Dana 10. prosinca 2018. godine, na Doktorskom studiju Pravo Pravnog fakulteta Osijek, gostovao je prof.dr.sc. Alan Uzelac. Profesor Uzelac redoviti je profesor u trajnom znanju na Katedri za građansko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Neupitne je međunarodne znanstveno-istraživačke reputacije, s brojnim publikacijama u zemlji i inozemstvu. Predavao je kao gostujući predavač na brojnim sveučilištima u Hrvatskoj, Europi i svijetu.

Tijekom prijepodneva profesor Uzelac održao je predavanje i radionicu namijenjenu nastavnicima Doktorskog studija Pravo. Bila je to treća radionica u ciklusu mentorske izobrazbe, usmjerena izazovima i dobroj praksi mentoriranja u pravu.

„Transformacija pravosuđa i pravne profesije“ tematizirala je poslijepodnevno gostujuće predavanje profesora Uzelca namijenjeno doktorandima i zainteresiranoj javnosti. Ovo je predavanje rezultat istraživačkih aktivnosti projekta „Preobrazba građanskog pravosuđa pod utjecajem globalizacijskih i regionalnih integracijskih procesa: jedinstvo i različitost“, kojeg financira Hrvatska zaklada za znanost, a kojem je profesor Uzelac glavni istraživač.

Profesor Uzelac u svom je predavanju ukazao na globalni trend pada povjerenja građana u pravosudne institucije, koji u pitanje dovodi budućnost pravosuđa i pravosudne profesije. Kako bi se održali, pred današnjim pravnicima brojni su izazovi na koje trebaju znati dati odgovore – izazov brzine, tehnologije, omasovljenja, troškova i mudrosti. Pojedini izazovi izvedeni su iz činjenica proizašlih iz trenutnog stanja pravosuđa. Sudski postupci u Republici Hrvatskoj dugog su trajanja, čak 50% parnica traje dulje od 3 godina, a 5-10% njih čak više od 10 godina, pravosudna percepcija digitalizacije još uvijek nije na zadovoljavajućoj razini, dok istraživanja pokazuju kako građani sudske troškove smatraju previsokima. S druge strane, određeni izazovi otvaraju pitanje izostavljanja pravnika iz određenih procesa. Današnje tehnologije omogućavaju robotizaciju i automatsku obradu golemog broja predmeta. Primjeri tome su kolektivni sudski postupci i mogućnost upravljanja postupcima (case menagement) u nizu identičnih predmeta.  Također, sve je više postupaka u kojima dolazi do premošćivanja pravnika, kao što su postupci o platnim nalozima, alternativno rješavanje sporova te obvezna medijacija.

U konačnici profesor Uzelac zaključuje kako današnji pravnici trebaju pružiti: brzu, modernu, prilagodljivu, ekonomičnu, jednostavnu, raznovrsnu, individualiziranu i korisniku okrenutu pravdu. Profesor je zaključio kako je kulturno-povijesti zadatak sudova u svim današnjim civilizacijama donositi odluke koje su poštene i pravične, razumne te legitimne i uvažavaju javno povjerenje, a tome je potrebno prilagoditi i pravno obrazovanje. U tom se smislu na nacionalnoj, europskoj ali i globalnoj razini nameće pitanje reforme pravnih studija, uvođenja odgovarajućih novih nastavnih kurikuluma i uopće prepoznavanje i brendiranje sveučilišta kao pružatelja usluga obrazovanja čije magistre struke tržište treba i traži! 

U nastavku pogledajte fotografije: