Foto socijalni radnici
(Foto: BRUNO JOBST)

TISSA PRVI PUT U HRVATSKOJ

Međunarodna znanstvena konferencija socijalnog rada TiSSA prvi put održava se u Hrvatskoj, i to u Osijeku, u partnerstvu s Pravnim fakultetom. Centralna tema konferencije, “Socijalni rad i ljudska prava: Zastupanje glasova koji su ometani”, usmjerena je na raspravu o praksi ljudskih prava u socijalnom radu koja mogu djelovati kao instrument kojim se ide dalje od empatije i reda, te nude platformu za zagovaranje onih za koje se ne smatra da imaju pravo glasa.

Profesor Rudi Roose sa sveučilišta Ghent u Belgiji i predsjednik Međunarodne akademije socijalnog rada i društva konferenciju organizira već 20 godina, svaki put u drugoj državi. “Ove smo godine u Osijeku, što mi je neizmjerno drago jer ovdje vlada dobra dinamika socijalnog rada, mnogo je doktoranada od kojih možemo puno naučiti, ali i razmijeniti znanje. Društvo se danas suočava s brojnim izazovima poput rastućeg siromaštva, samoizolacije čovjeka i neosviještenosti o mentalnom zdravlju. TiSSA konferencijom nastoji steći nova znanja od Osječana, upoznati kolege iz Europe i uspostaviti buduća partnerstva kako bi osigurala kolektivnu podršku socijalnim radnicima, ali i lokalnoj zajednici”, rekao je Roose.

Konferencija je podijeljena u dva dijela, PhD Pre-Conference organiziran je za doktorande i zamišljen kao niz izlaganja znanstvenoistraživačkih radova doktoranada pred renomiranim profesorima savjetnicima, a drugi dio, Plenum Conference, predstaviti će cijeli niz zanimljivih plenarnih izlaganja, sesija i simpozija.

– PRAVOS ima više od 30 organizacija u lokalnoj zajednici s kojima dnevno surađuje, i tako zajedno sa studentima promatramo i istražujemo probleme današnjice. Jako nam je važno učiti iz prakse socijalnog rada, stoga sve što vidimo da možemo popraviti u sustavu i učiniti boljim za druge, trudimo se u suradnji sa stručnjacima. Čast nam je ugostiti više od 130 ljudi iz 28 zemalja. Konferencija će nas povezati s međunarodnom zajednicom, čime se daje prostor za brojne mogućnosti za studente sveučilišta i Erasmus razmjene – rekla je Gordana Horvat, predsjednica lokalnog organizacijskog odbora i asistentica na studiju Socijalni rad. E.Lukić

Gordana Horvat, Pravni fakultet

RIJEČ STRUKE
S obzirom na svijet suočen s višestrukim krizama, socijalni rad je bio pred izazovom da radikalizira svoju poziciju prakse ljudskih prava. S jedne strane, zakon može biti poluga socijalne pravde, dok se s druge strane uvođenje zakona može samo fokusirati na uspostavu reda, protiveći se poštivanju različitosti i osnovnoj ljudskosti.
– U srži socijalnog rada nalazi se glas onih koji su obeshrabreni, onih koji ne mogu doći do svojih prava te nisu emancipirane u društvu niti u svojim odlukama. Stvarajući prostor da se njihov glas čuje, omogućujemo čovjeku da ostvari svoja temeljna prava. Kao struka, moramo pristupiti iz pozicije moći i omogućiti čovjeku da živi život u skladu sa svojim željama i potrebama. Cilj konferencije je osvijestiti glasove koji se ne čuju ili ne slušaju, da se napokon prihvate i da struka reagira na vrijeme, kaže Horvat.