Jean Monnet projekti – EUchild
Kolegiji
Nositelj |
Naziv kolegija | Studij/semestar |
Izv.prof.dr.sc. Mirela Župan |
Dijete u međunarodnom privatnom i postupovnom pravu | Diplomski studij, 20h |
Prekogranična skrb i uzdržavanje djece | Diplomski studij, 15h | |
Praksa Suda EU i ESLJP u predmetima prekograničnog kretanja obitelji | Diplomski studij, 20h | |
Prekogranična otmica djece u pravu EU (unutar i izvan EU) | Diplomski studij, 20h | |
Dijete u prekograničnom građanskom postupku | Poslijediplomski, 15h | |
Implikacije prekograničnog kretanja na osobni status i identitet | Doktorski studij, 10h | |
Doc.dr.sc. Tunjica Petrašević |
Pravo na spajanje obitelji unutar EU | Diplomski studij, 15h |
Doc.dr.sc. Paula Poretti |
Pristup pravosuđu za djecu | Poslijediplomski studij, 15 h |
Prof.dr.sc. Mario Vinković |
Dječji rad i zapošljavanje mladih | Diplomski studij, 10 h |
Izv.prof.dr.sc. Branka Rešetar |
Pravo djeteta na ostvarivanje kontakata prema međunarodnom pravu | Diplomski studij, 10h |
Doc.dr.sc. Igor Vuletić |
Zaštita djece u slučajevima prekograničnog kriminala | Diplomski studij, 10h |
Doc.dr.sc. Dunja Duić |
Migracijsko pravo EU-a i prava djeteta | Diplomski studij, 10h |
Opis predmeta:
1) Dijete u međunarodnom privatnom i postupovnom pravu
Ovaj kolegij obuhvaća različite aspekte pravne zaštite djece u međunarodnom privatnom i postupovnom pravu. Odrađuju se slijedeća prekogranična pitanja:
- Status i zastupanje djece u prekograničnim građanskim stvarima
- Prekogranična roditeljska skrb
- Prekogranične obveze uzdržavanja
- Prekoganično obiteljsko ime
- Prekogranično nasljeđivanje
- Prekogranično posvojenje
- Prekogranični sporazumi o zamjenskom majčinstvu
Sve nastava će biti interaktivna. Koristiti će se moodle sustav za udaljeno učenje. Od studenatase očekuje aktivnost tijekom provedbe nastave kolegija.
Kolegij je namijenjen studenima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava viših studijskih godina. Kolegij će izvoditi izv.prof.dr.sc. Mirela Župan.
2) Prekogranična povjera i uzdržavanje djece
Kolegij obrađuje pitanja roditeljske odgovornosti kako ih predviđa Uredba 2201/2003 te obveza uzdržavanja kao ih predviđa Uredba 4/2009.
U dijelu o roditeljskoj odgovornosti posebno se obrađuje pitanje domašaja toga pojma (obuhvat kod institucionalne skrbi i udomljavanja, pitanja vezana uz imovinska i osobna prava djeteta, razgraničenje s predmetima nasljeđivanja); potom definiranje pojma uobičajenog boravišta, određivanje kriterija međunarodne nadležnosti te postupka za priznanje i ovrhu stranih odluka.
U dijelu prekograničnih obveza uzdržavanja obrađuje se obuhvat pojma obveze uzdržavanja, kriteriji međunarodne nadležnosti te postupci priznanja i ovrhe. Obrađuje se za sva prethodna pitanje i značenje i obuhvat suradnje središnjih tijela.
Kolegij je namijenjen studenima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava viših studijskih godina. Kolegij će izvoditi izv.prof.dr.sc. Mirela Župan.
3) Praksa Suda EU i ESLJP u predmetima prekograničnog kretanja obitelji
Kod prekograničnog se kretanja obitelji javlja velik broj pravnih izvora koji su nadopunjeni i pojašnjeni kroz sudsku praksu. Praksa Suda EU i Europskog suda za ljudska prava prema definiciji treba osigurati ujednačenu primjenu i tumačenje relevantnih pravnih izvora. Sadržajno će ovaj kolegij obuhvatiti:
- Odluke suda EU kod predmeta prekograničkog kretanja djece i obitelji
- Odluke ESLJP kod predmeta prekograničkog kretanja djece i obitelji
Kolegij je namijenjen studenima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava viših studijskih godina. Kolegij će izvoditi izv.prof.dr.sc. Mirela Župan.
