foto obljetnica fakulteta
48. obljetnica osječkog Pravnog fakulteta Foto: Krunoslav Inhof / HRT Radio Osijek
foto obljetnica fakulteta

Pravni fakultet u Osijeku obilježio je 48 godina postojanja Svečanom sjednicom Fakultetskog vijeća. Tijekom njegova rada diplomiralo je preko 10.000 studenata, a obrazovao je brojne naraštaje vrsnih pravnika.

48. obljetnica osječkog Pravnog fakulteta, Foto: Osječko/baranjska županija

Osječki Pravni fakultet jedan je od prvih članova Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, a tijekom njegova rada diplomiralo je preko 10.000 studenata. Počeci djelovanja ove visokoškolske znanstvene ustanove sežu od 70-ih godina prošlog stoljeća kada je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku pokrenut zaseban pravni studij, a potom je nastao zaseban fakultet. Tijekom postojanja sustavno se razvijao i prilagođavao potrebama tržišta rada, rekao je dekan Tunjica Petrašević: “Pravni fakultet u Osijeku formalno je osnovan 10. rujna 1975. godine, a konstituiran upisom u trgovački registar tadašnjeg Okružnog suda, današnjeg Trgovačkog suda, 22. prosinca 1975. godine. U ovih 48 godina rada i djelovanja više od 10.000 polaznika je završilo neki od naših studijskih programa, a tu prije svega mislim na diplomirane magistre prava koji obavljaju najodgovornije dužnosti u sudstvu, odvjetništvu ili državnom odvjetništvu. Izdvojio bih da od 2017. godine izvodimo preddiplomski studij Socijalnog rada, a od 2020. godine i diplomskog studija te smo drugi u Hrvatskoj koji obrazuju kadar ovog deficitarnog zanimanja. Kontinuirano pratimo potrebe tržišta rada i osmišljavamo nove programe cjeloživotnog obrazovanja, ali isto tako i programe usavršavanja na poslijediplomskoj razini na kojoj izvodimo tri studija: Specijalistički studij iz Kaznenog prava, Ljudskih prava te Prava i poslovne transakcije”, rekao je dekan Petrašević, a rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera Vlado Guberac dodao: “Zanimanje pravnika jedno je od najodgovornijih i najtežih s obzirom na to da podupire mnoge grane ljudskog rada i djelovanja”, rekao je Guberac i čestitao Upravi Fakulteta na njihovom predanom radu i dodao kako su upravo studenti njihova najbolja uzdanica i uporište da će između prava i pravde stajati znak jednakosti.

Svečanosti je nazočio i državni tajnik u Ministarstvu znanosti i obrazovanja Ivica Šušak. Napomenuo je kako je osječki Pravni fakultet obrazovao brojne naraštaje vrsnih pravnika koji danas obavljaju najodgovornije dužnosti u pravosuđu, državnoj upravi, kao i saborske zastupnike, ministre i i državne tajnike: “Značaj Pravnog fakulteta u Osijeku je nemjerljiv. To je jedna od najstarijih i najboljih sastavnica osječkog Sveučilišta koja je pokazala veliku društvenu odgovornost i osjećaj za potrebe hrvatskog društva, države i gospodarstva školovanjem vrijednog kadra. Upravo je kadar koji stvara ogledalo njihovog rada na koji mogu biti ponosni jer pružaju nastavu s puno prakse dobivene na čak tri pravne klinike”, istaknuo je državni tajnik Šušak.

Zamjenik osječko-baranjskog župana Josip Miletić čestitao je dekanu i djelatnicima na vrijednoj obljetnici i uspješnom radu: “Ova lijepa obljetnica prilika je za prisjetiti se rasta i razvoja fakulteta u posljednjih 48 godina tijekom kojih su se iskazali svojim studijskim programima, ali i znanstvenim radom. Okosnica njihovog uspjeha su upravo studenti, kojih je iz godine u godinu sve više, ali i vrijedni djelatnici Fakulteta, zahvaljujući kojima ova institucija njeguje izniman ugled u društvu. Osječko-baranjska županija nastavit će ih podržavati na tom putu uspjeha, pružajući im podršku u provedbi zacrtanih projekata”, kazao je Miletić.

Gradonačelnik Grada Osijeka Ivan Radić naglasio je kako je Pravni fakultet u Osijeku od dislociranoga studija došao do fakulteta koji godišnje upisuje 400 studenta, što dovoljno govori o njegovoj važnosti i razvoju kroz ovih 48 godina: “Koliko je bitan i jak govori i činjenica da je do danas ovaj fakultet završilo 7.000 studenata. Za Grad Osijek su bitni jer se bave odgojem i obrazovanjem mlađih generacija, što je i plemenito i izazovno i odgovorno. Nadam se da će ispuniti sve ciljeve koje su postavili ispred sebe u znanstveno-istraživačkom i nastavnome radu. O važnosti osječkoga Sveučilišta dovoljno govori i činjenica da je svim novim investitorima koje smo doveli jedan od preduvjeta dolaska bilo i jako sveučilište te velik broj studenata. Nastavit ćemo i dalje razvijati dobru suradnju sa Sveučilištem i svim njegovima sastavnicama”, rekao je Radić.

dekan Tunjica Petrašević, rektor Vlado Guberac, studentica Ivana Maligec, državni tajnik Ivica Šušak, gradonačelnik Ivan Radić i zamjenik župana Josip Miletić