Enciklopedije
Enzyklopädie Europarecht
Povijesno-pravno kategorizirana jedinstvenim profilom, “Europa” se često poistovjećuje s Europskom unijom. Međutim, ova – nedvojbeno najvažnija – organizacija samo je jedna od mnogih koje Europljani koriste za postizanje zajedničkih ciljeva.
ESM, EEA, Vijeće Europe, unutar svog okvira ECHR s neovisnim tijelima, EFTA, CEFTA, Beneluks, Nordijsko vijeće, Vijeće Baltičkog mora, Baltička suradnja, Eurocontrol, Energetska zajednica, EAG, EPO, OECD, OESS, NATO i CIS stoje uz bok. Sektorski sporazumi (EU-Švicarska, SSP, Istočno partnerstvo, Sporazum o pridruživanju EU-Turska, Unija za Mediteran) upotpunjuju sliku. Organizacijska raznolikost odgovara rascjepkanosti pravnih izvora europskog prava, kojoj se do sada nije suprotstavio konceptualno vođen i pravno pozitivno pouzdan cjelokupni prikaz. “Enciklopedija europskog prava” postavlja koordinirano prodiranje u pojedina područja.
Encyclopedia of International Economic Law
Enciklopedija je definitivno referentno djelo o međunarodnom ekonomskom pravu. Ovaj sveobuhvatni resurs pomaže u redefiniranju polja predstavljanjem međunarodnog ekonomskog prava u najširem kontekstu u stvarnom svijetu.
Encyclopedia of Private International Law
Uloga i karakter privatnog međunarodnog prava strahovito se promijenio tijekom proteklih desetljeća. Uz stalni porast globalne i regionalne međusobne povezanosti, praktično je značenje discipline naraslo. Jednako tako, porastao je i broj zakonodavnih aktivnosti na nacionalnoj, međunarodnoj i, najvažnije, europskoj razini. S vrsnim uredničkim timom, 500 jedinica sadržaja i autorstva od gotovo 200 najistaknutijih znanstvenika na svijetu, Enciklopedija međunarodnoga međunarodnog prava je konačan referentni rad u području. 57 različitih zemalja predstavljaju autori koji su rasvijetlili trenutno stanje privatnog međunarodnog prava diljem svijeta, pružajući jedinstven uvid u disciplinu i na koji način utječe globalizacija i povećana regionalna integracija.
Elgar Encyclopedia of Environmental Law značajno je referentno djelo koje pruža sveobuhvatnu pokrivenost ovog dinamičnog područja. Enciklopedija je organizirana u 12 svezaka o vrhunskim temama – kao što su voda, energija i klimatske promjene – koje odražavaju neka od najhitnijih problema s kojima se danas suočavamo. Svaki svezak ispituje ključne elemente prava, bitne koncepte i najnovija istraživanja kroz sažete, strukturirane zapise koje su napisali međunarodni stručnjaci. Svaki unos uključuje opsežnu bibliografiju kao polazište za daljnje istraživanje
Elgar Encyclopedia of Human Rights najopsežnije je referentno djelo u području međunarodne zaštite ljudskih prava. Enciklopedija se bavi čitavim rasponom tema povezanih s proučavanjem i prakticiranjem ljudskih prava u suvremenom svijetu. Teme se kreću od materijalnih ljudskih prava do relevantnih institucija, pravnih dokumenata, konceptualnih i proceduralnih pitanja međunarodnog prava. Enciklopedija je posebno usmjerena na međunarodno pravo o ljudskim pravima, ali je istodobno obogaćena pristupima iz širih društvenih i znanosti što je čini uistinu jedinstvenim i multidisciplinarnim resursom. Novi će se unosi dodavati svaki mjesec, a preuzimanja u PDF-u bit će dostupna nakon dovršetka Enciklopedije u ljeto 2022. godine.
Hrvatska enciklopedija, nova velika opća enciklopedija Leksikografskog zavoda, njegovo je temeljno izdanje i jedan od središnjih, trajnih programa nacionalne kulture. Započeta 1999, peti je takav pothvat na hrvatskome jeziku, nakon Hrvatske encikopedije M. Ujevića, Enciklopedije Leksikografskog zavoda i dvaju izdanja Opće enciklopedije, koje nasljeduje u leksikografskoj pouzdanosti i temeljnom iskustvu, osvježen i proširen nesputano obrađenim sadržajima hrvatske nacionalne baštine i suvremenosti.
Encyclopaedia Britannica je sveobuhvatna enciklopedija nastala na engleskom jeziku. Njeno prvo izdanje izlazilo je u periodu od 1768. do 1771. i imalo je 3 knjige. Najnovije peto izdanje ove enciklopedije izdano je 1985. i sadrži 32 knjige, a također postoji i na CD-ROM-ovima,ali i online.
Pred Vama je projekt Tko je tko u hrvatskoj znanosti koji predstavlja pokušaj da se na jednom mjestu objedine podaci o hrvatskim znanstvenicima. Ovaj i-projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa nastoji promovirati hrvatske znanstvenike u zemlji i inozemstvu, te poboljšati komunikaciju i razmjenu informacija među znanstvenicima.
Od svog osnutka, Stanford Encyclopedia of Philosophy je dizajnirana tako da se svaki novi unos održava i ažurira od strane stručnjaka ili skupine stručnjaka u polju. Sve unose i materijalna ažuriranja provjeravaju članovi istaknutog uredništva prije nego budu objavljeni. Slijedom toga, naš dinamični referentni rad održava akademske standarde, a ujedno razvija i prilagođava kako bi bio u toku s novim istraživanjima.
Proleksis enciklopedija je klasična, urednički nadzirana enciklopedija, ali po mogućnostima novih komunikacija, ona je i moderna elektronička enciklopedija, otvorena za vanjsku suradnju. Naša je želja da se Proleksis enciklopedija razvija ne samo zalaganjem urednika, nego i suradnjom njenih korisnika, te da postane jedan od prvih portala slobodnog pristupa na kojem će korisnici i uz vlastitu suradničku pomoć naći osnovne, a u perspektivi i sve razgranatije informacije o cjelini znanja i iskustva koje donose klasične i moderne enciklopedije.