Poštovani studenti,

Od ispitnih rokova u lipnju 2023. godine (uključujući i te rokove) ispit iz Trgovačkog prava će umjesto dosadašnjeg pisanog i usmenog dijela imati samo pisani dio.

Radi razjašnjenja i olakšanja polaganja ispita u nastavku je obrazloženje novog koncepta ispita.

            Novi koncept ispita ima samo pisani dio koji se sastoji od III. dijela. Za prolazak na ispitu potrebno je položiti svaki od navedenih dijelova ispita, odnosno potrebno je iz svakog dijela ostvariti minimalno sljedeće bodove i pripremati se po sljedećoj literaturi:

I. DIO 8 pitanja maksimalno se može ostvariti 8 bodova, a minimalno je potrebno ostvariti 5 bodova za prolazak I. dijela ispita.

ISPITNA MATERIJA: UVOD U TRGOVAČKO PRAVO + ZOO

Literatura za pripremanje I. dijela ispita je kao i do sada:

– knjiga prof. Goldštajna

– ispitna materija iz ZOO-a

– bilješke predavanja

– ostali propisi koji su u ispitnoj literaturi

II. DIO 2 pitanja maksimalno se može ostvariti 2 boda, a minimalno je potrebno ostvariti 1 bod za prolazak II. dijela ispita.

ISPITNA MATERIJA: VRIJEDNOSNI PAPIRI

Literatura za pripremanje II. dijela ispita je kao i do sada:

-odredbe ZOO-a o vrijednosnim papirima,

-Zakon o mjenici,

-Ovršni zakon- samo odredbe o zadužnici,

-prezentacije i bilješke s predavanja

III. DIO Problemski zadatak u ovom dijelu može se maksimalno ostvariti 5 bodova, a za prolazak na ovom dijelu ispita potrebno je ostvariti minimalno 2 boda.

III. dio ispita sastoji se od činjeničnog stanja na temelju kojeg je potrebno ili prepoznati institut ili napisati neki kraći podnesak iz ispitne materije. Riječ je o primjerima koji su dio ispitne literature i koji su se vježbali u sklopu predavanja. U ovom dijelu ispita se traži razumijevanje i praktična primjena teorijskih znanja na konkretne primjere iz prakse.

Ukratko rečeno I. i II. dio ispita će biti identični kao i do sada samo se sada dodaje i III. dio pisanog ispita s činjeničnim stanjem.

Ispit se piše 1,5 sat, odnosno 90 minuta.

Ako student iz svakog dijela ostvari minimalno potreban broj bodova ukupno ostvareni bodovi iz svih dijelova se zbrajaju i na temelju njih se formira konačna ocjena prema sljedećim kriterijima:

8-9 bodova = 2 dovoljan

10-11 bodova= 3 dobar

12-13 bodova = 4 vrlo dobar

14-15 bodova = 5 izvrstan

Važno: ako student u pojedinom dijelu ispita ostvari maksimalan broj bodova primjerice u prvom dijelu ispita ostvari 8 bodova, a u II. dijelu i III. dijelu ne ostvari minimalno potrebni broj bodova u tom slučaju se smatra da student nije položio ispit. Dakle, za prolazak na ispitu potrebno je iz svakog dijela ostvariti minimalan broj bodova.

U nastavku je primjerak novog koncepta ispita:

ISPIT IZ TRGOVAČKOG PRAVA

IME I PREZIME: _____________________________________

JMBAG: ___________________________________________

I.DIO ( ukupno 8 bodova, potrebno je ostvariti minimalno 5 bodova)

  1. Ako je u ugovoru ugovorena INCOTERMS klauzula FRANCO tvornica, a u općim uvjetima poslovanja postoji odredba koja je suprotna toj odredbi koji pravni izvor će imati prednost prema hijerarhiji pravnih vrela u tom ugovornom odnosu:

 INCOTERMS KLAUZULA ili opći uvjeti poslovanja (ZAOKRUŽITE TOČAN ILI TOČNE ODGOVORE) ?

Objasnite svoj odgovor! __________________________________________________

_____________________________________________________________________

2.Set pitanja o fakultativnim obvezama i fakultativnim tražbinama: zaokružite točne odgovore (PRIZNAJE SE SAMO CJELOVIT ODGOVOR):

a) Dužnik čija obveza ima jednu činidbu, ali mu je dopušteno da se oslobodi svoje obveze ispunjenjem neke druge određene činidbe, može se koristiti tom mogućnošću sve dok vjerovnik u ovršnom postupku ne primi potpuno ili djelomično ispunjenje činidbe. DA NE

b) Vjerovnik u fakultativnoj obvezi može zahtijevati od dužnika samo dugovanu činidbu, ali ne i drugu činidbu kojom dužnik, ako hoće, može također ispuniti svoju obvezu. DA NE

c) Kad je ugovorom ili zakonom predviđeno da vjerovnik može umjesto dugovane činidbe zahtijevati od dužnika neku drugu određenu činidbu, dužnik nije dužan ispuniti mu tu činidbu, ako vjerovnik to zahtijeva. DA NE

3. Koje su pretpostavke za raskid ugovora ako rok nije bitan sastojak ugovora? 

4.U trgovačkom ugovoru ugovoreno je pravo retencije kao stvarno sredstvo pojačanja ugovora. Navedite minimalno tri slučaja kada vjerovnik nema pravo zadržanja.

