U petak, 15. ožujka 2024. započela je nastava na Interdisciplinarnom programu cjeloživotnog obrazovanja “Dijete u pravosuđu” s petom generacijom polaznika. I ove godine Program važnost edukacije u području zaštite procesnih prava prepoznali su stručnjaci različitih profesija, a koji (ne)izravno rade s djecom – socijalni radnici, pravnici zaposleni u Hrvatskom zavodu za socijalni rad, zamjenici državnog odvjetnika (za mladež) i odvjetnički vježbenici, iz cijele Hrvatske. Na uvodnom predavanju, ovogodišnje polaznike programa pozdravili su, u online izdanju, voditeljica Programa izv. prof. dr. sc. Nataša Lucić te prodekanica za znanost, međunarodnu suradnju i poslijediplomske studije izv. prof. dr. sc. Dunja Duić.

Kroz 45 sati teorijske i 20 sati praktične nastave, polaznici stječu znanja o materijalnim i procesnim pravima djece u kontekstu sudskih i upravnih postupaka u kojima sudjeluju, ostvarivanju komunikaciju s djetetom i ispitivanju njegova mišljenja sukladno okolnostima u kojima se nalazi, kao i vještine kojima prepoznaju ograničenja u komunikaciji s djetetom.

Ovaj program cjeloživotnog obrazovanja usklađen je s međunarodnim dokumentima za zaštitu procesnih prava djeteta, uzimajući u obzir široki spektar stručnjaka koji su u kontaktu s djecom u pravosuđu, a što neophodno iziskuje interdisciplinarni pristup. Stoga je prvi dio edukacije usmjeren na pravnu grupu predmeta (procesna prava djece, položaj djeteta u obiteljskim sudskim i upravnim postupcima te položaj djeteta u kaznenim i prekršajnim postupcima), nakon čega slijede predmeti razvojne psihologije, komunikacije s djetetom i psihološke medicine.