4) Prekogranična otmica djece u pravu EU (unutar i izvan EU)
Okosnica je ovog predmeta u građanskopravnim aspektima otmice djeteta. Obrađuju se brojna pripadajuća pitanja gdje se paralelno promatra sustav Haške konvencije iz 1980. te mehanizam nadograđenih odredbi Uredbe 2201/2003.
U kontekstu same Haške konvencije iz 1980. obrađuje se shema pravnog postupanja kod protupravnog odvođenja djeteta, mehanizam povrata djeteta / mogućnosti odbijanja povrata (čl. 12,13,20); ovrha predaje djeteta; pravosudna suradnja u ovim predmetimakroz sustav Središnjih tijela. U kontekstu Uredbe 2201/2003 odrađuju se odredbe čl. 10. i 11., razlike u odnosu na sustav konvencije kao i slobodno kretanje odluka po čl. 42. U oba slučaja obrađuje se materija kroz pripadajuću praksu Suda EU i ESLJP.
Kolegij je namijenjen studenima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava viših studijskih godina. Kolegij će izvoditi izv.prof.dr.sc. Mirela Župan.
5) Dijete u prekograničnom građanskom postupku
Okosnica je ovog kolegija u nizu procesnih pitanja koja suočavaju djecu u prekograničnim građanskim postupcima. Obrađuju se pitanja međunarodne nadležnosti, litispendencije, privremenih mjera, priznanje i ovrha odluka (režim uredbi i režim Haških konvencija, poglavito Konvencije o mjerama dječje zaštite iz 1996. te Konvencije o uzdržavanju iz 2007.), izvođenje dokaza, suradnja središnjih tijela, mirenje u prekograničnim predmetima.
Kolegij je namijenjen studenima poslijediplomskih / specijalističkih studija prava. Kolegij će izvoditi izv.prof.dr.sc. Mirela Župan.
6) Implikacije prekograničnog kretanja na osobni status i identitet
Okosnica ovog kolegija je u pravnim implikacijama prekograničnog kretanja na statuna pitanja osobe te u konačnici na njezin identitet. Kolegijem se obrađuju statusna pitanja koja su izložena prekograničnim implikacijama, i to kroz problematiziranje šepavih statusa, pružanje pravnog okvira za rješavanje ovih pitanja,inicijativu EU ka slobodnom kretanju izvadaka iz statusnih matica. Drugi dio kolegija dotiče se pitanja identiteta i pravne kulture kod prekograničnog kretanja, gdje se obrađuju konvencijski i nacionalni pristupi, kiterij državljanstva, pitanje određivanja osobnog imena te pripadajuće odluke Suda EU i ESLJP.
Kolegij je namijenjen studenima doktorske razine. Kolegij će izvoditi izv.prof.dr.sc. Mirela Župan.
7) Pravo na spajanje obitelji u pravu EU
Cilj ovog kolegija je omogućiti studentima formiranje argumentiranog mišljenja o regulaciji i funkcioniranju unutrašnjeg tržišta EU-a. Kolegij će osposobiti studente za kritičku pravnu analizu unutarnjeg tržišta EU-a sposebnim naglaskom na pravo spajanja obitelji u EU. Na nastavi će se analizirati i relevantna sudska praksa Suda EU-a. Nastava je interaktivna i od studenata se očekuje uključivanje u raspravu na nastavi kao i priprema za nastavu čitanjem relevantnih materijala (znanstvenih članaka, dijelova udžbenika te sudske prakse).
Kolegij će se izvoditi kao izborni na 5.godini sveučilišnog integriranog diplomskog studija prava. Kolegij će izvoditi doc.dr.sc. Tunjica Petrašević.
8) Pristup pravosuđu za djecu
Nemogućnost djece da ostvare učinkovitu zaštitu prava podjednako je prisutna u domaćim i prekograničnim parničnim postupcima u kojima se odlučuje o pravima djece. Stoga, kako bi se osigurao pristup relevantnim informacijama i učinkovitim pravnim sredstvima, dobivanje pravnog savjeta te adekvatno zastupanje djece, uz istovremeno poštivanje domaćih i međunarodnih pravnih standarda, pravni stručnjaci koji sudjeluju u postupcima u kojima se odlučuje o pravima djece trebali bi posjedovati specijalizirana znanja i vještine.