5. Koja je razlika između financijskog leasinga i ugovora o kupoprodaji s pridržajem prava vlasništva (minimalno tri razlike)?

6. Zaokružite točne odgovore (PRIZNAJE SE SAMO CJELOVIT ODGOVOR):

a) Otpremnik odgovara za IZBOR ili/i RAD prijevoznika, skladištara.

b) ako je izvršenje naloga povjerio drugom otpremniku onda za njegov IZBOR ili/i RAD.

7. Objasnite što znači del credere provizija kod ugovora o komisiji.

8. Objasnite se kada će se moći izmijeniti uvjeti isplate kod dokumentarnih akreditiva, ako je riječ o konačno i neopazivoj obvezi banke za isplatu iznosa iz dokumentarnog akreditiva!

II.DIO ( ukupno 2 boda, potrebno je ostvariti minimalno 1 bod)

  1. Kako ćete i kada naplatiti mjenicu koja ima klauzulu a vista?
  2. Dopunite rečenicu:

Kamate na iznos naznačen u mjenici teku od _________________________________________, ako nije drukčije označeno.

III. DIO Problemski zadatak (ukupno 5 bodova, potrebno je ostvariti minimalno 2 boda)

Važno: U nastavku se daje više primjera činjeničnog stanja kako bi studenti imali što više primjera, međutim na ispitu će biti uvijek samo jedno činjenično stanje:

  1. Činjenično stanje

Direktor trgovačkog društva je za vrijeme blokade po poslovnim računima njegovog trgovačkog društva prebacio vrijedan poslovni prostor s trgovačkog društva na svoju suprugu. Zbog toga vjerovnici trgovačkog društva ne mogu naplatiti svoje tražbine prema trgovačkom društvu.

Pitanja:

  1. Na koji institut se mogu pozvati vjerovnici u konkretnom slučaju?
  2. Koje su pretpostavke za pozivanje vjerovnika na taj institut?
  3. Kako vjerovnici mogu ostvariti svoja prava?
  4. Koji su rokovi u kojima vjerovnici mogu ostvariti svoja prava?
  5. Što bi se dogodilo da je vjerovnik umjesto na suprugu prebacio predmetni poslovni prostor na svoga kuma?

2. Činjenično stanje

Sklopljen je ugovor o građenju između naručitelja i izvođača s najkasnijim rokom završetka izgradnje građevine do 1.6.2023. bez mogućnosti naknadno produljenja roka. Građevina nije do danas izgrađena.

Pitanja:

  1. Navedite hijerarhiju pravnih vrela u konkretnom primjeru? (1 bod)
  2. Može li se predmetni ugovor raskinuti i ako da koja je to vrsta i način raskida? (2 boda)
  3. Na koje bi se nedostatke i u kojim rokovima naručitelj mogao pozivati da je građevina izgrađena na vrijeme u slučaju da izgrađena građevina nije dovoljno čvrsta? (2 boda)

3. Činjenično stanje

Sklopljen je trgovački ugovor o kupoprodaji, nakon nekog vremena pojavile su se nove izvanredne okolnosti koje se nisu mogle predvidjeti u trenutku sklapanja ugovora te je za drugu stranu postalo pretjerano otežano ispuniti ugovor.

  1. O kojoj bi vrsti i načinu raskida bila riječ ako bi strana za koju je postalo pretjerano otežano odlučila raskinuti ugovor? (2 boda)
  2. Kojim pravnim sredstvima bi to mogla navedena strana ostvariti? (1 bod)
  3. Zaokružite koju bi sud odluku donio u konkretnom slučaju za raskid ugovora? Kondemnatornu, konstitutivnu ili deklaratornu odluku? (1 bod)
  4. Je li pretjerano otežana situacija u kojoj zbog ispunjenja predmetnog ugovora odlazi u stečaj? Objasnite svoj odgovor! (1 bod) 4. Činjenično stanje

Skicirajte jednostrani raskid ugovora o kupoprodaji nakon što je protekao naknadno dopušteni rok za ispunjenja ugovora. (5 bodova ovisno o kvaliteti napisanog raskida- traži se skicirati tko komu šalje, ukratko u dvije tri rečenice što je pravna osnova raskida, vrijeme, mjesto i potpis).

5.Činjenično stanje

Skicirajte jednu ugovornu klauzulu iz nekog Ugovora. Primjerice napišite kako biste opisali predmet prodaje kod Ugovora o kupoprodaji nekretnine? (5 bodova ovisno o kvaliteti napisanog – potrebno je napisati sve elemente zk. ul., k.č.br., k.o., što je u naravi nekretnina …)

6. Činjenično stanje

Popunite mjenicu (5 bodova ovisno o kvaliteti napisanog)

7.Činjenično stanje

Zamislite da zastupate trgovačko društvo koje je vjerovnik protiv drugog trgovačkog društva koje je otuđilo nekretnine iz imovine dužnika na treće trgovačko društvo? Dakle riječ je o institutu pobijanja pravnih radnji dužnika na štetu vjerovnika.

  1. Tko tuži koga? (2 boda)
  2. Koji su rokovi za tužbu? (1 bod)
  3. Što morate dokazati u postupku? (2 boda)
  4. Kako glasi početak tužbenog zahtjeva? (1 bod)

Riječ je o primjerima koji su prorađeni na predavanjima.