Međunarodni projekti – POAM

O projektu

Sažetak

Dostupni podaci pokazuju da je u više od 73% predmeta roditeljske otmice djece otmicu počinila majka. Alarmantno je kako se u većini predmeta kao razlog otmice navodi bijeg od obiteljskog nasilja. Prema dostupnim podacima, obiteljsko nasilje prisutno je u oko 70% slučajeva prekogranične otmice djece.

Konvencija o međunarodnoj otmici djece počiva na pretpostavci kako je protupravno, prekogranično odvođenje djeteta općenito suprotno njegovoj dobrobiti te kako je u najboljem interesu djeteta da se vrati u državu svog uobičajenog boravišta, gdje će se u konačnici odlučivati o svim pitanjima vezanima za roditeljsku odgovornost i kontakte. Iznimke od obveze žurnog povratka djeteta opravdane su samo u iznimnim okolnostima, koje uključuju postojanje ozbiljne opasnosti da bi povratak izložio dijete fizičkoj opasnosti ili psihičkoj traumi ili ga na drugi način doveo u nepovoljan položaj.

Upravo se na postojanje ozbiljne opasnosti, u postupcima, često pozivaju majke koje su protupravno odvele dijete te se protive njegovom povratku, potkrepljujući ga činjenicom da je dijete bilo izravna žrtva obiteljskog nasilja ili pak neizravna žrtva na način da je bilo izloženo nasilju koje je bilo vršeno nad njegovom majkom. Pozivanje na postojanje ozbiljne opasnosti uobičajeno je i u situacijama u kojima je majka koja je otela dijete u nemogućnosti vratiti se u državu uobičajenog boravišta s djetetom upravo zbog straha od djetetova oca. Odvajanje djeteta od majke, kao primarnog skrbnika, također, može uzrokovati ozbiljnu opasnost za dijete. Potrebno je naglasiti kako nije obveza majki, koje su otele dijete, vratiti se u državu uobičajenog boravišta zajedno s djetetom. Međutim, uobičajeno je da se majka vraća zajedno s djetetom, unatoč tome što to može ugroziti njezinu sigurnost.

Konvencija o međunarodnoj otmici djece (članak 13.(1)b) i Uredba Brussels IIbis (čl. 11.(4)) predviđaju mehanizme za zaštitu djeteta u postupku njegovog povratka u državu uobičajenog boravišta, dok u obzir ne uzimaju mehanizme koji će zaštiti majku po njezinom povratku s djetetom. Kao odgovor na propuste u odnosu na zaštitu majki, nudi se primjena Uredbe o zaštitnim mjerama i Direktive o europskom zaštitnom nalogu, koji mogu popuniti prazninu koja postoji u odnosu na zaštitu majki koje se vraćaju zajedno s djetetom u državu uobičajenog boravišta – Uredba o zaštitnim mjerama u građanskim postupcima, a Direktiva o europskom zaštitnom nalogu u kaznenim postupcima.

Ciljevi

Cilj 1
Procjena težine problema zaštite majki koje su oduzele dijete u postupku povrata po Haškoj konvenciji o otmici djece i Konvencije Brusseles IIa kroz primjenu Uredbe o zaštitnim mjerama i  Direktive o europskom zaštitnom nalogu.

Haška konvencija o otmici djece i Uredba Brussels IIa imaju neizravnu svrhu ne samo osigurati povratak oduzetog djeteta, već i de facto osigurati povratak majke koja je pobjegla od navodnog obiteljskog nasilja počinjenog od strane svog partnera. Dokazi upućuju na to da je važno osigurati odgovarajuće zaštitne mjere u slučaju osiguranja povrata majki, odnosno da su mjere koje su predviđene pravom Europske unije dovoljno prilagodljive i primijenjene u situacijama koje uključuju obiteljsko nasilje.

 

Cilj 2
Doprinijeti provedbi Uredbe o zaštitnim mjerama i Direktive o europskom zaštitnom nalogu.

Istraživački tim POAM-a izradit će materijale za obuku i provesti  stručnu obuku „ključnih“ stručnjaka glede Uredbe zaštitnim mjerama i Direktive o europskom zaštitnom nalogu u predmetima roditeljske otmice djeteta koja je posljedica ranijeg obiteljskog nasilja. Dva nacionalna treninga održat će se u svakoj državi partneru ovog projekta (Velika Britanija, Hrvatska, Italija i Njemačka). Sudionici će dobiti posebna znanja vezana za ispravnu primjenu Uredbe zaštitnim mjerama i Direktive o europskom zaštitnom nalogu. Prilikom treninga i izrade materijale bit će uzeta u obzir raznolikost nacionalnih rješenja po pitanju provođenja mjera zaštite unutar Europske unije.

 

Cilj 3
Predstaviti rezultate istraživanja akademskoj zajednici, stručnoj javnosti, sucima i drugim dionicima.

Projekt je jedinstven po tome što istražuje sve pojavne oblike Uredbe o zaštitnim mjerama i Direktive o europskoj zaštitnom nalogu u postupcima povratka djeteta, koji se vode prema Haškoj konvenciji o otmici djece i Konvencije Brusseles IIa. Rezultati projekta POAM bit će objavljeni u akademskoj zajednici kroz članak u časopisu koji će biti objavljen na kraju Projekta. Osim toga, u sklopu Projekta bit će organizirana znanstvena konferencija na Sveučilištu u Münchenu u Njemačkoj, s ciljem održavanja rasprave o predmetnoj temi i samim zaključcima među znanstvenicima.