dostupne prezentacije nalaze se na web stranici https://www.pravos.unios.hr/doktorski-studij

Ovim putem predsjednica Vijeća mentora, izv.prof.dr.sc. Dubravka Akšamović, poziva sve mentore da se s aktualnim temama i aktivnostima svojih doktoranata uključe u program proljetnoga DOKOSA 3_2020 dostavom prijedloga na  doktorski@pravos.hr

Voditeljica studija Mirela Župan