U sklopu projekta Jean Monnet Module Language and EU Law Excellence, na Pravnom fakultetu Osijek 12. i 13. svibnja 2023. održana je međunarodna znanstvena konferencija „Language(s) and Law“.

Plenarna izlaganja održali su:

prof. dr. sc. Goran Bandov, Sveučilište u Zagrebu, s temom „Diplomatski jezik – unikatni jezik međunarodne komunikacije“,

Ivana Božac, načelnica Odjela za hrvatski jezik u Glavnoj upravi za višejezičnost Suda EU s temom „Institutional Multilingualism at the Court of Justice of the European Union“,

doc. dr. sc. Halina Sierocka, Pravni fakultet Sveučilišta u Białystoku s temom „Białystok Legal English Centre (BLEC) – Instructing and Researching into English for Legal Purpose (ELP) in Poland“ te

prof. dr. sc. Aleksandra Matulewska, Sveučilište Adam Mickiewicz u Poznańu s temom „The road to hell is paved with good intentions and so is legal translation and interpreting“.

Uz plenarna izlaganja, prvog dana konferencije održane su dvije sesije – „Višejezičnost i pravo“ te „Strani jezik pravne struke – nastava i prevođenje“. Isto tako, održan je i doktorski kolokvij „Višejezičnost i pravo nekada i danas“, a u sklopu kojeg je održana radionica. Pozvano predavanje na radionici održala je izv. prof. dr. sc. Nives Mazur Kumrić (Sveučilište Liege, Belgija) i opunomoćena ministrica (Minister Plenipotentiary) u Predstavništvu Republike Hrvatske u EU u Bruxellesu. I drugog dana konferencije održana su plenarna izlaganja te sesije „Jezik – pravo – prevođenje“ i „Strani jezik struke – interdisciplinarna sekcija“.

Ova međunarodna znanstvena konferencija ukazala je na važnost jezične raznolikosti, osobito u području prava te ujedno istaknula mogućnosti razvoja (lingvističke) pravne karijere u institucijama Europske unije.