U okviru ovog predmeta uspoređivat će se osobitosti parničnog postupka u kojemu se odlučuje o pravima djece i metoda alternativnog rješavanja sporova, detaljno će se razmatrati rad Ureda pravobranitelja i ostalih institucija kojima se upućuju pritužbe zbog povreda prava djece, prezentirat će se individualni i kolektivni mehanizmi pritužbi uspostavljeni na međunarodnoj razini te uputiti u relevantne odluke Europskog suda za ljudska prava i Suda EU. Pri tome će u središtu interesa biti pitanje osiguranja usklađenosti sa međunarodnim propisima i standardima te praksama kojima se postiže adekvatan pristup djece pravosuđu.
Kolegij je namijenjen studenima poslijediplomskih / specijalističkih studija prava. Kolegij će izvoditi doc.dr.sc. Paula Poretti.
9) Dječji rad i zapošljavanje mladih
Kolegij polazi od činjenice da se u vrijeme migracija dodatno povećava stopa dječjeg radakao i već zabrinjavajuća razina nezaposlenih mladih.Polazi se od definiranja dječjeg rada i njegova pravnog tretmana u EU i svijetu. Obrađuju se konvencije Međunarodne organizacije rada (Br. 138, br. 182), UN konvencija o pravima djeteta, Europska socijalna povelja te Direktiva o mladim radnicima. Studenti će propitkivati povijesne razloge, uzroke, posljedice i opasnosti dječjeg rada.
Kolegij je namijenjen studenima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava viših studijskih godina. Kolegij će izvoditi prof.dr.sc. Mario Vinković.
10) Pravo djeteta na ostvarivanje kontakata prema međunarodnom pravu
Kolegij obrađuje problematiku prava djeteta na ostvarivanje kontakata prema međunarodnom pravu.U okviru kolegija student će naučiti:
- razumjeti značenje prava djeteta na ostvarivanje osobnih odnosa kao i razumjevanje obiteljskog prava članova obitelji na ostvarivanje osobnih odnosa s djetetom
- razlikovati pravnu zaštitu prava djeteta na ostvarivanje osobnih odnosa u međunarodnom pravu
- shvatiti značenje prava na zaštitu obiteljskog života iz članka 8. EKLJP
Kolegij je namijenjen studenima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava nižih studijskih godina. Kolegij će izvoditi izv.prof.dr.sc. Branka Rešetar.
11) Zaštita djece u slučajevima prekograničnog kriminala
Kolegij Zaštita djece u slučajevima prekograničnog kriminala polazi od činjenice da se djeca često javljaju kao žrtve prekograničnog kriminala i trgovine ljudima. Cilj ovog predmeta je pružiti studentima opće informacije o relevantnim pravnim odredbama u okviru EU. Poseban naglasak bit će stavljen na tzv child alert mechanism – sustav kojima ima za cilj uzbuniti javnost u slučajevima otmice djece te u drugim slučajevima gdje je život djeteta ugrožen. Ovakav mehanizam još ne postoji u Hrvatskoj. Međutim, očekuje se da će biti uveden u bližoj budućnosti. Zato je važno studente upoznati s ovom problematikom.
Kolegij je namijenjen studenima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava nižih studijskih godina. Kolegij se izvodi u sklopu obveznog kolegija „Kazneno pravo“. Kolegij će izvoditi doc.dr.sc. Igor Vuletić.
12) Migracijsko pravo EU-a i prava djeteta
KolegijMigracijsko pravo EU-a i prava djeteta polazi od činjenice da su migracije jedan od glavnih izazova s kojim se EU danas suočava. Cilj je ovog kolegija pružiti studentima opći pregled EU zakonodavstva vezanog uz im(migracije) u EU. U okviru kolegija, osim EU migracijskog zakonodavstva, poseban je fokus stavljen na djecu kao ranjivu skupinu. Studenti će u okviru predmeta raditi na sudskoj praksi Suda EU i Europskog suda za ljudska prava koja se odnosi na djecu migrante, te će voditi rasprave i debate o pitanjima EU migracijskog prava i prava djece. Studenti će steći znanja o pravnoj zaštiti djece na području slobode, sigurnosti i pravde,provoditi istraživanja i predstaviti rezultate o stanju djece u pravnom okviru EU migracijskog zakonodavstva.
Kolegij je namijenjen studenima Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija prava nižih studijskih godina. Polaznici su studenti integriranog studija ( 3 godina) – u okviru obveznog predmeta Europsko javno pravo. Kolegij izvodi doc.dr.sc. Dunja Duić.