Jean Monnet projekti – EUGEquality

O projektu

Jean Monnet Module ”European Union and Gender Equality – EUGEquality” /Jean Monnet modul ”Europska unija i rodna ravnopravnost” (projekt br. 101127264) je odobrila i financira Europska unija putem Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (eng. European Education and Culture Executive Agency, EACEA) u sklopu programa Erasmus+. Projekt traje tri godine, a provodi se u razdoblju od 1. studenog 2023. do 31. listopada 2026. godine. Sredstva za provedbu projekta osigurana su Ugovorom o provođenju projekta zaključenim između Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Ukupna vrijednost projekta je 22.000,00 eura, od čega EU financira 75% (ukupno 16.500,00  eura), a Pravni fakultet Osijek preostalih 25% (5.500,00 eura).

Projekt je prijavila i vodi ga prof. dr. sc. Anita Blagojević s Katedre ustavnog i europskog prava, a članovi projektnog tima su prof. dr. sc. Ivana Tucak i Ivica Pavić.

Polazišno je stajalište projekta da u Republici Hrvatskoj općenito još uvijek nedostatno znanje o pravu Europske unije te nedovoljno poznavanje temeljnih vrijednosti, prava i načela na kojima se temelji EU. Jedan od prisutnih problema, kako na nacionalnoj, tako na regionalnim i lokalnim razinama, ali i na sveučilištima i fakultetima, svakako je i problem nedovoljnih spoznaja i rasprava o rodnoj ravnopravnosti. Svrha projekta stoga je provedbom nastave i pravno orijentiranog istraživanja odgovoriti na izazove povezane s izgradnjom inkluzivnog i rodno ravnopravnog europskog društva, te doprinijeti uključenosti i otvorenosti mladih i podizanju svijesti mladih i šire javnosti o razumijevanju konteksta EU, posebice u pogledu njezinih zajedničkih vrijednosti, s naglaskom na rodnu ravnopravnost.

Pod motom ”Novi poticaj prema rodnoj ravnopravnosti u EU”, Jean Monnet modul ”Europska unija i rodna ravnopravnosti” usmjeren je na ostvarivanje sljedećih ciljeva:

  • promicanje i produbljivanje studija Europske unije kao alata za izgradnju uključivog europskog društva usmjerenog na rodnu ravnopravnost,
  • razvijanje interdisciplinarne suradnje između studenata prava, upravnog prava i socijalnog rada,
  • podizanje svijesti mladih ljudi, ali i svekolike javnosti u pogledu razumijevanja kreiranja politika EU i temeljnih vrijednosti EU,
  • poticanje dijaloga između akademskog svijeta i društva približavajući EU javnosti.

Naglasak na projektu pripada nastavnim aktivnostima u sklopu kojih će studenti različitih studijskih programa (Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Pravo, Stručni prijediplomski studij Upravni studij i Sveučilišni prijediplomski studij Socijalni rad) u okviru nekoliko postojećih kolegija Pravnog fakulteta u Osijeku imati priliku proširiti svoja predznanja i raspravljati o EU i o rodnoj ravnopravnosti. Studenti, ali i svekolika zainteresirana javnost, također će imati priliku sudjelovati na radionicama koje će se održavati u zimskom semestru svake godine. Radionice će voditi članovi projektnog tima, a iste će se baviti sljedećim temama: Baze podataka i informacija o EU i rodnoj ravnopravnosti: Pravo na pobačaj u EU, te Rodna ravnopravnost u kriznim razdobljima. Na ovaj će se način poticati (i) dijalog između akademske zajednice i društva, uključujući tu studente različitih studija, istraživače, predstavnike lokalnih i regionalnih vlasti, građanske organizacije, medije, te ostalu zainteresiranu javnost. Konačno, pred istek treće godine projekta planirano je održavanje međunarodne konferencije (na engleskom jeziku) pod nazivom ”EU of Gender Equality”.

Projektom se želi privući i zainteresirane sudionike  iz susjednih zemalja u okruženju koje su u procesu pretpristupnih pregovora s EU i kojima su znanja iz područja europskoga prava i temeljnih vrijednosti i načela  EU, uključujući rodnu ravnopravnost, od iznimne važnosti.